Ознака: министерство за здравство
Македонија 01.04.20 | 23:15

МЗ: Тестовите кои ги користи „Систина“ се различен тип од тестовите на сите останати институции

Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во Систина, Министерството за здравство го појаснува следното: Тестовите...

Здравје 31.03.20 | 12:15

Министерството за здравство отвори посебни сметки за донации

Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите за справување со...

Здравје 18.03.20 | 13:23

Министерство за здравство: На Трансфузиологија резервите на крв и крвни продукти се стабилни

Министерството за здравство ја демантира денешната изјава на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во која тој наведува дека „има ограничени количини на...

Здравје 17.03.20 | 09:58

Министерството за здравство проверува дали е точно дека има лица вратени од Италија, а не се во изолација

Министерството за здравство во соработка со институциите проверува дали е точна информацијата дека има лица кои се вратени од Италија и наводно имале симптоми, но не...

Здравје 10.03.20 | 17:49

Потврден е негативниот тест на корона вирус кај првозаболената пациентка – негативна на вирусот е и 16 годишната пациентка

Министерството за здравство информира дека резултатите на првозаболената пациентка со корона вирус се негативни на овој вирус. Таа беше по втор пат тестирана по дијагностицирањето...

Здравје 10.03.20 | 10:48

Министерството за здравство размислува за нови засилени мерки за заштита од коронавирусот

Министерството за здравство информира дека претпладнево министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести и комисијата за следење...

Здравје 07.03.20 | 19:19

Шоферот на автобусот негативен на коронавирус, патниците пуштени дома

Министерството за здравство информира дека шоферот на автобусот со кој допатуваа двајцата ново-заболени пациенти е негативен на коронавирус. Тој денеска со нова тура...

Македонија 01.03.20 | 15:47

МЗ: Родители на Филипче не располагаат со 13.000 м2 земјиште туку со 5.000

Министерството за здрсвство реагира на денешната прес-конференција Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ Според МЗ тој изнел низа лаги, клевети и неточни информации за министерот...

Здравје 27.02.20 | 16:13

Се чекаат резултати од тестови на уште едно лице кое допатувало од Рим

Министерот за здравство Венко Филипче на најавената редовна прес-конференција во 16 часот за случајот коронавирус, кажа дека се вршат тестови на ново лице кое допатувало...

Здравје 27.02.20 | 15:29

Министерството за здравство објави дополнителни појаснувања и дополнувања за заштита од коронавирусот

Министерството за здравство објави дополнителни објаснувања и дополнувања за заштита од корона вирусот.

Здравје 26.02.20 | 00:35

Патничката од Милано нема коронавирус

Негативни се резултатите од патничката која слетала од Милано и беше тестирана на коронавирус, информираа од Министерството за здравство. Резултатите на пациентката...

Здравје 25.02.20 | 16:24

Владата му наложи на Министерството за здравство да обезбеди сапун и дезинфекциски средства во училиштата и градинките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во изјавата за медиуми истакна дека и вториот пациент е негативен на корона вирус. Се работи за лице кое по 6 дена престој...

Македонија 25.02.20 | 15:34

Патникот од Дубаи нема коронавирус, има грип

Патникот што допатувал од Дубаи и кој имаше симптоми слични на грип, а беше хоспитализиран на Инфективната клиника нема коронавирус. Тестирањето на пациентот покажало...

Здравје 24.02.20 | 12:21

Се засилува контролата на сите гранични премини и на двата аеродроми поради коронавирусот

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од коронавирусот. Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето...

Здравје 20.02.20 | 15:08

Евидентирани се 5.660 новозаболени од грип, Комисијата за заразни болести ја следи состојбата

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што...

Здравје 13.02.20 | 12:14

Најнови информации од Јапонија: Македонец од крузерот е заразен со корона вирус

Министерството за здравство информира согласно најновите информации добиени од јапонските надлежни органи, дека дојде до промена во однос на состојбата на македонските...

Здравје 29.01.20 | 13:31

Министерството за здравство советува: Не јадете храна направена од болни животни

Министерството за здравство информира дека редовно се следи состојбата со корона вирусот на територијата на Македонија и дека се преземени сите мерки на заштита и...

Македонија 09.01.20 | 17:07

МЗ: „Бетон“ не е носител на банкарската гаранција за изградба на новата Клиничка болница – Штип

Министерството за здравство (МЗ) целосно ги отфрла шпекулациите и обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека носител на банкарската гаранција за изградба на новата Клиничка болница...

Здравје 29.12.19 | 13:52

Од утре функционира микробиолошката лабораторија во болницата „8 Септември“

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и директорот на Градската општа болница „8 Септември“ Христиан Костов, денеска ја промовираа микробиолошката лабораторија,...

Здравје 27.12.19 | 10:00

Зголемувањето на платите во администрацијата зависи од средствата за зголемување на платите и на другите административци

Администрацијата и помошно-техничкиот персонал во здравствениот сектор се дел од целокупната јавна администрација. Министерство за здравство иницираше состаноци...