Ознака: министерство за здравство
Здравје 03.12.23 | 15:46

Министерството за здравство работи на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Министерството за здравство информира дека континуирано работи и презема конкретни чекори во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост. Согласно...

Македонија 19.10.23 | 20:58

Петрушевски: Благодарение на „коалицискиот капацитет” на СДС, во Куманово и целиот североисточен регион НЕМА уролог

Министерот за здравство Фатмир Меџити, кој инаку доаѓа од партијата Алијанса за Албанците, при денешната посета на Куманово одбил да одговори на новинарско прашање...

Здравје 17.10.23 | 18:43

Василевска до Меџити: Дали владата и министерството за здравство немаат капацитет за справување со проблемите во здравството или тоа сепак на некому лично му одговара во фармацевтски сектор?

Денес на Анкетната комисија за онкологија во Собранието прашање до актуелниот министер Меџити постави пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска кој...

Македонија Здравје 12.09.23 | 14:10

Претходниот директор на Онкологија давал дијагноза, барал терапија, потпишувал и самиот ја делел терапијата

Според мои информации, претходниот директор на Клиниката за онкологија и радиотерпија, специјалист дава дијагноза, бара терапија и тој самиот потпишувал и ја делел...

Македонија 14.08.23 | 17:35

МЗ: Министерството за здравство нема исплатено ниту денар за модуларните амбуланти

Министерството за здравство ги демантира и ги отфрла како невистина наводите дека од негова страна биле исплатени пари за модуларните објекти на Здравствен дом Скопје....

Македонија 10.07.23 | 16:47

Министерство за здравство: Раскинат е договорот за изградба на болницата во Штип, ќе се распише нов тендер

Дговорот за изградба на новата штипска болница е раскинат на 29 јуни годинава и во тек е пресек на активностите , по што ќе се распише нов тендер, соопштија од Министерството...

Здравје 21.06.23 | 13:58

Знам дека станува збор за ретка болест, но тој случај досега не се лекувал во јавно здравство, четири-пет години не биле на преглед, вели Меџити за случајот со Кико

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска кажа дека е запознат со случајот со Кристијан Коцев, за кого граѓаните собираат финансиски средства за лекување во странство,...

Македонија 11.04.23 | 15:35

МЗ: Болните од цистична фиброза ќе бидат вклучени во работната група

По укажувањата од Асоцијацијата за цистична фиброза дека сè уште нема никаков прогрес во однос на набавка на лекот „трикафта“ и најавите кои ги дадоа и дека доколку...

Македонија 03.04.23 | 15:09

Јана прележала ковид-19, а вирус ги воспалил срцевите мускули, немало грешки во лекувањето, велат од Комисијата за стручен надзор

Преземени се соодветни чекори во лекувањето на шестгодишната Јана која почина во болницата во Битола, велат од Комисијата за стручен надзор, соопшти Министерството...

Македонија 30.03.23 | 14:24

Од нас ли се плашите, ги прашаа лекарите функционерите зад полицискиот кордон пред влезот на Министерството за здравство

Забранет е влезот во Министерството за здравство за докторите и сите здравствени работници кои денеска во 5 до 12 се охрабрија да го изразат своето незадоволство од пазарењето...

Македонија 30.03.23 | 13:27

Со притисок синдикатите изнудија потпишување на анексот на Колективниот договор за здравствена дејност

Со притисок се успеа да се дојде до изнудување на потпишување на анексот на Колективниот договор за здравствена дејност, рече денеска претседателот на Самостојниот...

Здравје 30.03.23 | 10:50

Министерот за здравство синоќа ги повикал на средба претставниците на синдикатите кои најавија за денеска протест

Претставници на синдикатите за здравство утрово се на состанок кај министерот за здравство на која, според нивните информации, ќе се разговара за анексот на колективниот...

Македонија 03.03.23 | 18:26

Маја Манолева ја презеде функцијата заменик-министер за здравство

Во просториите на Министерството за здравство денеска Маја Манолева ја презеде функцијата заменик министер за здравство, информираше Министерството за здравство...

Македонија 15.02.23 | 17:09

Имаме здравствена несигурност, 2 години тројца различни министри, директорот на ФЗОМ две недели на службен пат во САД

Тоа што остава впечаток освен политичката во Македонија гледаме дека има и една здравствена несигурност. Во изминатите 2 години ние имаме менување на 3 министри за здравство,...

Македонија 09.02.23 | 13:39

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за осум пациенти со цистична фиброза

За осум пациенти со цистична фиброза се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“, објави на фејсбук министерот за здравство Беким Сали. За 8 пациенти со цистична...

Македонија 26.01.23 | 21:24

Алтернатива го задржува Министерството за здравство, Алијанса ќе ги добие правда и уште еден ресор?

Министерството за здравство ќе остане кај Алтернатива, а Алијансата за Албанците ќе добие две министерства, објави ТВ 21. Според нивните извори, „Министерството за здравство...

Здравје 09.01.23 | 15:43

Маските се вратија, Министерството за здравство препорачува да се носат поради загадениот возух

Министерството за здравство препорачува повторно да се носат заштитните маски, со цел населението во Македонија да се заштити од екстремно загадениот воздух. Во кампања...

Здравје 25.12.22 | 19:44

Болните од цистична фиброза на протест, не го добиле ветениот лек

Утре во 11:55 часот Членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза ќе протестираат пред Министерството за здравство, бидејќи, како што велат, и покрај ветувањата кои што...

Македонија 13.11.22 | 17:23

Здравство не кажува каде завршиле парите за сметките за струја на Клинички

Нема одговор кој е виновен зошто три години не се плаќале сметките за струја во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје и каде завршиле парите кои биле планирани...

Здравје 08.11.22 | 09:19

Министерството за здравство почна со неделни извештаи за ковид-позитивни

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во текот на минатата недела: Направени се 3.281 тест, а регистрирани се...