Ознака: мерки
Скопје 05.01.24 | 10:18

Дождот помогна во намалување на високото загадување, министерството ги прекинува мерките

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) информира дека е прекинат прагот на алармирање за високо загадување на воздухот во Скопје и Струмица. Согласно...

Македонија 25.12.23 | 14:46

Во Струмица едвај се дише: Стапуваат на сила препораки и мерки бидејќи е надминат прагот на аерозагадување

Во Струмица стапуваат на сила препораки и мерки поради тоа што е надминат прагот на аерозагадување. Два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички...

Балкан 28.11.23 | 11:01

Словенечката влада ќе ги врати парите на граѓаните и ќе ги укине казните за прекршување на ковид-мерките

Владата на Словенија одлучи да ги врати парите на граѓаните и да ги укине казните изречени за прекршување на правилата за време на локдаунот поради коронавирусот. Еден...

Економија 10.11.23 | 11:57

Мерките за намалување на инфлацијата не се адекватни, велат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) смета дека актуелните мерки за налување на инфлацијата не се адекватни и затоа треба да се преземат алтернативни...

Балкан 03.10.23 | 12:52

Лекарите во Турција бараат враќање на мерките за заштита од Kовид

Турските лекари повикаа на враќање на некои мерки за заштита од коронавирусот во Турција во екот на ширењето на новата варијанта на коронавирусот Ерис во земјата. Сепак,...

Македонија 12.07.23 | 13:24

Владата со мерки и препораки за заштита на граѓаните од високите температури

Владата на Република Македонија на денешната седница ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекуваат во следните...

Балкан 03.06.23 | 20:47

ЕУ: Состојбата на северот на Косово на тенок лед, подготвени сме на решителни мерки ако не дојде до смирување на ситуацијата

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. 27-те земји-членки на Унијата преку писмено соопштение порачаа дека неуспехот во смирувањето на ситуацијата ќе има негативни...

Македонија 18.03.23 | 15:28

Си терале по свое: Четири маркети не ги почитувале владините одлуки за замрзнување на цените

Од изршени над 250 надзори, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) утврди дека четири субјекти не ги почитувале последните одлуки на Владата за замрзнување на цените на...

Економија 22.01.23 | 18:33

Бектеши: Цените се намалуваат – мерките на Владата даваат резултат

Јас се согласувам со граѓаните дека цените се зголемени во 2022 година, но оваа година тие се намалуваат, вели за Детектор, Министерот за економија Крешник Бектеши. Цените...

Македонија 08.01.23 | 09:21

Коалицијата Ковачевски – Арсовска го ограбува народот преку тендери, а го труе со загаден воздух, итни мерки против загадувањето

Коалицијата Ковачевски – Арсовска го ограбува народот преку тендери, а го труе со загаден воздух, итни мерки за намалување на загадувањето, се вели во партиското соопштение...

Македонија 26.12.22 | 08:48

Реорганизирано работно време, ослободени трудниците и постарите: Стапуваат во сила мерките за зголеменото загадување

Поради зголемено загадување на воздухот, од саботата стапија во сила препораките и мерките за надминување на прагот на алармирање за суспендирани честички со големина...

Македонија 25.12.22 | 11:04

Стапуваат на сила мерките за намалување на загадувањето во пет македонски града

Поради зголемено загадување стапуваат на сила препораките и мерките за надминување на праг на алармирање за Градот Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица, известува Владата...

Македонија 24.12.22 | 10:39

Стапуваат во сила мерките: Зголемено загадување на воздухот во Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица

На мерните места во Скопје – Центар и Лисиче, како и во Кичево, Кавадарци и Струмица регистрирано е надминување на вредноста на загадувачки супстанции од 150 микрограми...

Свет 05.12.22 | 09:07

Кина реши да ги олабави мерките за заштита од ковид-19

Кинескиот државен медиуми Јикаи (Yicai) јави дека условите за земјата да го ублажи своето управување со Ковид-19, како сериозна заразна болест, се подобруваат бидејќи коронавирусот...

Македонија 26.11.22 | 15:59

Ковачевски: Од 1 декември ќе се видат резултатите од мерките на владата

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД „Витаминка“. Ковачевски...

Македонија 23.11.22 | 22:48

Ковачевски: Работевме ден и ноќ за овие мерки, очекуваме дека наскоро ќе има поевтинување до 10%

Продолжување на новата економска визија за европска Cеверна Македонија, за нејзино менување во просперитетна и стабилна земја, што ќе биде почитувана дома и во странство...

Економија 06.11.22 | 13:02

Нови мерки на Владата: Компаниите кои произведуваат основни прехранбени производи, ќе набавуваат поевтина електрична енергија

Продолжуваат мерките на Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски за поддршка на граѓаните и стопанството во време на светска економска и енергетска...

Економија 02.11.22 | 14:02

Мицкоски: Поздравуваме само една мерка од Владата, сè останато е гола козметика

Не е тоа предлог сет мерки на власта кои што ќе помогне. Напротив мислам дека тој нема воопшто да значи нешто посебно за граѓаните, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Економија 31.10.22 | 15:31

Викенди без ДДВ за храна, намалување од 50% на акцизите за горива – ВМРО-ДПМНЕ со предлог мерки до Собранието

Потребни се мерки за да се спаси економијата, стопанството, стандардот на граѓаните и да се спасат работни места, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски,...

Македонија 31.10.22 | 09:35

СДСМ: Ковачевски со нов пакет мерки за намалување на цената на храната

Владата предводена од претседателот на СДСМ и Димитар Ковачевски, во услови на најголемата светска економска и енергетска криза продолжува со грижата за граѓаните...