Ознака: мир
Свет 01.12.22 | 17:07

Чавушоглу: Дипломатијата може да доведе до решение во Украина доколку и се даде шанса

Tурскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, истакна дека Турција смета оти е реално да се постигне решение на ситуацијата во Украина преку преговори, доколку...

Свет 21.09.22 | 14:35

ЕК: Путин не е заинтересиран за мир, туку за ескалација на војната

Пристигна првата официјална реакција од институција на ЕУ. Европската Комисија оцени дека говорот на рускиот претседател Путин е доказ дека тој не сака мир, јави дописничката...

Свет 04.03.22 | 11:44

Околу стотина нобеловци повикаа на мир во Украина

Повеќе од сто добитници на Нобеловата награда потпишаа повик за мир во Украина и ја повикаа Русија да ја повлече војската, објави германската новинска агенција ДПА. Научниците,...

Патувања 19.10.21 | 10:05

Запознајте го Грин Бенк – гратчето кое стана место на апсолутна технолошка тишина

Малиот американски град, Грин Бенк, стана рај за луѓето што бегаат од дигиталната ера, се наведува во репортажа на „Еуроњуз.травел“. Градот во Западна Вирџинија е дом...

Свет 08.10.21 | 08:54

Денеска ќе биде обелоденето името на добитникот на Нобеловата награда за мир

Комитетот за мир, специјално избран од норвешкиот парламент, денеска во Осло ќе го објави името на добитникот на Нобеловата награда за мир. Наградата лани и беше доделена...

Свет 10.12.20 | 15:24

Нобеловата награда за мир облајн доделена на Светската програма за храна

Светската програма за храна ја доби Нобеловата награда за мир на онлајн церемонија поради пандемијата на корона вирусот. Прво, претседателката на норвешкиот Нобелов...

Калеидоскоп 09.10.20 | 19:06

Агенцијата за храна на ОН ја доби Нобеловата награда за мир

Светската програма за храна (СФП), агенцијата за храна на Обединетите нации,  е добитник на Нобелова награда за мир за 2020 година. Како што соопштија од Комитетот, добитникот...

Калеидоскоп 25.06.19 | 22:18

Kaде е Македонија на листата најмирољубиви земји во светот

Исланд е земја со највисок индекс на мир во светот, покажува неодамна објавеното истражување на Институтот за економија и мир (Institute for Economics and Peace). По Исланд следуваат...