Ознака: Милано
Свет 26.05.20 | 15:10

По бурниот викенд, нова забрана во Милано

Во Милано од денеска во вечерните часови е забрането продажба на пијалоци за носење, се со цел да не се собираат луѓето, изјавил градоначалникот Џузепе Сала. Работното...

Калеидоскоп 01.05.20 | 12:01

Флавио Бордин ја изведе „Несун дорма“ на саксофон на покрив во Милано, медицинскиот персонал снимаше

Во Милано на покривот од зграда наспроти болницата саксофонист ја изведе „Несун дорма“ во чест и благодарност на медицинските работници. Тие излегоа на балконите...

Свет 29.04.20 | 21:37

Експертите пресметаа: Вирусот во Милано и околината дошол на 26 јануари

Најмалку 160 лица во пошироката територија на Милано и 1.200 лица низ Ломбардија биле во контакт со Ковид-19 околу 26 јануари, неколку недели пред да се открие првиот случај ...

Свет 03.04.20 | 09:32

Градоначалникот на Милано, Џузепе Сала: Ако се распадне Милано, тогаш ќе се урне целиот здравствен систем на Ломбардија

Сега преминуваме од здравствена на економско-социјална криза. Граѓаните ја чувствуваат и навистина се загрижени, изјави градоначалникот на Милано, Џузепе Сала, предупредувајќи...

Свет 03.04.20 | 09:29

Градоначалникот на Милано: Ако се распадне градот, ќе се урне цел здравствен систем на Ломбардија

Сега преминуваме од здравствена на економско-социјална криза. Граѓаните ја чувствуваат и навистина се загрижени, изјави градоначалникот на Милано, Џузепе Сала, предупредувајќи...

Здравје 12.03.20 | 13:46

Порака од Македонка во Милано: Учете од нашите грешки, здравствениот систем на Милано е еден од најдобрите во светот, но нема место за сите во болниците

Лела Садикарио која живее во Милано на својот фејсбук профил сподели искуства од Италија со коронавирусот. Здраво на сите, Првенствено фала на сите мои пријатели кои...

Калеидоскоп 10.03.20 | 20:03

Таксист ја возел од Милано до Рим за 1.400 долари, но и таму наишла на карантин

Жена од Милано платила на таксист 1.370 долари за да дојде до Рим и да ја избегне блокадата поради коронавирусот. Прифатив без размислување. Тоа ми е работа, рекол таксистот...

Свет 08.03.20 | 15:27

Италијанците бегале од Милано пред изолацијата на северна Италија

Италијанците во обид да ја избегнат епидемијата на коронавирусот во северниот дел на земјата синоќа се снимени како трчаат кон возови, само неколку часа пред да започне...

Свет 24.02.20 | 10:30

Општа паника во Италија: Полиците во маркетите празни, најмногу се купуваат тестенини и средства за хигена

Општа паника владе во северна Италија по појавата на Корона вирусот. Фотографиите од Милано го покажуваат стравот кај жителите и мерките кои се преземаат да се заштитат Па...

Македонија 06.02.20 | 14:46

Боки и мајка му отишле на шопинг во Милано пет дена откако ги зел парите од кај Камчев

Бојан Јовановски и неговата мајка Јасмина, заедо со кумата, судијката Мери Дика Георгиевска заминале на шопинг во Милано само неколку дена отако биле земени парите...

Црна хроника 06.02.20 | 13:04

Јовановски во Милано за три дена потрошил 148 илјади евра

Обвинителката Вилма Рускоска денеска во судот за случајот „Рекет“, објасни дека Бојан Јовановски за три дена во Милано потрошил 148 илјади евра. Шопингот кој Јовановски...

Свет 16.08.19 | 18:31

Милано ги забрани електричните тротинети додека не се донесат правила за користење и возење

Милано привремено ја забрани работата на компаниите кои изнајмуваат електрични тротинети , се додека јасно не се донесат правила за нивното користење и начин на возење. Со...

Свет 30.12.18 | 16:52

Во Милано ќе се садат 3 милиони дрвја за да се намали загадувањето на воздухот

Милано е една од европските модни престолнини што се карактеризира со сивило не само од неокласичните камени градби, туку и со сивило на небото поради загаденоста на...