Ознака: мигрант
Црна хроника 14.04.21 | 13:20

Мигрант од Индија тешко повреден во обид да се качи на товарен воз во близина на Неготино

Мигрант од Индија се здобил со тешки повреди при обид да се качи на воз во близина на Неготино. На железничко стојалиште „Црвени Брегови“, вчера во 15.40 часот при обид...

Балкан 13.04.21 | 14:59

Мигрант убиен во близина на Лозница

Расправија меѓу двајца мигранти на автобуската станица во Бања Ковиљача завршила трагично. Инцидентот се случил утринава. Двајцата мигранти се скарале, па се степале....

Свет 17.12.20 | 15:12

Осуден убиец од Албанија, кој нелегално влегол во Британија, поради техничка процедура ослободен од британските власти

Еден од десетиците мигранти во Велика Британија, обвинети за нелегална миграција, а потоа ослободени поради технички пропуст, е наводно осуден убиец во неговата родна...

Балкан 22.10.20 | 14:56

Мигрант крвнички нападна жена во Тузла

Мигрант во Тузла нападнал повозрасна жена, којашто продавала овошје. По инцидентот, жената од Тузла со иницијали Ф.А. (1955) е пренесена во клиничкиот центар во Тузла. Според...

Балкан 18.09.20 | 15:32

Уапсени се двајца Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Полицијата во Сараево уапсила двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во населбата Илиџа. Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ,...

Свет 19.07.20 | 13:21

Мигрант од Руанда осомничен за пожарот во катедралата во Франција

Поради сомнеж за поврзаност со пожарот кој во саботата изби во катедрала од 15 век во францускиот град Нант, при што се уништени нејзините витражи и оргули, уапсен е 39...

Балкан 06.07.20 | 15:29

До смрт избоден со нож 19-годишен мигрант на грчкиот остров Лезбос

Во инцидент во бегалскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодено со нож 19-годишно момче од Брегот на Слоновата Коска, додека пак уште три лица се...

Балкан 17.06.20 | 21:17

Мигрант пукал со пиштол кон полицијата, хеликоптер вклучен во потрагата

Мигрант во местото Клашница во Република Српска пукал на полицајка откако службени лица пронашле куќа во која се криела група бегалци. Немало повредени во инцидентот,...

Црна хроника 11.06.20 | 16:21

Загина мигрант од удар на локомотива на пругата Велес-Градско

Во СВР Велес синоќа во 04.00 часот било пријавено дека на потегот помеѓу железничката пруга Велес-Градско, пред село Згрополци, локомотива удрила во едно лице – мигрант,...

Црна хроника 11.06.20 | 10:47

Воз удри во мигрант кај Градско, починал на патот до болница

Рано утрово во 4 часот било пријавено дека на потегот помеѓу железничката пруга Велес-Градско, пред с.Згрополци, локомотива удрила во едно лице – мигрант, кој се здобил...

Црна хроника 10.06.20 | 19:36

Мигранти од Бангладеш, Пакистан и Сирија откриени во Струмица

Утрината на 10 мај, односно во 01:00 часот утринава на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле...

Црна хроника 03.06.20 | 12:01

Воз удри во мигрант од Авганистан

Вчера во 16.38 часот било пријавено дека во непосредна близина на железничка станица „Криволак“, при разминување на два товарни воза помеѓу два колосека, товарниот воз...

Црна хроника 27.05.20 | 16:28

Застрелан малолетен мигрант пронајден како лежи на пат

Вчера во 18.25 часот во СВР Куманово било пријавено дека на магистралниот пат Куманово – Табановце имало лице кое лежи покрај патот. Полициски службеници излегле на местото...

Калеидоскоп 04.04.20 | 21:30

Самир, мигрант од Египет во Италија дава бесплатно овошје: Вие ми посакавте добредојде пред 10 години, сега јас ви ја враќам услугата

Во време на коронавирус низ светот бројни се хуманите гестови кои секојдневно може да се забележат ширум светот. Еден од нив е и Самир, египетски мигрант кој живее во...

Црна хроника 14.03.20 | 11:34

Тешко повреден мигрант од струен удар, бил качен на цистерка од товарен воз

Вчера во 15.10 часот на Железничка станица Табановце на цистерна од товарен воз со тешки телесни повреди од струен удар се здобило едно лице – мигрант, кое било качено...

Црна хроника 30.12.19 | 13:27

Индиец во багажник се обидел да влезе во Македонија

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија илегален мигрант, како и неколку обиди за криумчарење разна стока, при што се задржани техничка стока,...

Балкан 16.11.19 | 23:15

Мигрант осомничен за кражба на сирење се обидел да украле пиштол од полицаец во Белград

Мигрант, осомничен за кражба се обидел да му го одземе пиштолот на еден од полицајците. Овој инцидент се случил во Белград, а на социјалните мрежи има снимка од настанот. Според...

Калеидоскоп 23.09.19 | 20:35

Ист Јоксимовиќ: Поради сличноста со пејачот мигрант ќе го промени името во Жељко

Пакистенецот Азер Кан е вистински хит во Србија. Поради неговата неверојатна сличност со пејачот Жељко Јоксимовиќ луѓето го застануваат на улица барајќи да се сликаат...

Црна хроника 20.09.19 | 11:09

Воз удрил мигрант од Пакистан кај Градско, починал на лице место

Вчера попладне патнички воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, во близина на с. Ногаевци, општина Градско, удрил во А.И. (23) од Пакистан, кој починал на местото. Со...

Балкан 25.08.19 | 13:05

Лезбос: Мигрант со нож уби негов врсник, а двајца повреди

15 годишен мигрант од Авганистан со нож, од засега непознати причини, нападна негови врсници во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос, усмрти еден од нив, а двајца...