Ознака: млади
Македонија 15.09.20 | 20:23

Најденовска: Сакаме Европска Македонија во која нема да биде забрането да си ги славиме хероите

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира, а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика, но поради гадостите во политиката...

Македонија 09.09.20 | 20:13

Попов: Купуваат службени возила од осум милиони евра, а ние треба да плаќаме поскапа струја

Денеска нема да ви се обратам како претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, ниту како член на оваа политичка партија туку ќе ви се обратам како млад човек кој сака својата иднина...

Црна хроника 07.09.20 | 09:02

Млади без заштитни мерки се журкаа во скопско кафуле

Нова викенд забава со прекршување на здравствените протоколи. На снимките кои ги објави „Сител“ се гледа дека во кафе бар во скопската населба Тафталиџе има голем...

Свет 18.08.20 | 15:28

Фаучи предупредува дека Ковид-19 остава серизони последници кај младите

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека долгорочните последици од Ковид-19 може да бидат навистина тешки, особено кај младите луѓе. Младите луѓе, кои...

Семејство 12.08.20 | 15:42

Младите во Шведска стануваат независни на 18, во Македонија над 30 години

Според податоците на Евростат, младите во Македонија и во речиси сите земји во регионот го напуштаат домот на своите родители со над 30 години. Покрај Македонија, ова...

Македонија 11.08.20 | 17:23

Кластер „Градиште“: Потврдени 15 млади лица заболени од Ковид-19 кои биле на забавите на охридските плажи

Бројот на заразени како последица на лудите журки по охридските плажи се искачи на 15, потврдуваат за „Канал 5“ од Центарот за јавно здравје. Оттаму велат дека од околу...

Здравје 29.07.20 | 23:26

Младите ќе страдаат повеќе во вториот бран на коронавирусот

Повеќе земји ширум Европа пријавија зголемување на бројот на заразени од коронавирус. СЗО предупредува дека причината може да биде ширењето на инфекцијата меѓу младите...

Економија 20.07.20 | 11:12

Објавена листата на обуки за ИТ-вештини, може да аплицираат млади до 29 години

Дигиталниот форум ја состави Листата на даватели на обуки за дигитални вештини и обуки за дигитални вештини согласно со Уредбата со законска сила за издавање ваучери...

Економија 11.07.20 | 20:59

Дафина Стојаноска: Се обврзуваме дека во четири години мандат ќе има вработувања на 50 илјади млади луѓе

Носителката на листата со кандидати за пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на средбата со млади во Тетово...

Македонија 06.07.20 | 19:33

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо на младите мисли само за своите бизниси и за оплодување на своите милиони евра

Зоран Заев МОЖЕШЕ но ништо не направи за младите во Македонија. Тој ги изневери младите, особено оние кои ги манипулираше да одат на протести во 2016 –та година, па уште...

Економија 06.07.20 | 17:30

Шекеринска: Им помогнавме на младите луѓе полесно да дојдат до подобро работно место

Додека СДСМ го рализираше големиот проект – парите кај граѓаните, ВМРО ДПМНЕ беше против секоја идеја и секој предлог парите да се вратат во семејните буџети, изјави...

Економија 04.07.20 | 11:30

Јанушев: Се обврзуваме на нула отсто персонален данок за млади лица, повисоки пензии и субвенции

Се обврзуваме на 0% персонален данок за млади лица, Младите мора да ги вратиме во родните огништа, пишува носителот на изборната листа во ИЕ 3 од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Се...

Калеидоскоп 03.07.20 | 12:28

Организирале ковид забави, па се обложувале кој прв ќе се зарази

Студенти од Таскалуса, Алабама, на кои им бил дијагностициран ковид-19, присуствувале на забави во и околу градот, како дел од вознемирувачкиот натпревар за да видат кој...

Македонија 02.07.20 | 16:50

ДУИ: Државна поддршка од 20.000 евра за сите млади за купување стан или куќа

Кандидатот на ДУИ за прв премиер Албанец, Насер Зибери, денеска посети млади семејства, со кои разговараше за проблемите со кои тие се соочуваат. Нашите заложби во овој...

Македонија 01.07.20 | 12:39

Над 10 милиони евра за стипендии студентите и услови за вработување на 50.000 млади луѓе

Професорката Гордана Силјановска Давкова носител во Изборната единица 1 од ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје оствари средба со млади и студенти при што истакна дека...

Твитови 01.07.20 | 12:01

Младите се криеја додека водеа љубов, рече Заев

Од граѓанската трибина во Велес лидерот на СДСМ Зоран Заев порача дека со неговата партија ја донеле слободата, бидејќи претходно младите се криеле додека воделе љубов.

Здравје 22.06.20 | 09:10

За една недела заразени 111 лица под 19 години

Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во периодот од 12 до 20 јуни, регистрирани се нови 1.406 заболени лица од коронавирусот во сите возрасни групи. Најзастапена...

Економија 01.06.20 | 12:31

Секое 6-то младо лице ја изгубило работата поради ковид-19

Најновата анализа на Меѓународната организација на трудот (МОТ) за влијанието на КОВИД-19 врз пазарот на труд ги разоткрива катастрофалните и непропорционалните ефекти...

Здравје 19.03.20 | 16:20

Превенцијата е најважна: И младите можат лесно да се заразат од корона вирусот

Последните податоци од Европа и САД покажуваат дека младите, полнолетни лица, не се толку отпорни на новиот тип на коронавирус, како што првично се мислеше. Според податоците...

Здравје 16.03.20 | 09:24

Филипче: Вирусот се пренесува и преку асфалт и обувки, младите се пренесувачи, најкритична група се повозрасните

Ситуацијата е под контрола. Во споредба со Европа се чини како мала бројка, иако не треба да се залажуваме. Веројатно ќе има пораст на бројот на заболени. Министерот Венко...