Ознака: млади
Македонија 16.05.23 | 19:54

Младите во Европа се борат за научни достигнувања и успеси, а во Македонија – за студентски оброк

Добра вечер Куманово, Добра вечер за градот кој е носител на слободарскиот дух и пркосен паметник на сите наши борби и страдања низ историјата,Куманово градот на традиција,...

Македонија 16.05.23 | 19:17

Попов: Додека власта полни торби со пари, младите ги полнат куферите и автобусите

„Самиот факт дека денеска оваа трибина е една од неколкуте кои ги организира ВМРО-ДПМНЕ во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите” е посветена токму на нас младите,...

Здравје 15.05.23 | 15:10

Над 35 отсто од младите во Македонија практикуваат прекинување на сексуалниот однос за спречување на бременоста, наместо да користат кондоми

Само 14 проценти од жените или нивните партнери кои се во брак или заедница, користат модерни методи на контрацепција. Кај жените кои не се во брак или заедница, 21 процент...

Економија 15.04.23 | 11:02

На младите во Македонија сè уште им требаат и до 62 месеци за да најдат работа

Младинското (не)вработување не е само прашање на барање на работа, професија и обезбедување на опстанок. Тоа е клучно за позиционирање на улогата на младите во општеството....

Здравје 14.02.23 | 09:10

Во Македонија сè уште ги гледаат чудно младите кога бараат кондоми во аптека

Околу 20 проценти од средношколците немаат основни познавања за заштита на сексуалното и репродуктивното здравје, а користењето на современите методи на контрацепција...

Економија 31.01.23 | 09:08

Вештините на младите во Македонија се за десет пати пониски во споредба со бројките во земјите од ЕУ

Вештините на младите во Македонија се за десет пати пониски во споредба со бројките во земјите од Европската унија. Ова е посочено во Извеештајот за прогрес, кажа Блажен...

Калеидоскоп 17.10.22 | 23:05

Две третини од младите сакаат да ја напуштат Македонија

Две третини од младите сакаат да ја напуштат Македонија. Повеќето од нив, според истражувањето на „Вестминстер“, изјавиле дека не би се вратиле. Токму поради тоа, еден...

Македонија 14.08.22 | 16:29

Мицкоски: Бадијала ќе им биде на СДСМ и ДУИ Рамковниот кога младите ја напуштаат државата поради нивниот криминален и корумпиран режим

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Љубанци каде што беше пуштено во употреба на ново спортско игралиште, а потоа беше дадена и...

Балкан 03.08.22 | 15:33

Младите Срби најмногу ги сакаат Македонците и Црногорците, Албанците не ги сакаат во својата средина

Младите во Србија имаат најпозитивен однос кон припадниците на црногорската и македонската националност, а најнегативен однос кон албанската, покажа овогодинешниот...

Свет 25.07.22 | 13:44

Во Германија живее рекорден мал број млади

Во Германија во моментов живеат најмал број млади од почетокот на водењето статистика во 1950 година, соопшти во понеделникот Сојузното биро за статистика во Визбаден. Од...

Култура 27.06.22 | 09:48

Костадиновска-Стојчевска: Младите да ги вклучиме во сите процеси и да дадеме можност македонското културно наследство уште повеќе да им се доближи

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во следните два дена 27 и 28 јуни 2022, во Тирана, Албанија, активно ќе учествува на Министерски состанок на платформите...

Култура 18.06.22 | 10:41

Младите уште денеска би ги решиле сите наши недоразбирања, не затоа што не ги разбираат, туку затоа што ги гушат, рече Стојчевска-Костадиновска на Преспа форумот

Младите не треба да бидат добри војници, ниту послушни поединци, ниту евтина работна сила, бидејќи кај нив се промените. Без младите нема ниту иднина, ниту Западен Балкан,...

Калеидоскоп 13.06.22 | 10:22

Институциите треба да им овозможат на младите подобри услови за да сакаат да останат на село

Како да се зголеми ангажманот на младите во земјоделството и што им е неопходно беа дел од прашањата на кои разговараа триесетина претставници на институции, здруженија...

Балкан 01.06.22 | 16:17

Од денеска 400 илјади млади Срби ќе добијат по 100 евра помош од државата

Денеска во Србија започна исплатата на 100 евра помош за младите. Министерот за финансии Синиша Мали, изјави дека Управата за финансии утрово веќе префрлила средства...

Кариера 18.04.22 | 17:04

Педесетина млади се вклучени во проектот „Зајакнување на луѓето од Пелагонија“

Здружението „Про Локал“ од Битола, едно од ретките во Македонија, работи на подобрување на условите за живот на граѓаните. Во партнерство со уште девет локални граѓански...

Македонија 18.04.22 | 16:28

Пораз за сите: Две третини од младите во Македонија сакаат да се иселат, повеќе од 83 отсто не им веруваат на институциите

Населението старее, а две третини од младите сакаат да се иселат од државата и доколку им се пружи приликата би го сториле тоа, затоа е потребна итна акција од страна...

Скопје 10.04.22 | 14:53

Град Скопје станува вистински партнер на младите, заврши времето на немање младински политики

Централната власт се обидува да ги саботира проектите кои ги прави новата локална власт од ВМРО-ДПМНЕ, со цел да ја саботира партијата, но од тоа губат само граѓаните...

Балкан 01.04.22 | 16:48

Околу 90 отсто од младите сериозно размислуваат да ја напуштат Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета учествувајќи на трибина со млади изнесе податок дека над 90 отсто од младите размислуваат да ја напуштат земјата. Со задоволство ја...

Македонија 22.03.22 | 22:43

Алберт Муслиу: Заминувањето на младите има позитивен ефект, цената на трудот ќе почне да расте

Преселувањето ќе има позитивен ефект, ќе ја зголеми вредноста на работата – ќе ги натера младите да се вратат во земјата. Заминувањето на младите предизвикува недостиг...

Економија 22.03.22 | 15:07

Тренчевска: Преку политики и атрактивни мерки, ја намалуваме младинската невработеност и го подобруваме квалитетот на животот на младите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на конференцијата „Да кажеме Стоп на иселување на младите“, во организација на Прогрес...