Ознака: мепсо
Економија 18.12.21 | 21:40

Орхан Муртезани на чело на МЕПСО наместо Куштрим Рамадани

Нов директор на државниот преносен опаратор МЕПСО ќе биде Орхан Муртезани, поранешен портпарол на Алтернатива. Тоа место оваа партија која влегува во власта го презеде...

Македонија 17.12.21 | 15:10

ДСКС бара пријава против Ева Шуклева од МЕПСО, директорката на Заев нема предадено анкетен лист откако е на позиција

Државната комисија за спречување на корупција на денешната 57-ма седница соопшти дека ќе постапува по анонимна пријава за заменичката на генералниот директор на АД...

Економија 13.12.21 | 19:14

И МЕПСО ќе бара зголемување на цената на струјата

Пресметките на компанијата за наредната година се веќе при крај и барањето деновиве ќе го испратат до Регулаторната комисија за енергетика, која ќе треба да одлучи...

Економија 09.12.21 | 17:54

Стопанската комора за енергетика алармира : Ведаш да се стопира  градбата која ја најави Владата од над 400 MW на аеродромот во Штип

  Стопанската комора за енергетика алармира до МЕПСО ведаш да се стопира  градбата која ја најави Владата од над 400 MW на аеродромот во Штип !!! Дали сте свесни дека...

Македонија 07.12.21 | 18:12

Хајредини: Директорот на МЕПСО прв ја кажа вистината за драматичната состојба во ЕСМ и сега го менуваат

Наместо министерот Бектеши и директорот Ковачевски, да бидат веднаш разрешени од функциите, поради тоа што се обидуваат да ја сокријат состојбата во електростопанството,...

Економија 24.11.21 | 14:15

Европската енергетска заедница бара 18,5 милиони евра од МЕПСО

Ненајавеното повлекување на електрична енергија од европскиот систем за периодот јули август ќе го чини македонскиот преносен систем (МЕПСО) 18, 5 милиони евра. Европската...

Економија 15.11.21 | 17:46

ЕСМ не се јави на тендерот на ЕВН, струја за граѓаните ќе се увезува од странство, а сметките ќе растат

На тендерот на универзалниот снабдувач за обезбедување на струја за граѓаните за следната година, државната ЕСМ не даде понуда, дознава Сител. Согласно законот за енергетика,...

Економија 13.11.21 | 12:44

Николов: МЕПСО тоне во долгови, ама за авиобилети вредни 125 илјади евра има пари

Во сето безредие и хаос со енергетската криза во која што СДСМ ја втурна Македонија, менаџментот на МЕПСО во август решил да патува и потпишал договор за набавка на авионски...

Економија 08.11.21 | 11:28

Првиот човек на МЕПСО потврдува: Пак преземаме струја од европската мрежа, ситуацијата е лоша

Ситуацијата е лоша, од утрово повторно преземавме струја, но помалку од претходно затоа што и времето ни оди во прилог, изјави утрово за Фактор, првиот човек на МЕПСО...

Економија 04.11.21 | 13:06

Уредбата за прогласување на енергетската криза е потврда и криење на колапсот на ЕЛЕМ и МЕПСО

Уредба за прогласување на електроенергетска криза – потврда или криење на колапсот на АД ЕЛЕМ (ЕСМ) и АД МЕПСО, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Поради штетните владини политики,...

Економија 03.11.21 | 22:35

Директорот на МЕПСО: Ни требаат 30 милиони евра

Директорот на МЕПСО Куштрим Рамадани во „Економски Магазин“ на Алсат изјави дека им се потребни средства за енергетската криза. Како што посочи тој, во моментов им...

Твитови 26.10.21 | 13:26

Синот на Бучко, ќерката на Џафери, сестрата на Бектеши – дел од „експертите“ во МЕПСО

Дел од „експертите“ во МЕПСО!!! •Синот на Бучко! •Ќерката на Талат Џафери! •Синот на Грчев! •Ќерката на Невзат Бејта! •Сестрата на Бектши! И сакате да нема криза за...

Економија 26.10.21 | 08:59

Грешките на Заев во енергетиката ги чинат граѓаните 15 милиони евра месечно

Поради алчноста и неспособноста на Заев ни претстои енергетска криза, да се формира кризен штаб за брзи решенија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека Заев и власта...

Економија 24.10.21 | 18:49

Директорот Рамадани: МЕПСО за еден месец ќе плати 15 милиони евра поради недозволено преземање од европската мрежа

Директорот на МЕПСО, Крешник Рамадани, во интервју за Телма, објаснува дека потрошувачката на електрична енергија е поголема од производството, а набавка од добавувачите...

Економија 23.10.21 | 21:36

На Македонија и се заканува исклучување од европската енергетска мрежа поради континуирано влечење големи количини струја

Македонија добива опомени и може да се соочи со санкции од Европа поради тоа што во просек секој ден влече околу 4500 мегават часови електрична енергија од Европската...

Економија 12.10.21 | 22:25

ЕЛЕМ го продава нашиот јаглен за 37 евра на ЕВН хоум наместо за 237 на Унгарија и да ги субвенционира сметките на граѓаните

ЕЛЕМ и МЕПСО ги банкротираа со лошите енергетски политики, па се обидуваат да ги спасат со 50 милиони евра од државата. Но, државата ги нема тие пари. Мицкоски потсети...

Македонија 07.10.21 | 21:27

Скопје, Бутел, Аеродром, Гевгелија, Свети Николе, Битола, УЈП, Царина, ТИРЗ и МЕПСО редовно му плаќале на Џафери, но тој му должи на МЕПСО

Државниот оператор за пренос на електрична енергија МЕПСО не открива колку пари ѝ должи фирмата на Аријанит Џафери „У Пауер“, синот на Муса Џафери од ДУИ, за ангажирана...

Економија 30.08.21 | 17:22

„Мепсо“ работи со загубa од 5 милиони евра ама покачува плати и вработува наголемо

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не било пречка за платите просечно да се зголемат за 17 отсто. Ова го покажува извештајот за финансиско...

Економија 02.04.21 | 13:20

Втори избори го ветуваат истиот трансформатор: Како е можно државната МЕПСО да стане загубар со загуба од 8,5 милиони евра?

Oва денес за што се фалат Заев, Бочварски и Рамадани во Битола е само евтин маркетинг!  И тоа по втор пат, бидејќи и пред изборите во 2020 година се фалеа со истата инвестиција...

Македонија 19.02.21 | 12:07

ДКСК бара мерки за министерот Хоџа и прекрошна постапка за директорот на МЕПСО, Рамадани

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница констатира дека во врска со случајот на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...