Ознака: меморандум
Македонија 14.05.24 | 13:24

СИРИЗА не знае кога и како, ама тврди дека ќе ги поднесе Меморандумите со Македонија во Грчкиот парламент

СИРИЗА во следниот период ќе ги поднесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Македонија, соопшти портпаролката на грчката опозициска партија Вула Кехаја...

Македонија 01.11.23 | 18:29

Македонија и САД потпишаа Меморандум за експерска помош за изработка на Националната стратегија за безбедност

Македонија и САД денеска потпишаа Меморандум за експертска поддршка за изработка на Националната стратегија за безбедност. Меморандумот, како што соопшти попладнево...

Здравје 11.09.23 | 10:07

Потпишан меморандум за партнерство помеѓу универзитетските клиники на Македонија и Украина

Заменик-министерката д-р Маја Манолева, имаше чест да биде дел од третиот „Summit of First Ladies and Gentlemen“ што се одржа на 6 септември во Киев, Украина. Под мотото „Спасување животи...

Култура 28.08.23 | 22:09

Потпишан меморандум за соработка меѓу земјите учеснички на Стрип колонијата „Велес 2023“

Како завршна активност од 20. Меѓународна стрип колонија „Велес 2023 “ потпишан е меморандум за стрип соработка меѓу организациите коишто биле вклучени на стрип колонијата...

Економија 08.05.23 | 13:00

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Народната банка и Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Народната банка и Комисијата за спречување и заштита од дискриминација склучија Меморандум за соработка, со кој се овозможува размена на искуства и знаења, добри практики,...

Македонија 07.06.22 | 15:27

Османи во Анкара на средба со Чавушоглу

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамките на официјалната посета на Република Турција, оствари средба со својот хомолог, Мевљут Чавушоглу. Посетата се...

Македонија 27.05.22 | 15:50

Грција уште не ги ратификувала Меморандумите за Македонија, Дендиjас одговара зошто се чека

Меморандумите со Македонија ќе бидат ратификувани кога националниот интерес и програмата на Парламентот ќе го дозволат тоа, рече министерот за надворешни работи на...

Економија 16.03.22 | 14:17

Јаневски: Валоризирање на туристичките потенцијали на општина Македонски Брод во насока на развој на рурален, спелеолошки, еко и адреналински туризам

Во просториите АППТ во Струга, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и Општина Македонски Брод, потпишаа меморандум за соработка со кој се заложија за поголема...

Култура 07.02.22 | 18:03

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу СОКОМ и НУ Национална опера и балет

Во просториите на НУ Национална опера и балет беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу СОКОМ, застапуван од Претседателката проф. д-р Валентина Велковска – Трајановска...

Македонија 27.01.22 | 09:00

Ковачевски со меморандуми сака да го покрие пазарот со идентитетот, јазикот и историјата

Договорот кој Заев го склучи со Бугарија стана пречка на Македонија во ервоинтегративниот пат. Истата погубна политика на Заев ја продолжува и пиунот Ковачевски. Наводните...

Македонија 24.01.22 | 11:59

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување...