Ознака: министерство за финансии
Економија 03.09.19 | 13:02

И шарените ја нејќат новата министерка за финансии

Актерката од Драмскиот театар Сања Арсовска, учесничка во Шарената револуција, на социјалните мрежи го искоментира односот на новата министерка за финансии, Нина Ангеловска...

Економија 02.09.19 | 10:41

Ангеловска денеска го презеде управувањето со Министерството за финансии

Новата министерка за финансии, Нина Ангеловска денеска го презема управувањето со Министерството за финансии. Таа оствари средба со заменик министерката за финансии...

Македонија 30.08.19 | 18:46

Димовски за интегритетот, Ѓорчев за моралот на Ангеловска: Нина Групер направи пеколна атмосфера во Собранието

На попладневното продолжение на 110-тата седница пратениците од власта и опозицијата дебатираат за предлозите за нови членови на Владата, а во фокусот на расправата...

Твитови 23.08.19 | 20:49

Со твоите финансии ќе раководи особа која на вработените им исплаќа минималец, а остатокот го дава во кеш

добро утро северна македонијо! со твоите финансии ќе раководи особа која на своите вработени им исплаќа минималец, а остатокот во кеш… — троен интеграл (@losh_chovek) August...

Економија 23.08.19 | 14:10

Најчевска: Не ни треба дете кое му се допаѓа на Анѓушев

Mногу сум против тоа да се поставуваат деца без никакво искуство со администрација на високи функции во власта, вели професорката Мирјана Најчевска за новопредложената...

Економија 23.08.19 | 00:12

Ангеловска: Ќе вложам максимум во домаќинско раководење со парите на граѓаните

По вечерашната изјава на пермиерот Заев дека за нов министер за финансии ќе ја предложи Нина Ангеловска, таа се огласи на Фејсбук. По речиси 10 години домашно и интернационално...

Економија 22.08.19 | 20:54

Заев: Нина Ангеловска нов министер за финансии

Предлог за нов министер за финансии ќе биде Нина Ангеловска, изјави премиерот Зоран Заев по седницата на Централниот одбор на СДСМ. Предлогот веќе утре ќе биде доставен...

Економија 22.08.19 | 11:57

Ангеловска ја прифатила понудата од Заев за министерска позиција

Централниот одбор на СДСМ на вечерашната седница треба да ја утврди Нина Ангеловска за кандидат за нов министер за финансии. Ангеловска, која се споменуваше и меѓу можните...

Економија 20.08.19 | 15:59

Нина Ангеловска нова министерка за финансии?

Владиниот кабинет ќе претрпи измени, на чело на Министерството за финансии ќе биде назначена министерка. Како што неофицијално дознава „Алсат“, во трката меѓу трите...

Економија 05.07.19 | 15:38

Антикорупциска го опомена Заев: Што поскоро Владата да добие министер за финансии

На денешниот брифинг на Државната комисија за спречување корупција членот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Владимир Георгиев  упати укажување премиерот...

Македонија 05.07.19 | 14:49

Владата го овласти Заев да ги креира политиките во финансии, а Елези да раководи

Владата донесе заклучок премиерот Зоран Заев да може да ги насочува дејсвата во областа на финансиите и финаиските политики, како и заклучок заменичката на министерот...

Македонија 26.06.19 | 13:39

Мицковски: Важно си ги изеде луѓето околу себе, си ги изнавреди

По само три дена откако најави, а неполни 24 часа кога во интервју пред македонските граѓани го правдаше овој чекор, премиерот Зоран Заев го подвлече предлогот тој да...

Македонија 25.06.19 | 21:07

Единствената причина за промената на Тевдовски е моето влегување во Министерството

Не сум незадоволен од работата на Драган Тевдвоски, единствената причина за промената е моето влегување во ова Министерство, рече во вечерашното интервју за „Сител“...

Вести 25.06.19 | 13:07

Тимоние, Дудуш, Тевдоски наместо Анѓушев, Фолксваген – сите порази на Заев удрија по грбот на жителите на Љуботен

Полициската акција во Љуботен која по ништо не се разликува од полициските акции во Лазарат или на ЦИА во Колумбија, во времето на Пабло Ескобар, на пример, доаѓа во точно...

Економија 24.06.19 | 22:23

Со финансиите треба да управува професионалец

Бизнисмените со поделени мислења околу смената на министерот за финансии Драган Тевдовски и преземањето на неговата функција од премиерот Заев. Од Бизнис конфедерацијата...

Економија 24.06.19 | 21:31

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се неважни за развојот на...

Македонија 24.06.19 | 21:18

Касами: Биографијата ја накитил како директор на селска кооператива, а не е способен да води две позиции

Претседател на движењето Беса во интервју во емисијата „Отворено“ на Алфа ја искоментира одлуката на премиерот Зоран Заев, покрај претседател на Владата, да се именува...

Економија 23.06.19 | 20:29

Заев ги прекори „мрчаторите“: Сите што кубат коси за ДДВ да престанат да мрчат

Откакоа денска беше објавено дека освен премиерското, ќе го преземе и министерското место во Финансии, премиерот Зоран Заев, испрати порака кон сите што ја критикуваат...

Македонија 23.06.19 | 15:02

Ако овој претходниот за финансии му беше маска, денес гледаме виновникот за целата сиромаштија и несреќа е Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеск беше во посета на манастирот „Свети Јован“ во Љубанви од каде повтори дека народот се спротивставува на пеплосувањето...

Економија 23.06.19 | 13:38

Новиот министер Заев: Ги решивме сите големи политички прашања, останува уште стандардот

Откако ги решивме сите големи политички прашања на нашата земја останува да го зголемиме економскиот стандард и главна задача е раст на платите, пензиите и капиталните...