Ознака: миса
Калеидоскоп 28.10.20 | 12:40

Мора да внимаваме на „дамата“ наречена Ковид, рече папата Франциск откажувајќи се од маската

Папата Франциск во средата ја опиша пандемијата со Ковид-19 како „дама“ на која мора да се внимава, но тој и повеќето од неговите блиски соработници не носеа маски пред...

Свет 08.07.20 | 14:39

Папата Франциск: Не можете ни да го замислите пеколот во кој живеат мигрантите

Папата Францис го осуди „незамисливиот пекол“ во либијските мигрантски кампови за време на денешната миса одржана на седум годишнината од посетата на сицилијанскиот...

Свет 18.05.20 | 20:45

Папата по два месеца првпат одржа миса со ограничен број верници

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, после два месеци за првпат одржа јавна миса на која присуствуваа ограничен број верници.     

Свет 10.05.20 | 15:22

Папата се моли истиот дух што ја инспирирал европската интеграција дека ќе ги инспирира да се борат против коронавирусот

Папата Франциск денеска ги повика водачите на државите членки на Европската Унија да работат заедно за да се справат со социјалните и економските последици од пандемијата...

Свет 06.05.20 | 13:21

Папата ги брани работничките права: Работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците

Папата Франциск во приватна миса, што се одржува секој ден и се пренесува на телевизија, истакна дека работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците, особено...

Свет 20.04.20 | 13:30

Папата Франциск до политичарите: Грижете се за својата земја, а не за сопствената партија

Папата Франциско во денешната миса ги повика политичарите заеднички да се борат против кризата предизвикана од новиот коронавирус. Се молиме за политичките партии...

Свет 21.11.19 | 17:55

Папата Франциск го осуди понижувањето на жртвите од трговијата со луѓе

Стотици илјади лица се собраа денеска во Бангкок на првата јавна миса на папата Фанциск во Тајланд, во текот на која, меѓудругото,тој го осуди понижувањето на жените...

Свет 11.06.19 | 17:09

Прва миса во Нотр Дам по пожарот

В сабота првпат ќе се одржи богослужба во катедралата Нотр Дам во Париз по катастрофалниот пожар кој ја зафати пред два месеца. Мисата ќе биде отслужена од архиепископот...

Македонија 07.05.19 | 14:22

Кој дојде на мисата на Папата Франциско во Скопје?

Кој дојде на мисата на Папата Франциско во Скопје? Политичари, јавни личности, пратеници, а меѓу нив и Мира Дизел… Погледнете ја фотогалеријата. извор: Инфомакс

Скопје 07.05.19 | 09:18

Стотици граѓани веќе се на плоштадот „Македонија“

Папата Франциско ќе одржи  миса на плоштедот „Македонија“ денеска во Скопје. При посетата на Папата, но и пред тоа, беа спроведени строги мерки на безбедност. Таму утринава...