Ознака: министерство за здравство
Македонија 15.05.21 | 10:44

МЗ: Вчера се аплицирани 13.482 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...

Здравје 14.05.21 | 08:25

Зголемен бројот на оздравени од Ковид-19, намален бројот на хоспитализирани

Според вчера објавениот извештај на Институтот за јавно здравје за изминати 24 часа, регистрирани се 3803 оздравени пациенти. Тоа е најголем број регистирирани оздравени...

Македонија 10.05.21 | 15:01

Министерството за здравство ќе иницира надзор за случајот со починатата пациентка на ГАК

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека ќе биде спроведен надзор преку Државниот здравствен и санитарен инспекторат за случајот со пациентката која,...

Македонија 05.05.21 | 16:46

Процесот за купување вакцини е законски, без никакви недоследности или пак провизии, тврди Министерството за здравство

Министерството за здравство соопшти дека уште од самиот почеток за време на водење на преговорите, набавката и текот на испорака на вакцините, транспаренто ги информира...

Македонија 17.04.21 | 11:34

ВО ЖИВО: Протест пред Министерство за здравство

Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за здравство, под паролата  „Здравје, а не провизија – Оставка на Филипче, за спас од неспособноста која...

Македонија 17.04.21 | 09:10

И денеска протест пред Министерството за здравство

Денеска од 11:30 часот пред Министерство за здравство ќе се одржи протест под мотото „Здравје, а не провизија – Оставка на Филипче, за спас од неспособноста која убива“. Изминатите...

Македонија 16.04.21 | 09:40

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во сабота пред МЗ: Оставка на Филипче за спас од неспособноста која убива

ВМРО-ДПМНЕ утре повторно ќе излезе на протест пред Министерството за здравство. Од партијата го повикуваат министерот Венко Филипче да си поднесе оставка за спас на...

Македонија 11.04.21 | 13:24

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1699 позитивни или суспектни на коронавирусот

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1699 и има околу...

Македонија 08.04.21 | 17:03

Протест во сабота: Луѓе умираат, Филипче и Заев летаат со хеликоптери и возат мотори наместо да обезбедат вакцини

Денес починаа 35 лица, на денот кога имавме 51 погреб поради корона вирусот. 86 лица починаа за два дена. Овие луѓе немаше да бидат починати доколку Зоран Заев и Венко Филипче...

Македонија 04.04.21 | 19:49

Возрасни ковид-пациенти нема да се хоспитализираат на Клиниката за детски болести

Возрасни ковид-пациенти нема да се хоспитализираат на Клиниката за детски болести во Скопје. Единствени возрасни пациенти таму се мајките на хоспитализираните деца...

Македонија 03.04.21 | 14:08

Здравје, а не провизии: ВМРО ДПМНЕ на протест побара оставка од министерот Филипче

Здравје, а не провизии. Оставка на Филипче. Министерство за провизии. Со вакви транспаренти почна протестот на ВМРО ДПМНЕ, пред Министерството за здравство. Тие со едноминутно...

Македонија 03.04.21 | 11:26

ВО ЖИВО: Протестот „Здравје, а не провизија!“ пред Министерство за здравство, се бараат оставки

Под мотото „Здравје, а не провизија“ денеска во 11:30 часот пред Министерство за здравство започна протестот во организација на Градски комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ,...

Здравје 02.04.21 | 14:20

МЗ: Поддршка за отворање нови центри за рана интервенција кај децата со аутистичен спектар на нарушувања

По повод Меѓународен ден на аутизам, Министерството за здравство информира дека дава целосна поддршка за реформирање и отворање на нови здравствени центри за рана...

Македонија 30.03.21 | 11:57

Од понеделник ќе се вакцинираат полицајци, војска, новинари, судии, возачи во ЈСП, пожарникари

Национална техничка група за имунизација против Ковид 19 донесе одлука од почетокот на следната недела да започне и вакцинацијата на вработени во критичната државна...

Македонија 28.03.21 | 19:21

МЗ: Граѓаните кои се вакцинираа викендов, да внимаваат, потребни се три недели за да се создаде имунитет

Сите граѓани кои веќе ја примија првата доза на вакцината „АстраЗенека“, како и оние кои следните денови ќе се вакцинираат, треба да бидат исклучително внимателни...

Здравје 24.03.21 | 16:18

Распишани се шест последователни конкурси за матички лекари во Шуто Оризари на кои се нема пријавено ниту еден

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи...

Македонија 23.03.21 | 19:18

ВМРО ДПМНЕ в сабота ќе протестира пред Министерството за здравство: Здравје, а не провизии!

„Здравје, а не провозии“, градскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ најавува протест в сабота, во 11,30 часот пред министерството за здравство 3.500 починати поради корона. Провизии...

Македонија 13.03.21 | 20:31

МЗ демантира дека документот за набавката на вакцини е валиден

Министерството за здравство категорично ги демантира и осудува пласирањата на лажните документи кои опозицијата и медиуми блиски до нив ги прикажуваат дека се составен...

Македонија 22.02.21 | 16:51

Денеска регистрирани 129 нови случаи, 13 лица починаа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи...

Македонија 06.02.21 | 11:11

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 346 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 346 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од...