Ознака: МКЦ
Сцена 12.04.24 | 12:33

Нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април во МКЦ

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април (понеделник и вторник) во 20 часот во МКЦ Клуб. Перформансот „Мачката Елеонора“ е развиен во рамки...

Култура 07.04.24 | 13:22

Иницијативата „Сите за МКЦ“ денес организира маалска дружба со размена на книги пред Младинскиот културен центар

Иницијативата Сите за МКЦ денес (7 април, недела) од 14 часот организира маалска дружба пред Младинскиот културен центар (МКЦ). „За домашно имате две задачи: да понесете...

Филм 24.03.24 | 12:49

МКЦ го освои Копенхаген со Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режија на Андреас Јонсен

МКЦ го освои Копенхаген со Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режија на Андреас Јонсен, а во продукција на Младински културен центар (МКЦ),...

Филм 23.03.24 | 10:48

Светска премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ на фестивал во Копенхаген

Скопје, 23 март 2024 (МИА) – Светска премиера на еден од најголемите светски фестивали за документарен филм „CPH:DOX“ во Копенхаген, Данска денеска ќе има филмот „Ефтеркланг:...

Филм 21.03.24 | 10:31

„Ефтеркланг: Македониум бенд” ќе има светска премиера на најголемиот Фестивал за домументарни фимови во Копенхаген во сабота

Младински културен центар (МКЦ) ја најави светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд”, во режија на Андреас Јонсен а во продукција на МКЦ, Rosforth и Rumraket,...

Скопје 19.03.24 | 14:20

Антикорупциска отвори предмет за МКЦ

Државната комисија за спречување корупција по сопствена иницијатива оформи предмет за Младинскиот културен центар. Ќе бидат преземени дејствија за утврдување на фактичката...

Култура 18.03.24 | 14:12

Дел од уметниците што работеа во МКЦ своите активности ги продолжуваат во Центар-Јадро и Младинскиот центар-Матично

Културно-социјалниот простор Центар-Јадро и Младинскиот центар-Матично ги отворија вратите за уметниците на кои им беше одземен просторот за работа во МКЦ, велат од...

Култура 14.03.24 | 13:36

Костадиновска Стојчевска: Да се одложат одредени проекти во МКЦ додека да се реши статусот на хонорарците

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска ги советува носителите на проекти во Младинскиот културен центар (МКЦ) – Скопје кои користат средства преку...

Сцена 11.03.24 | 15:29

40 години од објавувањето на албумот „Позитивна географија“: Бајага се враќа во МКЦ на истата сцена од тогашен ,,Дом на млади – 25ти мај”

Во 1984та година, Бајага & Инструктори го издадоа ремек делото ,,Позитивна географија”.Таа пролет, албумот беше доста срамежливо промовиран во три града и три сали: Белград...

Култура 11.03.24 | 13:24

Изложбата „Фламански тенденции” од вечерва во МКЦ

Васко Ристовски е сликар на наивата од Македонија. Тој е роден 1967 година во Скопје, Република Македонија. Дипломира на земјоделскиот факултет при Универзитетот “Свети...

Култура 08.03.24 | 10:27

И во изборен процес треба да имаме живот и култура, реагира Синдикатот на култура

Со препорака на Државната комисија за спречување на корупција и подоцна со донесена одлука од страна на директорот на МКЦ, Арбен Шаќири, редовно ангажираните 30 лица...

Музика 08.03.24 | 09:05

Концерт на „Артан Лили“ и „Занаду“ во МКЦ

Музичката програма на платформата „Силата ЕУ младите“ продолжува и денеска со уште еден целовечерен настан, што ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ), информираат...

Култура 07.03.24 | 10:46

Од сопствените средства на МКЦ можат да се исплатат договорите на хонорарците, велат од Синдикатот

Синдикалната организација на Јавната установа Младински културен центар – МКЦ информира дека вчера се одржал состанок со цел да се најде решение на проблемот што настанал...

Музика 07.03.24 | 10:05

Концерт на Артан Лили и Занаду во МКЦ

Музичката програма на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ продолжува и овој петок на 8 март со уште еден целовечерен настан кој ќе се одржи во Младинскиот културен центар. Настанот,...

Култура 06.03.24 | 10:33

Изложба и промоција на публикација за дигитално родово базирано насилство

Завршниот настан „Дигитално омоќување и родова еднаквост: Изложба и промоција на публикација за дигитално родово базирано насилство“ ќе се одржи на 6 март 2024 година...

Култура 05.03.24 | 21:34

Шаќири: По изборите хонорарците ќе се вратат во МКЦ

Во соопштение од МКЦ испратено од директорот Арбен Шаќири се вели дека нема своеволно откажување на ангажманот на хонорарците во институцијата, туку за одлука базирана...

Култура 05.03.24 | 11:31

Вработените во МКЦ денеска на состанок на синдикалната организација ќе бараат решение за престанокот на активностите

Вработените во МКЦ денеска на состанок на синдикалната организација ќе бараат решение за престанокот на активностите, откако директорот Арбен Шаќири доби известување...

Култура 04.03.24 | 18:55

Антикорупциска ќе отвори предмет по допрен глас за МКЦ

30 хонорарци од МКЦ се само дел од оние кои ќе чекаат да се избере претседател и пратеници во Собранието за да продолжат со работа. Кафулето не е единственото што нема...

Култура 01.03.24 | 17:16

Со одлука на директорoт Бени Шаќири од МКЦ отпуштени 30 хонорарци, затворено е кафулето, откажани се сите настани до крај на изборите

Од денес, со одлука на директорот на МКЦ Арбен Шаќири, институцијата повеќе не може да ги извршува своите дејности поради отпуштање на 30 лица кои хонорарно биле ангажирани,...

Култура 01.03.24 | 11:59

Што се случува во МКЦ: Откако го тргна патписот „Ние сме од Скопје“, Бени Шаќири ги откажува сите настани

Актуелниот директор на Младинскиот културен центар Арбен Бени Шаќири решил од да ги откаже сите настани во МКЦ, вклучително и детски родендени. Родителот е известен...