Ознака: министри
Македонија 15.04.21 | 16:40

Николовски: Максимум 1.500 денари за работен ручек на министер, a 1.000 за заменик министер

Вицепремиерот за борба со корупцијата Љупчо Николовски денеска изјави дека со владината одлука за користење на финансиските средства за угостителски услуги, еден...

Свет 08.04.21 | 08:39

Министрите за здравство од ЕУ не се договорија за заеднички пристап кон употребата на вакцината Астра Зенека

Министрите за здравство на членките на ЕУ вчера не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на вакцината Астра Зенека против Ковид-19, и покрај повиците...

Македонија 22.01.21 | 08:59

Највисоки платите на министрите Спасовски и Шахпаска: Владата објави колкави се платите на Кабинетот на Заев

Владата ги објави платите на кабинетот на премиерот Зоран Заев. Најголема плата зема премиерот Заев, чија основна плата е 78.840 денари, а со пресметан стаж од 22 години...

Балкан 28.12.20 | 18:21

Клучни се за функционирање на државата: Грчките министри на приоритетна листа за вакцинирање

Министрите и другите официјалните претставници на грчката влада, кои се сметаат за клучни за функционирањето на државните органи, ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат...

Свет 09.11.20 | 13:25

Путин смени тројца министри

Рускиот претседател, Владимир Путин, смени тројца министри од неговата влада. Сменети се министерот за сообраќај Евгениј Диетрич, министерот за животна средина и природни...

Македонија 20.09.20 | 11:48

Професор по физичко ќе ја менува Шекеринска, новинар ќе биде заменик во локална самоуправа

Викендов, собраниските служби ги објавија биографиите на замениците министри, предложени од Зоран Заев. На листата има лица со многу интересно минато и занимања од...

Македонија 19.09.20 | 12:15

Демир: СДСМ ја закопа ромската заедница, меѓу предложените заменици министри нема ниту еден Ром

Ерџан Демир, член на ВМРО-ДПМНЕ, преку социјалните мрежи реагира на предлог листата на премиерот Зоран Заев за заменици министри. Според Демир коалицијата „МОЖЕМЕ”...

Македонија 03.09.20 | 08:29

Заев ќе им подели на министрите писма со задачи

Владата на Република Македонија денеска, во свечената сала ќе ја одржи втората седница. На седницата, како што информираат од владината прес служба, премиерот...

Македонија 31.08.20 | 08:16

Правници, економисти, доктори, но и новинар и архитект – Ова се министрите во новата влада

Новата Влада која вчера доби поддршка во Парламентот има 19 министерства, што се седум помалку од претходниот владин состав. Во продолжение следуваат биографиите на...

Македонија 24.08.20 | 18:38

Нема две плати: Министрите кои станаа и пратеници добиваат плата само од Владата

Од владата преку соопштение попладнево информираат дека техничкиот премиер Оливер Спасовски и министрите кои на изборите на 15 јули беа избрани за пратеници „ја земат...

Македонија 19.08.20 | 23:10

19 наместо 26 министерства, нови министри и звања – ова се одлуките на ЦО на СДСМ

По речиси два часа заврши вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ. Партијата ги дефинираше кадровските решенија кои ќе бидат дел од новата влада. Доста изненадувања...

Балкан 23.07.20 | 11:51

Борисов: Прифатени оставките на четворица министри

Прифатени се оставките на министрите за финансии Владислав Горанов, за внатрешни работи Младен Маринов, за економија Емил Караниколов и за туризам Николина Ангелкова,...

Балкан 20.03.20 | 11:19

Зголемени платите на лекарите и министрите во Словенија

Словенечката Влада донесе одлука за зголемување на платите на лекарите, медицинскиот персонал, министрите, премиерот и владините службеници. Ова според Владата било...

Балкан 02.02.20 | 12:11

Новата влада на Косово ќе има 8 министри помалку

Лидерите на партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на...

Македонија 15.10.19 | 17:52

Да нема раздвојување на Македонија и Албанија, бараат Париз, Берлин и Рим

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со  Македонија и Албанија, но...

Свет 16.09.19 | 11:22

Макрон користи апликација за контрола на своите министри и нивната активност

Претседателот на Франција Емануел Макрон има пристап до апликација што ги покажува успесите и неуспесите на неговите министри и тоа во реално време. Според БФМ ТВ и...

Македонија 03.09.19 | 11:29

Корупциска афера: Министер и владин советник „местеле“ ЕУ фондови

Актуелен министер и еден советник на премиерот Заев се дел од најновата корупциска афера која ја најави лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Доказите наскоро...

Македонија 31.08.19 | 08:46

Седницата за избор на нови членови на Владата продолжува денеска

Собранието од 12 часот ќе ја продолжи 110-тата седница на која се расправа за нови членови на Владата односно за избор на двајца министри – Нина Ангеловска и Хисен Џемаили,...

Македонија 30.08.19 | 10:11

Собранието денеска избира двајца министри, заменици министри и вицегувернер

Собранието на Република Македонија денеска на 110-тата седница треба да избере двајца нови министри и тројца заменици министри што ги предложи премиерот Зоран...

Македонија 23.08.19 | 20:26

Предлозите за нови министри и заменици на Заев стигнале во Собранието

Предлозите на премиерот Заев за нови министри и заменици кои ќе влезат во владиниот кабинет и во дел од министерствата, стигнале до Собранието. Според процедурата, кога...