Ознака: МОБ
Култура 07.02.19 | 11:52

МОБ со „Либертанго“ гостува во Велес и Битола

Македонската опера и балет на 12 февруари годинава ќе гостува во Народниот театар „Јордан Х.К- Џинот“ во Велес, а на 14 февруари во Центарот за култура во Битола (голема...

Култура 05.02.19 | 12:03

Балетот „Ана Каренина“ в петок на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на МОБ на 8 февруари 2019, со почеток во 20.00 ч. Преку современите...

Култура 30.01.19 | 10:01

„Оревокршачка“ вечерва на сцената на МОБ

Македонска опера и балетнајави две изведби на балетската претстава „Оревокршачка“ во среда, 30.1 и сабота, 2.2.2019 со почеток во 20 часот. -Ова е едно од најпопуларните и...

Култура 23.01.19 | 15:15

„Оревокршачка“ со две изведби во МОБ

Македонска опера ја најави балетската претстава „Оревокршачка“ со две изведби во среда, 30.01 и сабота, 02.02.2019 со почеток во 20 часот. Се работи за детска бајка чиј автор...

Култура 21.01.19 | 15:26

„Оревокршачка“ на крајот на јануари во МОБ

Грандиозното дело на Петар Илич Чајковски, „Оревокршачка“ е на репертоарот на Македонската опера и балет на 30 јануари, со почеток во 20 часот. Диригентската палка...

Култура 16.01.19 | 11:10

„Тоска“ в петок на сцената на МОБ

Во петок,(18 јануари) со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведено едно од ремек делата на Џакомо Пучини „ТОСКА“. „Тоска“ е приказна за трагичната...

Култура 15.01.19 | 09:35

„Самсон и Далила“ вечерва на сцената на МОБ

Балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс ќе биде изведена на 15 јануари, вторник, со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет. „Самсон...

Култура 11.01.19 | 13:37

Балетот „Самсон и Далила“ на сцената на МОБ

Во вторник, 15 јануари,со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. „Самсон...

Култура 08.01.19 | 14:22

Атрактивен василичарски концерт во МОБ

Во Македонската опера и балет и годинава ќе се одржи традиционален гала Василичарски концерт, кој ќе има две изданија на 12 и 13 јануари (20 часот), а публиката овој пат ќе...

Култура 02.01.19 | 10:16

Гала концерт во МОБ: Диско треска за Василица

Гала концерт по повод празникот „Василица“ насловен како „DISCO FEVER“, оваа година ќе и приреди на публиката вистинско и незаборавно уживање со изборот од најдобрите...

Култура 25.12.18 | 12:37

МОБ гостува во Велес: Новогодишно-божикен гала концерт

На 26 декември, среда, со почеток во 19:30 часот, Македонската опера и балет ќе гостува во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов -Џинот“, а љубителите на класичната...

Култура 25.12.18 | 10:26

Премиера во МОБ: Балетот „Ана Каренина“ на музика од Чајковски

Македонската опера и балет вечерва (25 декември) премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски....

Култура 24.12.18 | 10:32

Следната година е голема година за балетот- 70 години од неговото постоење

Македонската опера и балет на 25 декември премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски....

Култура 13.12.18 | 11:08

МОБ гостуваше со целовечеран гала оперски концерт во Гевгелија

НУ Македонска опера и балет вчера гостуваше во Центарот за култура во Гевгелија со целовечерен гала оперски концерт под диригентската палка на маестро Иван Еминовиќ. На...