Ознака: Министер
Македонија 25.07.22 | 23:08

Шефот на дипломатијата на Португалија Жоао Гомес Кравињо во посета на Скопје

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе биде домаќин на Жоао Гомес Кравињо, шефот на дипломатијата на Португалија, кој престојува во официјална посета...

Економија 12.05.22 | 10:21

Бектеши се налути: Јас сум министер на Cеверна Македонија, не сум Македонец, јас сум Албанец!

Министерот за економија Крешник Бектеши се налути што при посетата на Албанија го нарекоа „македонски министер“ и веднаш реагираше. На конференцијата за односи меѓу...

Свет 24.03.22 | 14:29

Кремљ ги негира гласините за здравjето на Шојгу: Министерот е многу зафатен

Кремљ ги отфрли шпекулациите за тоа каде се наоѓа министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој со недели не се појавуваше во јавноста, јави ДПА. Министерот за одбрана е многу...

Свет 24.03.22 | 10:19

Украински министер поднесе оставка

Украинскиот министер за земјоделство, Роман Лешченко, поднел оставка. Веста ја објави „Ројтерс“ повикувајќи се на изјава на неговиот помошник, кој не ја навел причината...

Балкан 19.02.22 | 13:59

Полицијата му го проверува домот: Министер осомничен за проневера од повеќе милиони долари

Хрватската полиција во соработка со УСКОК утрово извршила претрес во куќата на министерот за градежништво Дарко Хорват во Меѓумурје, а истрагата е поврзана со злоупотреба...

Македонија 07.01.22 | 22:53

Деспотовски на местото на Шекеринска во Министерството за одбрана?

Актуелниот директор на ТИРЗ и долгогодишен член на СДСМ Јован Деспотовски се разгледува како можност за иден Министер за одбрана во новата влада, велат партиски извори. Мандатарот...

Економија 28.12.21 | 13:04

Славески, Ставрески, Миноски, Хајредини, Поповски и Фити ќе го советуваат Бесими

Министерот за финансии Фатмир Бесими, на веќе традиционалната средба на крајот на годината со поранешните министри за финансии, заеднички покренаа иницијатива за формирање...

Свет 22.12.21 | 11:41

Министер пливал 12 часа до брегот, по пад на хеликоптер во Мадагаскар

Министерот за полиција на Мадагаскар Серж Геле е еден од двајцата преживеани во хеликоптерската несреќа на североисточната страна на островот, пишува „Гардијан“. По...

Балкан 03.11.21 | 15:48

Српски министер го пречека црногорскиот премиер во фармерки

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ допатува во Белград, во прва официјална посета на Србија откако стапи на функцијата. На белградскиот аеродром „Никола Тесла“...

Македонија 05.10.21 | 16:39

Груби: Министерот за здравство и неговиот заменик немаат одговорност за пожарот во Тетово, за оставките ќе одлучи премиерот

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби смета дека според извештајот на Обвинителството за причините за пожарот во модуларната болница во Тетово...

Балкан 27.07.21 | 18:18

На српскиот министер Момировиќ му се слоши на градилиште, итно е опериран

На српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Томислав Момировиќ денес му се слоши на градилиште, по што итно беше опериран во болницата во Ужице,...

Македонија 30.03.21 | 09:47

Македонија очекува информација за кинеските вакцини од министерот за одбрана на Кина кој е во посета на земјава

Mинистер за одбрана на Кина, генерал Веи Фенгхе, кој денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, ќе оствари средба со министерката за одбрана,...

Свет 20.03.21 | 15:25

Министер поднел оставка зашто бил на одмор среде пандемија

Род Филипс, министер за финансии на канадската провинција Онтарио, поднел оставка откако бил на одмор на Карибите пред неколку месеци. Тој патувањето го нарече патувањето...

Балкан 26.01.21 | 23:10

Поранешен министер за образование на Република Српска осуден за педофилија

Окружниот суд во Бања Лука го осуди поранешниот министер за образование на Република Српска и универзитетски професор Ненад Сузиќ на девет години затвор поради сексуално...

Свет 04.12.20 | 11:58

Поранешен албански министер почина од коронавирус

Поранешниот албански министер за евроинтеграции и за координација на владата, Марко Бело почина денеска на 59-годишна возраст како последица на коронавирусот. По дијагностицирањето...

Балкан 09.11.20 | 12:34

Зетот на Ердоган не е веќе министер, поднесе оставка

Зетот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе оставка на местото министер за финансии поради здравствени причини. Откако речиси 5 години бев на министерски...

Здравје 07.10.20 | 17:08

Министерката за култура Ирена Стефоска во самоизолација

Министерката за култура Ирена Стефоска во стасут на Фејсбук ја информира јавноста дека оди во самоизолација, откако член од нејзиниот Кабинет имал потитивен тест на...

Свет 24.09.20 | 10:08

Министер во Индија на 65 години почина од коронавирус

Индискиот министерот за железница, Суреш Ангади (65) почина во средата, неколку дена откако беше позитивен на Ковид-19. Ангади е првиот индиски сојузен министер кој починал...

Македонија 31.08.20 | 15:40

Стефоска ја презеде функцијата од Исмаили: Културата е единственото нешто со што располагаме

Eдинственото нешто со што располагаме и со што можеме да бидеме препознаени и прифатени во светски контекст е културата, рече новата министерка за култура Ирена Стефоска,...

Балкан 29.07.20 | 14:35

Босански министер почина од коронавирус

Министерот за прашања на борците и инвалидите во Владата на Федерацијата на БиХ, Салко Букваревиќ почина денеска од последици на новиот коронавирус на Клиниката за...