Ознака: министерство за здравство
Македонија 01.12.20 | 12:40

Пациентите се пребројувале рачно зашто системот не ги генерирал: Ова е причината зошто вчера доцнеа бројките за новозаразени

Наместо како вообичаено, статистиката на новите случаи позитивни на Kовид-19, како и состојбата по градови и смртноста во болничките капацитети да биде објавена во текот...

Македонија 01.12.20 | 08:07

МЗ: Нема наредба за забрана за снимање

Министерството за здравство соопшти дека жали за недоразбирањето кое настанало откако вчера до медиумите беше испратено известување со појаснување дека ниту Министерството...

Македонија 16.11.20 | 12:47

Вонреден инспекциски надзор за случајот со починатата 41-годишна штипјанка

Министерството за здравство ја информира јавноста дека во врска со 41-годишната пациентка која почина на инфективното одделение во Клиничката болница Штип, Државниот...

Македонија 12.11.20 | 19:14

МЗ: Слободни болнички кревети има во речиси сите центри

Во регионалните центри Битола и Штип и останатите болници во државава се лекуваат вкупно 682 пациенти позитивни и суспектни на Ковид – 19. Слободни места има во речиси...

Македонија 10.11.20 | 21:23

Филипче се „пофали“ со уште еден црн рекорд – дури 30 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива...

Македонија 07.11.20 | 16:09

Интерните клиники ставени во функција за лекување и на ковид пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче утрово се сретна со директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, Дејан Докиќ, како и со дел од медицинскиот персонал,...

Македонија 05.11.20 | 09:41

Нема слободни кревети во болниците!

Болниците во Македонија веќе се преполни со пациенти заразени од ковид-19. Денешната бројка на пациенти кои се лекуваат од ковид-19 е 843. Нема веќе слободни кревети ниту...

Македонија 03.11.20 | 13:35

Ако сте платиле вчера за брз тест за ковид, МЗ ќе ви ги врати парите

Граѓаните кои вчера се тестирале на ковид-19 со брз тест преку Здравствениот дом Скопје ќе бидат повикани и средствата ќе им бидат вратени, соопшти Министерството за...

Македонија 01.11.20 | 15:01

Десетмина починати, 865 заразени – во Македонија активни се 10342 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2449 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-397, Куманово-22, Дебар-2,...

Македонија 01.11.20 | 13:47

МЗ: Лабораториите работат со зголемен капацитет и со доволен број тестови

Министерството за здравство информира дека сите државни лаборатории располагаат со доволен број на тестови за Ковид-19, а значително се зголемени и капацитетите на...

Македонија 29.10.20 | 22:21

Новинарката Гетева одговорна на Секторот за односи со јавноста во Министерството за здравство

Новинарката Катерина Гетева во Министерството за здравство е ангажирана како одговорна на Секторот за односи со јавноста, соопшти Министерството. Министерството,...

Македонија 28.10.20 | 10:27

Владата издвои 54 милиони денари за награда на здравствените работници кои лечат ковид-пациенти

Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19...

Македонија 24.10.20 | 20:52

ЦЈЗ Скопје итно ќе спроведе епидемиолошка анкета со најблиското семејство на починатиот Амди Бајрам

Министерството за здравство информира дека откако кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека истиот бил позитивен на ковид-19, Центарот за јавно здравје-Скопје...

Македонија 09.10.20 | 19:28

Битолчанецот денеска починат од Ковид-19 една недела бил со симптоми пред да оди во болница

Битолчанецот кој денеска почина од Ковид-19 една недела бил со симптоми, односно со температура, тешко дишење и кашлање, пред да отиде на болница. Во понеделникот на 5...

Македонија 09.10.20 | 10:56

Каде отидоа парите од донациски сметки на Министерство за здравство?

Каде се потрошија парите од донациски сметки отворени од страна на Министерството за здравство за справување со КОВИД-19 пред шест месеци? По објавување на кои сметки...

Македонија 12.08.20 | 15:30

Македонија нема да ја нарача руската вакцина

Со првата регистрирана вакцина во светот против ковид-19, којашто ја прими и ќерката на претседателот на Русија, Владимир Путин, нема да се вакцинираат граѓаните на Македонија. Во...

Здравје 24.07.20 | 11:29

Хакирани интернет страницата и мејловите на Министерството за здравство

Министерството за здравство информира дека е хакирана и во моментов, не функционира нивната веб-страница. Велат дека не функционираат ниту службените мејлови на вработените...

Здравје 14.07.20 | 17:47

Министерството за здравство е изненадено од денешниот протест на матичните лекари

Министерството за здравство е изненадено од денешниот протест на матичните лекари и причините кои се наведуваат за истиот, игнорантски однос на власта и непостоење...

Здравје 04.07.20 | 09:10

Бројот на новозаболени од ковид-19 никако да се намали, Скопје, Тетово и Куманово со најмногу активни случаи

Бројот на заразени со коронавирус во државава и натаму е висок. Според вчера објавените податоци, нови 165 случаи со ковид-19, седум починати и 128 оздравени се регистрирани...

Здравје 02.07.20 | 19:46

МЗ бара итна и независна истрага за маските со лажните сертификати

Во врска со текстот објавен на порталот irl.mk под наслов „Маски со лажни сертификати за заштита од корона завршиле низ болниците во Македонија, ОЛАФ води меѓународна...