Ознака: медиуми
Македонија 09.01.21 | 10:39

СДСМ и нивните „девствени проститутки“ од новинарството

Пред да Ви ги доловам Девствениве Проститутки од новинарството инаку другари и другарки на СДСМ морам вака да почнам, ја започнува својата колумна за „Нетпрес“ медиумскиот...

Македонија 24.12.20 | 14:07

Заев: Толку е дигната транспарентноста, што никој не може да каже дека власта има влијание во медиуми

Владата е подготвена за промена на членот 102 од постоечкиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, бидејќи на таков начин од една страна ќе им се помогне на...

Балкан 24.12.20 | 10:55

Короната не е од врвен интерес за српските граѓани: Повеќе се информираат за други работи

Според податоците од истражувањето на српската агенција за истражување на јавното мислење „CeSID“ на тема „Медиумите и дигиталната писменост во Србија“, темата за...

Македонија 24.12.20 | 09:24

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Медиумите...

Македонија 16.12.20 | 14:12

Забрчанец: Владата нема намера да се рекламира себеси, но кампањa за вакцините мора да има

Националниот координатор за стратегиски комуникации, Марјан Забрчанец, за „Студио 10“ на ТВ24, одговари на реакциите во јавноста за измените во Законот за аудио и аудио-визуелни...

Македонија 17.09.20 | 13:01

Мицевски со барање: Да се овозможи редовно, физичко присуство на медиумите на собраниските комисии

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“, Никола Мицевски денеска се обрати на собраниската седница. Мицевски при своето...

Македонија 12.08.20 | 18:25

Новинарскиот синдикат бара државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на пандемијата на корона вирусот. До...

Сцена 12.08.20 | 14:56

Крај на една ера: Познатиот бренд „20th Century Fox“ заминува во историјата

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни го затвори брендот „20th Century Fox“, едно од најпознатите имиња во индустријата за забава. Студио филмското студио „20th Century Fox“...

Македонија 16.07.20 | 18:32

Манчевски во одбрана на Телма и Алсат-М: АВМУ директно се меша во изборниот процес

Министерстерот за информатичко општество и администрација на Дамјан Манчевски, кој е во изолација, целосно не се согласува со поднесените прекршочни пријави од страна...

Македонија 12.07.20 | 18:42

Се моли медиумскиот партиски џган да не ја става „Република“ во уста

Медиум за информирање на јавност или застапник на СДСМ. Порталот, или можеби подобро кажано, парапорталот А1 он се стави во улога на портпарол, па дури и правен застапник...

Македонија 02.07.20 | 18:15

ДУИ бара од медиумите да обезбедат фер пристап на тројцата кандидати за премиер

Демократската унија за интеграција го поздравува апелот на Агенцијата за медиуми за обезбедување баланс во посебните информативни емисии. Агенцијата во своето соопштение...

Економија 29.06.20 | 14:54

УЈП го постави барањето за субвенционирање придонеси за вработени во медиумите

Управата за јавни приоди го постави барањето за субвенциоирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за медиуми. Од УЈП појаснуваат дека работодавачот...

Македонија 11.06.20 | 13:59

Василевска: Молчењето на СДСМ е потврда дека со половина милион за НВО вршат поткуп на медиуми, граѓани и фирми

СДСМ врши поткуп на медиуми, граѓани и фирми со државни пари преку таканаречените невладините организации. Половина милион евра се трошат за поткуп на медиуми, граѓани...

Македонија 11.06.20 | 12:49

Власта ќе одлучува кои медиуми се достојни да добијат помош

Министерот за отчетност Роберт Поповски на заедничката прес-конференција со вицепремиерот Бујар Османи, истакна дека критериумите за субевциите се многу јасни и прецизни,...

Калеидоскоп 11.06.20 | 08:55

Ќе се субвенционираат придонесите од социјалното осигурување за вработените во медиумите

На денешната седница Владата донесе Уредба со законска сила за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување за вработени во медиумите, со...

Здравје 09.06.20 | 09:58

Филипче: Не можеме да ја испратиме пораката до граѓаните кои се многу сериозен сегмент во оваа борба, ако не се медиумите

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на вчерашната прес-конференција потенцираше дека целиот овој изминат период имаме еден отворен и транспарентен однос,...

Здравје 06.06.20 | 15:35

Филипче со апел до медиумите: Не објавувајте непроверени информации, внесувате конфузија

Министерот за здравство Венко Филипче со порака до медиумите и новинароте да објавуваат точни и проверени информации за состојбата со коронавирусот во земјава. „Почитивани...

Македонија 13.05.20 | 20:25

Кабловската ќе поскапи ако Владата донесе уредба за формирање фонд за поддршка на медиуми

Здружението на кабелски оператори МК НЕТ најави дека ќе бидат приморани да ги зголемат цените на своите услуги ако Владата донесе уредба со законска сила за формирање...

Македонија 12.05.20 | 09:37

Манчевски: Размислуваме за поддршка на сите медиуми, не зборуваме за селективно, за рекламни кампањи

Владата планира да донесе уредба со која државата ќе дава пари на медиумите, рече вчера во „Отвореното студио“ на ТВ 24  министерот за информатичко општество и администрација,...

Калеидоскоп 04.05.20 | 18:38

„Соседите се простуваат од легендата“: Регионалните медиуми за Вучиќ

Денеска јавноста буквално се шокираше од веста за смртта на познатиот македонски водител, пејач, музичар и композитор Драган Вучиќ на 65 годишна возраст. Според официјалните...