Ознака: Мексико
Калеидоскоп 07.10.20 | 23:23

Авион со 400 килограми кокаин се урна во Мексико

Мал авион кој превезувал 400 килограми кокаин се урна во централно Мексико, во обид да избега на хеликоптерите на мексиканската армија. Министерство за одбрана...

Свет 06.10.20 | 09:20

Рекорден број новозаразени во Мексико

Во Мексико во последните 24 часа забележан е најголем дневен пораст на бројот нови случаи со корона вирус од почетокот на епидемијата. Како што соопшти Министерството...

Здравје 29.09.20 | 08:34

Двојна епидемија во Мексико: Забранета продажба на газирани пијалоци и брза храна на деца

Корона-кризата особено го погоди Мексико, а лошата исхрана и безалкохолните пијалоци очигледно се делумно одговорни за ова. Повеќе од 76.000 луѓе веќе починаа од и со Ковид-19,...

Свет 31.07.20 | 09:15

Мексико е трета земја по број на смртни случаи од коронавирус

Мексико стана трета земја со најмногу смртни случаи од коронавирус. Двете земји најтешко погодени од бројот на починати се САД со 151.496 смртни случаи и Бразил со 90.134 смртни...

Свет 18.07.20 | 09:40

Полицијата пронајде масовна гробница во Мексико во која биле закопани 23 тела

Најмалку 23 тела се пронајдени во масовна гробница во близина на локална полициска станица во Гвадалахара, втор по големина град во Мексико, соопштија од обвинителството. Од...

Свет 16.07.20 | 23:10

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени до 20 август

Aмериканските власти денеска објавија дека границите со Мексико и Канада ќе останат затворени за повеќето патувања до 20 август за да се спречи ширење на новиот коронавирус. Со...

Свет 13.07.20 | 23:18

Мексико четврта земја во светот по бројот на починати од корона вирус

Мексико стана четвртата земја во светот по бројот на смртни счучаи од корона вирус, пренесе денеска агенцијата Франс прес повикувајќи се на податоци од тамошните власти. Во...

Калеидоскоп 06.07.20 | 11:07

Шверцери на дрога слетаа на пат во Мексико, авионот во пламен

Мал авион, за кој постојат сомнежи дека превезувал дрога, се запали откако во неделата слетал на пат во јужната мексичка држава Кинтана Ро. Не е познато дали авионот...

Свет 23.06.20 | 21:10

Силен земјотрес од 7,4 степени го погоди Мексико

Земјотрес од 7,4 степени го погоди Мексико, при што загина едно лице, а едно е повредено, јавуваат агенциите. Силниот земјотрес го погоди јужниот и централниот дел на Мексико....

Здравје 23.06.20 | 12:13

Тројка родена предвреме од Мексико има ковид-19, едното бебе е на респиратор

Тројка од Мексико родена предвреме се позитивни за коронавирус, објавија локалните здравствени власти. Експертите испитуваат дали инфекцијата можела да се пренесе...

Калеидоскоп 13.05.20 | 11:08

Дваесет и тројца се отруле од алкохол на погреб во Мексико

Најмалку 23 лица починале во Мексико откако консумирале алкохолен пијалак кој содржел метил алкохол, соопштија денеска локалните власти. Труењето се случило изминатиот...

Свет 07.05.20 | 08:48

Мексиканците за некој ден остануваат без пиво

Следниве неколку дена Мексико би можел да остане без пиво, соопшти Здружението на пиварниците во Мексико. Мексиканската Влада не го смести прозводството на пиво во...

Свет 31.03.20 | 13:11

Во Мексико се продаваат кандила за заштита од Ковид 19

Во јавноста се појави видео кое прикажа како во Мексико се продаваат кандила за заштита од коронавирус. За многумина ова е маркетиншки трик, а има и такви кои спасот...

Калеидоскоп 27.03.20 | 13:33

Мексиканец во карантин стана хит на социјалните мрежи: Гo испратил кучето во продавница

Антонио Муноз од Мексико одлучил кучето да го испрати во продавница. Под околувратникот му ставил 20 долари и порака: Поздрав, ве молам на моето куче да му дадете кесичка...

Свет 21.02.20 | 10:26

Земјотрес од 5,1 степени го погоди Мексико

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени по Рихтер ја погоди мексиканската држава Гереро што се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Засега нема извештаи за евентуална...

Фудбал 19.02.20 | 17:55

Фудбалер усмрти судија за време на меч

Насилното однесување во спортот дефинитивно ги мина сите граници во Мексико. Според пишувања на тамошните медиуми, Џонатан Г., фудбалер на локална нисколигашка екипа,...

Свет 11.01.20 | 12:34

Педофил жив запален од граѓани по обвинение дека силувал и убил 6-годишно девојче

Маж обвинет дека силувал и убил шестгодишно девојче бил жив запален во местото Какахоатан во јужниот дел на Мексико, соопштија властите во сојузната држава Чиапас. Група...

Свет 09.01.20 | 23:10

Жолт аларм во Мексико по ерупцијата на Попокатепетл

Мексиканскиот Национален центар за спречување на природни катастрофи „Cenapred“ информира за ерупција на најголемиот вулкан Попокатепетл. Столбот од пепел што се кренал...

Свет 05.11.19 | 10:09

Мајка и четири деца убиени во напад на наркокартел во Мексико

Најмалку пет државјани на САД, мајка и четири деца, се убиени во насилен напад, извршен најверојатно од наркокартел во северниот дел на Мексико, пренесуваат американските...

Свет 04.11.19 | 09:20

Марш за убиените или исчезнатите девојчиња и жени во Мексико

Членови на семејствата на жени и девојчиња, кои се убиени или се водат како исчезнати, вчера маршираа во Мексико Сити барајќи правда за жртвите. Учесниците на маршот...