Ознака: мепсо
Економија 10.08.20 | 10:54

За мобилен со интернет и забава не пречат високи сметки, само за струја, реагираат од МЕПСО

АД МЕПСО е оператор на националниот електроенергетски систем чија дејност е непрекинато и доверливо снабдување на сите потрошувачи со квалитетна електрична енергија....

Економија 17.06.20 | 14:52

МЕПСО договори милионски суми за хотелски услуги и сместување

Луѓе се разболуваат и умираат, а власта се фрли на летување и бизниси на грбот на народот, рече на денешната прес-конференција Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Македонија 16.05.20 | 11:56

Кадри на СДСМ во МЕПСО јавно се препукуваат на „Фејсбук“

Вработена во државната компанија МЕПСО, Павлина Котеска, инаку член на СДСМ етаблиран меѓу највисоките функционери на партијата, јавно реагира и бара заштита од партискиот...

Скопје 27.02.20 | 10:42

Оштетена фасадата на МЕПСО од силното невреме синоќа

Откорнати кровни конструкции, оштетени фасади на објекти, паднати дрвја, оштетени билборди и возила е билансот од силниот ветер што доцна синоќа дуваше во Скопје со...

Црна хроника 12.02.20 | 10:43

Ограбено „мицубиши“ сопственост на МЕПСО

Единицата за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Ѓорче Петров поднесе кривична пријава против Ш.Д.(37) од Скопје, поради постоење основи на сомнение...

Економија 07.02.20 | 13:15

МЕПСО потпиша договор за инвестиција од 35 милиони евра за енергетско поврзување со Албанија

Босанската компанија „Енергоинвест“ и хрватската компанија „Кончар“ ќе ги градат новиот 400-киловолтен интерконективен далекувод со кој земјава ќе се поврзе со Албанија...

Економија 28.12.19 | 21:21

А, лажни реформи!?

– “… и, јас му фрлам цепелин…” – К.Л. – “ Не, не, не … знаат сите!” – Р.Г. – “А, лажен цепелин?” – Играчот со број 5 Сите се сеќаваме на легендарниот тајм-аут...

Економија 05.12.19 | 21:15

Четири дена нема струја на -2, а на -20 да испоцркаме?

Дел од општините Центар и Карпош четири дена остануваат во дел од денот без струја. Од компанијата ЕВН објаснуваа дека два дена по ред има краток прекин во снабдувањето...

Црна хроника 06.11.19 | 18:49

Во Битола се запали трафостаница, четворица работници на МЕПСО завршиле во болница

Во битолската полиција во попладневните часови на 5 ноември било пријавено дека при работни задачи во трафостаницата 400/110 kW – Битола 2 избувнал пожар во прекинувачот,...

Економија 23.07.19 | 17:32

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата “Поштенска банка”, имот кој СЈО не го побарало од судот да го...

Економија 17.07.19 | 12:30

Разрешени директорите на МЕПСО, ЕЛЕМ, Македонија пат, Драмски, Државен архив…

Зоран Заев, претседателот на Владата денеска на прес-конфренција ги соопшти имињата на разрешените функционери меѓу кои се директорите на МЕПСО, ЕСМ, Македонија пат,...

Економија 08.07.19 | 15:04

Демант од МЕПСО: Нема да пропадне проектот електроенергетско поврзување на Македонија со Албанија

Не постои опасност да пропадне проектот за електроенергетско поврзување на Македонија со Албанија (со изградба на нов 400 киловолтен далекувод и изградба на нова трафостаница...

Економија 07.07.19 | 17:08

Поради кавги во МЕПСО може да пропадне инвестиција вредна 48 милиони евра!

Најголемата инвестиција во енергетскиот сектор во Македонија, вредна 48 милиони евра, со која треба да се изгради 400-киловолтна трафостаница во Охрид и 400-киловолтен...

Македонија 11.06.19 | 10:25

ДУИ ќе се офајди од метлата: ЕЛЕМ, МЕПСО, Фондот за иновации пикирани упоришта

Продолжуваат прегворите за смени во вториот ешалон. Минатата недела, премиерот Зоран Заев изјави дека на следниот владин состанок ќе бидат донесени првите одлуки. Алсат...

Економија 20.03.19 | 09:18

Нова лимузина за директорот на МЕПСО

Нова лимузина која треба да е дизел, металик црна боја ќе добие директорот на МЕПСО, според тендерската документација. Освен лимузината, државната МЕПСО ќе набавува...

Економија 20.02.19 | 13:16

Бектеши: Јас не ја вработив сестра ми за да барам од неа да даде отказ

Министерот за економија, Крешник Бектеши смета дека не може да и сугерира или да бара од сестра си да даде отказ бидејќи немал никакво влијание при вработувањето. Јас...

Економија 16.02.19 | 13:21

ЕЛЕМ и Мепсо станаа приватни партиски подржуници за партиско вдомување

Во делот на правната држава создадоа вистинско чудовиште, Левијатан кој ја проголтува среќата на луѓето и правдата. Имаме неправда и несигурност, изјави лидерот на...

Економија 06.02.19 | 16:54

Бектеши: Не сум влијаел при вработувањето на сестра ми во МЕПСО

Министерот за економија, Кршеник Бектеши, истака дека како министер за економија немал никакво влијание во МЕПСО за вработување на неговата сестра, затоа што МЕПСО...

Економија 28.01.19 | 10:10

МЕПСО: Фотелјите со телешка кожа се потребни за гостите

Купувањето на 39 фотелји обложени со природна телешка кожа е потребно за достоинствен пречек на странските гости, тврдат од компанијата МЕПСО по договорот за набавка...

Економија 23.01.19 | 10:09

Во МЕПСО се вработи и сестрата на министерот за економија Бектеши

Сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши во текот на минатата година добила работно место во МЕПСО, потврдија од компанијата за „Фактор“. Влора Бектеши...