Ознака: министерство за финансии
Економија 01.12.20 | 18:43

МФ: Усвоени законските измени за државна гарантна шема и за основање фондови за развој на стопанството

Министерството за финансии на својот фејсбук профил објави дека се усвоени измените и дополнувањата на Законот за Македонска банка, со што се овозможува спроведување...

Економија 28.11.20 | 14:05

Владата ќе ги казнува и наградува буџетските корисници: Ако не ги реализираат капиталните инвестиции, ќе им ги зема парите

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 проценти и...

Македонија 10.11.20 | 18:54

МФ ќе одговара за оштетување на државен буџет ако им ги исплати незаконските додатоци на уставните судии

Уставниот суд нема право да си дава сам на себе надоместоци, туку тоа право го има единствено Собранието. Ако Министерството за финансии се дрзне да им ги исплати зголемените...

Македонија 14.10.20 | 16:39

Министерството одби вработување на 20 нови инспектори, откри Пауновски

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме...

Економија 31.08.20 | 13:27

Бесими ја презеде функцијата министер за финансии, Ангеловска му посака успех во работата

Во Министерството за финансии денеска е извршено примопредавање на функцијата министер за финансии со средба помеѓу досегашната министерка Нина Ангеловска и новиот...

Економија 20.08.20 | 11:34

Јовановиќ: Наведнете глава и молчете, јасно ни е дека ве натерале да капитулирате

Универзитетскиот професор и поранешен советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ смета дека Фатмир Бесими, предложен за нов миниситер за финансии,...

Економија 12.08.20 | 22:15

Ангеловска одамна ги испразнила сметките во Еуростандард банка

Министерката за финансии Нина Ангеловска остро ги демантира информациите дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка, по добиена информација дека банката...

Економија 17.06.20 | 15:14

Лифтот на Нина се дезинфицира и се поминува со УВ ламба

Министерката за финансии Нина Ангеловска ги превзема сите мерки за заштита на своето здравје, а доказ за тоа е што таа се вози во посебен лифт во Министерството за финансии. Извори...

Твитови 03.06.20 | 09:12

Дами и господа, кадарот на Нина Групер

Кадарот на Нина Групер вака работи во Министерството за финансии. Затоа и буџетот е онаков каков што е, очаен! Дами и господа Афија Равманоска pic.twitter.com/TR4dIHl7eq — @ПинаМалку...

Македонија 13.05.20 | 22:43

Османи: Од Министерството за финансии инсистираа да се отворат обложувалниците

Отворањето на обложувалниците е на инсистирање од Министерството за финансии, откри вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 вицепремиерот Бујар Османи, кој како претставник...

Колумни 14.04.20 | 22:00

Алиса повторно во земјата на чудата

Васко Шутаров Ми текнува почесто на Алиса, деновиве. Од мноштво причини. Има време за размисла колку душа сака, па и за оваа, една од најпопуларните приказни од нашите...

Македонија 17.02.20 | 11:54

Тоне бродот на Заев – Уште една соработничка замина од кабинетот на Ангеловска

Олимпија Христова Заевска, шефот на кабинет на актуелната министерка за финансии, Нина Ангеловска, си поднесе оставка. Христова Заевска, си поднела неодповиклива оставка...

Економија 23.01.20 | 21:49

Со шминки го лажат народот и му кажуваат дека сè е во ред

Не може економијата да има раст кога најзначајниот двигател, данокот на добивка, од 2017 до 2019 година има минимален раст од само 1,77%, рече вечерва дополнителната заменик-министерка...

Економија 23.01.20 | 21:00

Кочоска: Има сериозен одлив на кадар во Министерството за финансии

Во Министерството за финансии, едно од најважните во државата, има недостаток и одлив на кадар, откри дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриевска...

Економија 09.01.20 | 13:25

Димитриеска-Кочоска: Падoт на данокот на добивка и несоодветните планирања се дел од податоците кои се кријат и извртуваат

Дополнителната заменик-министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска денеска на прес-конференција во Министерството за финансии изрази разочарување од, како...

Економија 08.01.20 | 20:22

Ангеловска демантира дека забранила комуникација со Димитриеска-Кочоска

Министерката за финансии Нина Ангеловска демантира дека забранила комуникација со дополнителната заменик-министерка во Финансии Гордана Димитриеска-Кочоска. Министерството...

Економија 08.01.20 | 14:34

Стоилковски: MФ не е приватна фирма на Нина Ангеловска, со ваквите дописи го крши законот

Mинистерството за финансии не е приватна фирма на министерката за финансии – Нина Ангеловска и апсолутно вакви дописи со кој што на вработените им забранува комуникација...

Економија 08.01.20 | 14:29

Почитувани вработени, во мене имате чесен соработник: Бргу ќе се дознае што сака власта да сокрие

Заменик-министерката Гордана Димитриеска-Кочоска одговори на скандалозниот допис до вработените во Министерството за финансии од министерката Нина Ангеловска, со...

Македонија 06.01.20 | 14:55

Димитриеска-Кочовска: Верувам дека Македонија има сила за промени, за правда и принципи, кои ќе донесат обнова и напредок

Дополнителниот министер во министерството за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска денеска присуствуваше на бадникова литија во црквата Св. Кирил и Методиј во Тетово. Таа...

Економија 05.01.20 | 16:14

Димитриеска-Кочоска: ММФ и УСАИД измерија висок степен на сива економија и лоша бизнис клима, тоа мора да се промени

Сивата економија во Македонија галопирачки расте, поради неспособното владеење на Заев и СДСМ. ММФ и УСАИД во своите извештаи измерија рекордно ниво на сива економија...