Ознака: мигранти
Црна хроника 13.11.23 | 19:35

Упасени двајца кумановци, кои биле претходница на возило што криумчарело мигранти и кое бегајќи од полиција скршило наплатна рампа и завршило во ендек

На 12 ноември, околу 05.30 часот на автопатот А1, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица ги лишиле од слобода Р.М.(47)...

Балкан 12.11.23 | 13:10

Рама уверува дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни...

Балкан 11.11.23 | 18:49

Шолц: Германија внимателно го разгледува договорот меѓу Италија и Албанија за мигрантите

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека е подготвен да го разгледа договорот меѓу Рим и Тирана за сместување мигранти во Албанија, како дел од напорите на Европската...

Балкан 10.11.23 | 19:50

Во Србија пронајдени околу 4.780 мигранти кои се криеле во пограничните области

Во акцијата за сузбивање на нерегуларната миграција, која се спроведува во Србија од 27 октомври по наредба на министерот за внатрешни работи, припадниците на МВР пронајдоа...

Балкан 10.11.23 | 18:39

Меѓу мигрантите што ќе ги прибира Албанија може да има и членови на ИСИС, предупредува експерт за безбедност

Познатиот албански експерт за безбедност, Ермир Ѓиниши, искажа загриженост во однос на потпишаниот договор меѓу Албанија и Италија, за изградба на прифатни центи за...

Балкан 07.11.23 | 18:17

ЕК бара детали за мигрантските кампови во Албанија: Мора да ја знаеме целта

Европската комисија побарала детални информации во врска со договорот што Рим и Тирана го потпишаа за формирање прифатни центри за мигранти во Албанија, изјави денеска...

Црна хроника 06.11.23 | 17:47

Државјани на Косово донеле мигранти од Сирија во Македонија

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Д.(20) и З.Г.(20), двајцата од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. На...

Свет 03.11.23 | 20:43

Велика Британија ќе ги празни хотелите со мигранти и ќе ги сместува луѓето во воени касарни

Британската влада продолжува активно да носи мерки насочени кон справување со миграциската криза. На 24 октомври, секретарот за имиграција, Роберт Џенрик, ги објави...

Свет 02.11.23 | 10:18

Ножевите се оставаат дома, знамиња не се палат, во базен се носи костим за капeње: Германија објави прирачник за мигранти

Германскиот  весник „Билд“  објави манифест од 50 точки, насловен „Германија, имаме проблем“ во кој го привлекуваат вниманието на хаосот во кој моментално се наоѓа...

Црна хроника 01.11.23 | 09:07

Приведен 21-годишен гевгеличанец фатен со 13 мигранти во автомобилот

Дваесет и едногодишен жител на Гевгелија вчеравечер бил приведен од полицијата бидејќи превезувал 13 мигранти од Сирија. Како што соопшти МВР, М.Г. (21) бил проведен вчера...

Македонија 30.10.23 | 12:20

Тренчевска: Нашата мисија како Министерство е да останеме доследни на нашите должности да одговориме на потребите на мигрантите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се обрати во воведните излагања на завршниот настан од заедничкиот проект на Обединетите нации „Планирање...

Црна хроника 30.10.23 | 11:45

Детали за бркотницата низ Велес: Комбето паднало во ископ, во него биле напикани 23 мигранти

Вчеравечер во 20.30 часот на ул.„8 Септември“ во Велес, полициски службеници од СВР Велес во координација со полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор...

Црна хроника 30.10.23 | 08:19

Полициска потера низ Велес откако комбе со мигранти се преврти сред град

Полицијата бркаше мигранти низ Велес откако комбето во кое се превезуваа се преврти сред градот.  „Прес24“ објави и видео од хаосот кој се случуваше вчеравечер. Во...

Црна хроника 23.10.23 | 18:59

Српски државјанин шверцувал сириски мигранти низ Македонија

На наплатна станица Смоквица е уапсен М.С.(28) од Србија. При контрола на патничко возило „форд мондео“ со српска национална ознака, кое го управувал, пронајдени се седум...

Свет 23.10.23 | 09:38

Венецуелците првпат станаа најбројна националност при нелегални преминувања во САД

Венецуелците за првпат ги надминаа Мексиканците како најбројна националност задржана при нелегални преминувања на границите на САД, покажуваат податоците објавени...

Црна хроника 19.10.23 | 10:08

На Табановце приведен криумчар на мигранти

На автопатот Граничен премин Табановце- Куманово, синоќа во 19.50 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот при Регионалниот центар...

Црна хроника 17.10.23 | 21:41

Мигранти од Сирија и Палестина донесени во Македонија со бугарско возило

На 16.10.2023 во 16:05 часот на крстосница Богданци, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор Стар Дојран забележале патничко моторно...

Црна хроника 17.10.23 | 10:38

Приведен 41-годишен скопјанец, во „сканиа“ превезувал 63 мигранти

На локалниот пат село Стојаково – Богданци, синоќа во 20.40 часот, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода А.Д.(41) од Скопје. Како што...

Црна хроника 16.10.23 | 22:40

Мигранти од Непал пронајдени во товарно возило кај Демир Капија

МВР соопшти дека полициски службеници, при преглед на товарно возило пред наплатната станица Демир Капија, пронашле 19 мигранти од Непал. Во 09.45 часот на автопатот Градско...

Црна хроника 16.10.23 | 19:10

Жител на Студеничани кон Србија носел мигранти од Сирија меѓу кои и четири малолетници

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.М.(23) од скопското село Студеничани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти’’. Како...