Ознака: министерство за здравство
Здравје 21.12.19 | 12:36

МЗ: Шест нови лекови за лицата со ретки болести

Министерството за здравство изминативе две години направи значајни подобрувања за лицата со ретки болести и воведе шест нови лекови. Како што информираат од Министерството...

Македонија 09.12.19 | 15:40

Министерство за здравство: Уништен е инсулин без проверен ладен ланец и познато потекло

Министерството за здравство излезе со реакција кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ која обвинува дека е уништен валиден инсулин единствено со цел да се распише нов тендер....

Здравје 09.12.19 | 10:31

Од МЗ и денеска се правдаат за инсулинот

Министерството за здравство соопштува дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни...

Македонија 08.12.19 | 15:53

Се огласи Министерството за здравство: Нема да дозволиме граѓаните да користат сомнителен инсулин

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите....

Здравје 21.11.19 | 22:07

Министерството за здравство се договори со кофинансираните специјализанти

Постигнат е договор со кофинансираните специјализанти, а приватните специјализанти – доктори на медицина од конкурсот 2019 ќе бидат платени за својата работа од февруари...

Економија 21.11.19 | 10:18

Министерството за здравство за една година потрошило најмногу од сите: 39 милиони евра на јавни набавки

Апарати за Клиниката за очни болести, резерви делови за ангиограф, лек за пациентите со мускулна дистрофија, лекови за пациенти со други ретки болести, десетина набавки...

Колумни 20.11.19 | 11:50

Смртноста на децата не е гол популизам туку многу повеќе!

Д-р Јасминка Дамческа Индикаторите поврзани со детското здравје се показатели за степенот на здравствен и економски развој на едно општество, на една заедница. Но тие...

Економија 12.11.19 | 10:31

Семејството на Александар Јовановски – Жути ќе го добие милионскиот тендер за стерилизација!

Порталот „Економски Лидер“  пишува за тендерите на семејството на Александар Јовановски – Жути кои ги доби откако „Лидер“ го откри скандлот „35 милиони наместен...

Македонија 07.11.19 | 14:41

Даница Поповиќ-Моневска е нова директорка на Максилофацијална хирургија

Наташа Најдановска-Алулоска и Даница Поповиќ-Моневска се двете новоименувани директорки на Универзитетската клиника за детски болести и на максилофацијална хирургија,...

Здравје 30.10.19 | 13:26

Kапитациониот бод зголемен за 8 денари за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Министерството за здравство за 8 денари го зголеми капитациониот бод за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија. Покачувањето на капитациониот...

Здравје 29.10.19 | 14:20

Приватните стоматолози излегуваат на протест

Здружението на приватни здравствени стоматолошки установи на Македонија најавува протест пред Министерството за здравство на 6 ноември затоа што Владата не ги послушала...

Здравје 22.10.19 | 13:52

МЗ: Сè уште е во тек епидемијата на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава. Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст...

Здравје 14.10.19 | 22:09

Заменик-министерот за здравство Асим Муса однапред зема 50 евра од побараните 1.000 за операција

Заменик-министерот за здравство Асим Муса е вмешан во корупциски скандал при што и е фатен на дело. Муса беше фатен од екипата на најпознатото албанско истражно шоу,...

Здравје 07.09.19 | 18:44

Нападната медицинска сестра во Драчево, Лекарската комора бара од институциите да ги заштитат здравствените работници

Министерството за здравство и Лекарската комора на Македонија барат заштита за лекарите и сестрите и казни за насилниците откако за два дена се случија два напади врз...

Здравје 23.08.19 | 10:39

Новиот потпретседател на СДСМ брка новинари од Министерство за здравство

Додека бил портпарол на Министерството за здравство новиот потпретседател на СДСМ Коста Петров не дозволувал медиумите да земат изјави пред влезот на министерството. Причината...

Здравје 05.08.19 | 23:17

Министерството за здравство распиша тендер за набавка на 80.000 лубриканти

Министерството за здравство распиша тендер за набавка на 80.000 лубриканти согласно програмата за заштита на населението од ХИВ инфекција. Јавниот оглас е распишан денеска...

Здравје 26.07.19 | 17:32

Никој ништо не знае за криминалната мрежа со лекови што ја објави Заев

Јавното обвинителство нема започнато официјална истрага за наводна криминална мрежа со злоупотреба на лекови, за која вчера од собраниска говорница раскажуваше Заев,...

Македонија 14.07.19 | 15:16

Министерство за здравство: Не е отворена јавна набавка за мамографи

Министерството за здравство најостро реагира за денешната прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во која се изнесени бројни невистини. Во однос на обвинувањата...

Здравје 04.07.19 | 22:49

Во државата ги нема потребните лекови за пациентите со пресаден бубрег

Триесет пациенти со трансплантирани бубрези живеат во страв дека повторно можат да се вратат на апаратите за прочистување на крвта. Веќе еден месец на Нефрологија ја...

Твитови 28.06.19 | 09:43

Следете го Министерството за здравство од час во час

Министерство за здравство: 12 часот – бесплатна промена на пол 22 часот – нема бесплатна промена на пол 01 часот – можи само зголемување на пенис и хоменопластика 03...