Ознака: мнозинство
Македонија 26.01.22 | 11:05

Милошоски: На СДСМ најмногу им одговара слабо мнозинство

Се гледа дека гласачите имаат недоверба кон актуелната власт, тоа е првиот момент. Вториот момент е актуелната политичка, економска и социјална состојба во државата,...

Македонија 01.12.21 | 23:41

Хајредини: ЕУ никогаш датумот за почеток на преговорите не го условила со какво било „стабилно мнозинство“ во Собранието

Аналитичарот и поранешен министер, Џевдет Хајредини, истакнува дека ЕУ никогаш датумот за почеток на преговорите не го условила со било какво „стабилно мнозинство“...

Македонија 18.11.21 | 17:10

Ќе нема реконструкција, туку нова влада со нов премиер: Заев ќе чека договарање мнозинство па ќе ги активира оставките

По договарањето на парламентарното мнозинство, за кое најави дека ќе се случи наскоро, премиерот Зоран Заев ќе ги активира оставките што ги најави, како на функцијата...

Македонија 07.11.21 | 19:39

Мицкоски: Имаме мнозинство на пратеници, но ги повикувам и сите други да поддржат смена на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во „Тема на денот“ во централниот дневник на телевизија Сител вели дека е обезбедено мнозинство за...

Македонија 06.11.21 | 18:10

Мнозинството на опозицијата против СДСМ и ДУИ е непроменето

Пратеникот од Алтернатива, Скендер Реџепи, останува на позицијата за рушење на Владата во која е ДУИ. Како што пишува „Слободен печат“, тој имал забелешки за вклучувањето...

Македонија 06.11.21 | 11:15

Тачи: Заев ќе ја предводи следната влада

Мендух Тачи, лидерот на ДПА и единствен пратеник од оваа партија во Собранието за „Слободен печат“ ги коментираше синоќешните случувања кога лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 05.11.21 | 23:50

Меџити единствен со поддршка за Ахмети: И во добри времиња и во тешки времиња, секогаш стојам зад претседателот на ДУИ

Пратеникот и потпретседател на Демократската унија за интеграција, Изет Меџити, по објавувањето на веста за новото парламентарно мнозинство, која значи дека ДУИ за...

Вести 05.11.21 | 23:39

Се огласи СДСМ: Ги повикуваме на соработка сите демократски сили и пратеници

СДСМ се огласи откако опозициските партии заедно со Движењето БЕСА објавија дека имаат ново парламентарно мнозинство. Народот виде како на иста маса седнале претставниците...

Македонија 05.11.21 | 23:28

Аднан Азизи од Беса порача: Ќе си заминете од политичката сцена како губитници и засрамени! „Game Over“

Организацискиот секретар на Движењето БЕСА, Аднан Азизи преку статус на „Фејсбук“ реагираше по веста дека се формира ново парламентарно мнозинство. Азизи смета дека...

Македонија 05.11.21 | 23:02

Трајанов: „Берзата“ за трансфер на пратеници е отворена

Најавата дека веќе има 61 пратеник кои треба да изгласат недоверба на Владата лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов ја коментираше за „Фокус“. Но, можни се пресврти,...

Македонија 05.11.21 | 22:36

Левица: Денес партиите ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса, Алтернатива и Беса договорија пад на Владата СДСМ-ДУИ

Партијата „Левица“ вечерва на социјалните мрежи соопштим дека е ставен „КРАЈ НА ЗАЕВИЗМОТ – ДУИ КОНЕЧНО ВО ОПОЗИЦИЈА!“ Денес на координативна средба политичките...

Македонија 05.11.21 | 22:30

Трајанов: Новото парламентарно мнозинство е вовед за предвремени парламентарни избори

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов во емисијата „Анализа со Борјан“ на ТВ21 истакна дека новото парламентарно мнозинство е вовед за предвремени...

Македонија 05.11.21 | 22:03

Ванковска: Не знам дали е проблемот во мене, ама јас уште не можам да се израдувам…

Не знам дали е проблемот во мене, ама јас уште не можам да се израдувам… Грч!, пишува професорката Билјана Ванковска. &

Македонија 05.11.21 | 21:58

Јовановски: Во економска, енергетска, здравствена, политичка и секаква друга криза, без еуфории

Во економска, енергетска, здравствена, политичка и секаква друга криза, без еуфории… Да живее Македонија!, пишува вечерва на својот фејсбук профил актерот Владо Јовановски.

Македонија 05.11.21 | 21:55

Апасиев: Со еден политички потег, ги кутнавме оние кои ни ги избркаа родителите од фабриките

Со еден политички потег, ги кутнавме оние кои ни ги избркаа родителите од фабриките и кои Македонија ја претворија во башибозук!, напиша Апасиев на својот фејсбук профил...

Македонија 05.11.21 | 21:51

Бектеши: Наш личен интерес е да одиме на избори бидејќи би добиле 18 пратеници, но во моментов на државата и треба стабилност

Министерот за економија, Крешник Бектеши во вечерашното гостување во Телма телевизија ја коментираше информацијата што ја објави лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 05.11.21 | 21:44

Ќе поднесеме иницијатива за недоверба на Владата, вели Гаши

Се собравме да докажавме дека имаме парламентарно мнозинство. Ќе поднесеме и иницијатива за гласање на недоверба на Владата, изјави вечерва лидерот на Алтернатива...

Македонија 05.11.21 | 21:36

Гаши: Се собравме да докажеме дека имаме мнозинство кое ќе гласа за недоверба на Владата

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во изјава за Сител телевизија вечерва изјави дека денеска имало иницијатива за собирање на потписи за интерпелација на Владата. Ние...

Македонија 04.11.21 | 11:03

Ременски: Шансите ВМРО-ДПМНЕ да формира парламентарно мнозинство се 50-50

Фросина Ременски која е поранешен висок партиски функционер на Социјалдемократскиот сојуз и носител на високи јавни функции во владата на Зоран Заев, која важеше и...

Скопје 19.10.21 | 21:40

Апсолутно мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и во советот на општина Гази Баба

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Гази Баба. Во новиот совет на општината, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе има 16 советници, СДСМ 7, Левица 3 и ДУИ 1. ВМРО-ДПМНЕ...