Ознака: мерки
Македонија 21.10.21 | 14:07

Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 никогаш не биле носени политички, КЗБ ќе разговара за мерката за влез само со две дози на вакцина

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од лани досега. Секогаш сме гледале низ призма на епидемиологијата,...

Економија 19.10.21 | 15:52

Влада: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите...

Свет 18.10.21 | 08:49

Строгите рестриктивни мерки во Оукленд остануваат во сила уште две недели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн соопшти дека заклучувањето во најголемиот град во земјата, Оукленд, ќе остане во сила уште две недели. Нема да има промени во...

Балкан 16.10.21 | 13:16

Секој четврти тест е позитивен: Во Словенија, 1437 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 1437 новозаразени со коронавирусот, а четворица пациенти починале, соопшти денеска словенечката Влада. Новите 1437 инфекции...

Свет 15.10.21 | 10:14

Шведска ги укина сите мерки

Шведска направи уште еден чекор кон нормализирање на секојдневниот живот на своите граѓани, укинувајќи ја од 1-ви ноември обврската за тестирање за коронавирусот за...

Македонија 13.10.21 | 17:53

Децата со посебни потреби и пречки во развојот се ослободени од задолжително носење на маски во училиштата

Децата со посебни потреби или со пречки во развојот се ослободени од задолжителното носење на маска во училишните клупи, доколку приложат медицинска потврда за нивната...

Македонија 13.10.21 | 17:42

Владата реши: На културно-уметничките настани во затворено се дозволува до 50% публика со две дози вакцина

На предлог на Комисијата за заразни болести Владата донесе заклучок за измена на Протоколот за организирање настани во затворен простор (театри, кина, филхармонија...

Свет 11.10.21 | 09:44

Сиднеј полека се „отвора“ за целосно вакцинираните граѓани

Кафулињата, спортските сали и рестораните во Сиднеј денеска ги отворија своите врати, по речиси четири месеци „заклучување“, за гостите кои се вакцинирани против коронавирусот,...

Балкан 08.10.21 | 14:27

Косово воведе антидампинг мерки за дел од увозот од Србија

Министерката за индустрија, претприемништво и трговија на Косово, Розета Хајдари објави дека од денеска стапуваат на сила заштитни антидампинг мерки кон одредени компании...

Балкан 08.10.21 | 10:53

Црна Гора ги олабавува мерките: Се укинува дигиталната ковид потврда како услов за влез во трговски и деловни центри

Владата на Црна Гора одлучи мерките во борбата против корона вирусот да бидат прилагодени на ситуацијата на терен. Затоа, од сабота, 9 октомври, Националниот сертификат...

Балкан 07.10.21 | 23:09

Во Србија речиси 7.000 нови случаи на коронавирус и 51 починат

Во последните 24 часа во Србија 51 лице почина од коронавирус, а регистрирани се 6.978 нови случаи. Тестирани се 22.978 лица. Во болница се лекуваат 6.579 пацинти со коронавирус,...

Македонија 04.10.21 | 14:03

Засега не се планираат нови рестриктивни антиковид мерки

Засега не планираме нови рестриктивни мерки поради тоа што сегашниот број на пациенти не ги оптоварува болниците, туку напротив тие се празнат и има се помалку хоспитализирани,...

Македонија 04.10.21 | 11:33

Заев за ковид мерките на митинзите: Столчињата се наместени правилно, граѓаните одлучуваат да не држат дистанца

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање колку се почитуваат протоколите за заштита од Ковид-19 на партиските митинзи, упати одговори да се бараат...

Свет 01.10.21 | 10:02

По шест месеци Јапонија ja укина вонредната состојба воведена поради Ковид-19

Јапонија, по шест месеци, ја укина вонредната состојба воведена поради коронавирусот, а властите постепено почнуваат да ги олеснуваат мерките. Итните мерки што беа...

Македонија 27.09.21 | 12:30

Можно олабавување на мерките ако се почитуваат протоколите

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува олабавување на рестриктивните мерки во претстојниот, зимски период доколку граѓаните и угостителските објекти ги...

Свет 27.09.21 | 09:34

Со тепачки, повредени и уапсени, Норвешка го прослави укинувањето на ковид-ограничувањата

Тепачки, повредени и уапсени. Вака заврши прославата на укинувањето на ковид-ограничувањата во Норвешка. Норвежаните го прославија крајот на мерките против коронавирусот...

Балкан 24.09.21 | 12:36

Словенија ги ублажи мерките, не треба ковид сертификат за работа од дома и за на бензинска пумпа

Словенечките власти ја променија одлуката во однос на задолжителниот сертификат за вакцинација и за луѓето кои работат од дома, како и за оние кои полнат гориво на бензинските...

Балкан 24.09.21 | 10:00

За точење гориво и работа од дома не се потребни ковид пропусници: Словенија ги ублажува мерките

Мерката за задолжителни ковид-пропусници во Словенија денеска е малку олеснета, бидејќи ова барање е укинато за оние што работат од дома, како и за оние кои дополнуваат...

Македонија 18.09.21 | 08:15

Активни се 13.008 случаи, од октомври ќе се воведе само една дополнителна мерка

Бројот на активни случаи во државава изнесува 13.008 од кои најголем број 5.798 се во Скопје. Во Тетово има 1.051 активен случај, во Куманово 914, во Струга 656, во Охрид 653, во Гостивар...

Економија 16.09.21 | 13:34

Исплатени 230,1 милион денари за субвенции по повеќе мерки

На сметките на 4.846 земјоделци исплатени се 230,1 милион денари субвенции, соопшти денеска Платежната агенција. По три денари за килограм добија градинарите кои оствареното...