Ознака: министерство за економија
Економија 17.03.20 | 08:58

Се замрзнуваат цените на основните продукти, забрана и за извоз на пченица и брашно

Владата доцна синоќа донесе Одлука за замрзнување на цените на основните продукти: леб, сол, зејтин, млеко и млечни производи, јајца, брашно, месо, тестенини, лекови и...

Економија 04.11.19 | 12:41

Наместо инвестирање и создавање на енергија од алтернативни извори, Владата и натаму планира ископ на јаглен во Пелагонија

Нова еколошка катастрофа се заканува на Пелагонискиот крај, откако Министерството за економија објави неколку јавни повици за доделување концесии за геолошки истражувања...

Економија 22.08.19 | 20:00

Кирил Колемишевски ќе му биде заменик за Бектеши

На вечерашната седница на ЦО на СДСМ за нов заменик-министер за економија, премиерот Заев ќе го предложи  Кирил Колемишевски, дознава Алсат ТВ. Тој на ова место доаѓа...

Македонија 16.01.19 | 19:43

Министерството за економија стана првото двојазично министерство

Министерството за економија, раководено од министерот Кресник Бектеши, согласно новиот Закон за употреба на јазиците, е прво кое ги смени таблите во влезот на министерството. Со...