Ознака: миа
Македонија 24.01.22 | 19:23

МИА отвори Прес-центар во Софија

Медиумската информативна агенција – МИА денеска го отвори својот прес-центар во Софија, на чие отворањето присустуваа и премиерите на Македонија и Бугарија, Димитар...

Македонија 13.04.21 | 21:00

Драган Антоновски реизбран за генерален директор на МИА

Владата денеска го прифати предлогот на Комисија за именување за членови на Надзорниот одбор на АД „Медиумска информативна агенција” да бидат избрани Александра...

Македонија 26.02.21 | 15:11

Екипата на МИА нападната на протестот

Организаторите по испорачаните барања го прогласија протестот за „Монструм“ за завршен, но дел од учесниците во протестот одбиват да се повлечат и фрлаат со различни...

Македонија 18.11.20 | 20:32

Владата ќе го разреши директорот на МИА поради навреда кон Екатерина Захариева

Владата поведува постапка за разрешување на директорот на МИА, Зоран Иванов, поради објава на социјалните мрежи во која се навредува бугарската министерка за надворешни...

Македонија 05.07.20 | 09:24

Заев за МИА: Очекувам победа и стабилна коалиција

Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа сите...

Македонија 04.07.20 | 17:36

Заев: Пријатели сме со петте соседи

Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа...

Здравје 11.06.20 | 12:46

Позитивен случај на коронавирус во МИА

Случај на коронавирус е потврден и во Медиумската информативна агенција – МИА, објавува „Курир“, според чии неофицијални информации се работи за вработен кој не е...

Македонија 13.04.20 | 19:54

Новинар на МИА заразен со Ковид-19 – ова е неговото искуство со вирусот

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која...

Македонија 05.02.20 | 10:05

Полна уста за слободни медиуми: Директор на државната новинска агенција главен на партиска трибина на СДСМ

Директорот на државната новинска агенција МИА, Драган Антоновски беше говорник на трибината  „Агенда 20 – 24“. Ова не би било ништо невообичаено ако не се знае дека оваа...

Македонија 16.07.19 | 21:03

Заев: Апсолутно сè е променето, ние сме веќе нормална земја

Почит на пресумпцијата на невиност, но и теза дека законот мора еднакво да важи за сите искажа денеска премиерот Зоран Заев во интервју за МИА во кое говори за последните...

Македонија 06.05.19 | 14:16

МИА почна да ја користи кованицата „северномакедонски“

Македонската информативна агенција (МИА) почна да ја користи кованцата „северномакедонски“ во текстовите кои ги објавува. Еден од нив и оној за посетата на Папата...

Македонија 19.03.19 | 21:50

ЕЛЕМ стана ЕСМ, Македонска пошта сега е Северна

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција,...