Ознака: МНР
Македонија 30.11.23 | 22:41

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на која присуствувале актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ и шефот на руската дипломатија била...

Македонија 24.11.23 | 17:44

МНР и МО ќе одлучат за слетувањето на авионот на Лавров, потврди Владата

Владата по денешната седница соопшти дека министерствата за надворешни работи и за одбрана ќе можат дополнително да одлучат за издавање одобрение за прелет и слетување...

Македонија 07.11.23 | 09:20

Договорот за 900.000 за возила според Османи бил рамковен, немало да се потрошат толку пари, колку, не кажува

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи како самиот да се заплеткува со изнајмувањето на возила за самиотот на ОБСЕ на крајот на месецот. Тој сега вели дека договорот...

Македонија 03.11.23 | 08:21

Татко и две деца, македонски државјани безбедно ја напуштија Газа

Вчера тројца државјани на Република Македонија (татко и две деца), безбедно ја напуштија Газа и во придружба на вршителот на работи во нашата Амбасада во Каиро,...

Македонија 02.11.23 | 12:05

Петмина македонски државјани на листата за евакуација од Газа

Министерството за надворешни работи потврди дека на листата за евакуација на странски државјани од Појасот Газа преку граничниот премин Рафа се наоѓаат пет државјани...

Македонија 02.11.23 | 08:02

МНР на рент а кар агенцијата ќе и плати речиси милион: Најскапото возило за изнајмување за Самитот на ОБСЕ е 300 евра на ден, 175 автомобили чинат околу 215.000 евра

Се наближува Самитот на ОБСЕ на кој Македонија е домаќин.Ќе дојдат високи гости, министри за надворешни работи и нивни делегации. Самитот ќе се одржи на 30 ноември и први...

Македонија 01.11.23 | 13:29

МНР: Со отворање на преминот Рафах се овозможува евакуација на петте македонски државјани од Газа

Министерството за надворешни работи ја поздравува одлуката за отворање на граничниот премин Рафах меѓу Појасот Газа и Египет, со што се овозможува евакуација на странските...

Македонија 31.10.23 | 12:16

Самитот на ОБСЕ скапо ќе нѐ чини: МНР ќе изнајмува возила за речиси милион евра со 200.000 поминати километри

Македонија во декември ќе биде домаќин за завршниот Самит на ОБСЕ како земја претседавач. Во салата „Борис Трајковски“ ќе дојдат високи гости, а таа цел во арената...

Македонија 24.10.23 | 21:31

Koи се македонските државјани кои сакаат од Газа сакааат да се вратат дома?

Министерството за надворешни работи, во врска со влошената безбедносна ситуација во Израел и Газа, информира дека заклучно со денешниот ден, петмина државјани на Северна...

Македонија 17.10.23 | 15:04

МНР: Државјаните на Македонија да се воздржат од неесенцијални патувања во Либан

Информираме дека сѐ уште се активни комерцијалните летови кон и од Либан, и соодветно, препорачуваме на сите граѓани кои во моментот се наоѓаат на територијата на земјата,...

Македонија 13.10.23 | 11:38

Македонка со својот син во последен момент се спасија од Израел

Велешанката Ѓурѓа Рушкова и нејзиниот син во средата беа евакуирани од Израел со лет до Атина. Тие беа дел од групата 50 верници од различни држави кои беа на аџилак во...

Македонија 09.10.23 | 16:06

Евакуирани се 20 македонски државјани, проценките се дека во Израел има од 100 до 200 наши граѓани

Според проценките на кризниот штаб на македонското МНР, на територијата на Израел и загрозените подрачја се проценува дека престојуваат меѓу 100 и 200 наши државјани,...

Македонија 09.10.23 | 09:56

МНР објави дека најмногу 200 наши граѓани се наоѓаат во Израел

По нападот на Хамас во јужниот дел на Израел, бројни македонски граѓани се јавија во македонската амбасада барајќи евакуација и засолниште. Синоќа министерството за...

Македонија 08.10.23 | 20:04

Македонски граѓани затечени во загрозените подрачја во Израел, чекаат инструкции како да се евакуираат

Околу 200 македонски граѓани во моментов се во и околу загрозените подрачја во Израел каде што вчера утро почнаа напади од страна на Хамас. Тие чекаат инструкции од Амбасадата...

Македонија 08.10.23 | 18:36

Најмногу 200 македонски државјани се во загрозените подрачја во Израел, објави МНР, 20 се евакуирани

Во текот на денешниот ден, преку кризниот штаб во Министерството за надворешни работи, беа донесени неколку заклучоци и преземени неколку активности. По вчерашните...

Македонија 07.10.23 | 20:57

Седум Македонци се наоѓаат во градот Витлеем, кој не е погоден од актуелните случувања во Израел

Седум државјани на Република Македонија се наоѓаат во градот Витлеем, на Западниот Брег кој што не е погоден од актуелните случувања во Израел, според информациите...

Македонија 07.10.23 | 14:34

МНР: Седум наши државјани се наоѓаат во градот Витлеем, кој не е погоден од актуелните случувања во Израел

Седум државјани на Република Македонија се наоѓаат во градот Витлеем, на Западниот Брег кој што не е погоден од актуелните случувања во Израел, според информациите...

Македонија 07.10.23 | 13:19

МНР со апел до македонските граѓани кои се во Израел да ги почитуваат упатствата на безбедносните власти

Во врска со сложената безбедносна ситуација во јужниот и централниот дел на Израел Министерството за надворешни работи ги повикува граѓаните на Македонија...

Македонија 24.09.23 | 19:47

МНР: Седум македонски државјани во хотел близу манастирот Бањска, ги чува косовската полиција

Министерството за надворешни равоти информираме дека, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на...

Македонија 17.09.23 | 15:29

МНР ги повикува Македонците да се изјаснат на пописот

Министерството за надворешни работи (МНР) ги охрабрува сите Македонци во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност, согласно законската...