Ознака: медиуми
Македонија 04.05.21 | 17:05

Прифатени барањата на медиумите и медиумските работници, ќе се основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Владата по опсежни анализи и дебати, како и консултации со домашни и меѓународни институции, смета дека се прифатливи најголем дел од барањата на медиумите и медиумските...

Македонија 04.05.21 | 12:22

Забрчанец: Сега медиумите што ја критикуваат власта не се јавно етикетирани и омаловажувани од највисоки владини претставници

Груевски може да биде само негативен пример кога станува збор за јавните комуникации и за јавниот интерес. Сигурен сум дека не може да е добро да “допираме” до медиумите...

Македонија 03.05.21 | 15:15

Заев: Владата ќе продолжи да ја унапредува двонасочната комуникација со медиумите

Информацијата е јавно добро. Дезинформацијата е опасноста, порача премиерот Зоран Заев во својата честитка до медиумските работници по повод 3 Мај – Денот на слободата...

Економија 03.05.21 | 13:36

АВМУ: Ковид-19 негативно се одразува врз економското работење на медиумите

Обезбедување економска одржливост на медиумите, креирање механизми за обезбедување транспарентност на интернет-компаниите и унапредување на капацитетите за медиумска...

Македонија 21.04.21 | 09:06

Во Македонија владее медиумски мрак, Заев и власта се закануваат и шиканираат новинари, потврди и „Репортери без граници“

Во Македонија владее медиумски мрак, Заев и власта се закануваат и шиканираат новинари потврди и „Репортери без граници“. Не е возможно да се објави вест или истражи...

Македонија 20.04.21 | 13:50

Арсовски: Власта врши репресии кон новинари, извештајот на „Репортери без граници“ ја покажува реалноста

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, истакна дека во Македонија постои класичен медиумски мрак и ситуацијата во Извештајот на „Репортери без граници“ за ситуацијата...

Македонија 15.04.21 | 08:24

МАН: Неопходни се промени во законите за медиуми и АВМУ за регистрација на порталите како медиуми

Македонската асоцијација на новинари (МАН) жали што врз грбот на новинарот Горан Трпеноски со последната судска пресуда се кршат копјата околу правната формулација/регистрација...

Македонија 10.04.21 | 12:11

Куновска: За многу портали се нема десено заплена на дрога, дали е до списоците, т.е. 58-те хонорарци или друго, појма немам

Софија Куновска на својот фејсбук профил со критика за медиумите кои не објавија никаква информација за вчерашната заплена на дрога. Не знам дали знаете, за https://time.mk/...

Македонија 10.04.21 | 10:46

Стоилковски: Додека „се гуши“ огромниот скандал, режимот на мафијата си диктира медиумски настапи

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, наум Стоилковски обвини дека власта се обидува со силен притисок врз медиумите да ги заташка бројните криминални афери во кои е вмешана. Наумовски...

Македонија 08.04.21 | 18:20

Владините медиуми молчат за аферата „Мафија“

Актерот Сашо Tасевски на социјалните мрежи ги критикуваше владините медиуми дека молшат за аферата „Мафија“. Излегува вчера Николовски од ВМРО и пред куп новинари...

Естрада 26.02.21 | 13:51

Принцот Хари: Жолтиот печат ми го уништи психичкото здравје

Принцот Хари се повлекол од кралските должности затоа што британскиот жолт печат бил „штетен за него“ и му го уништувал психичкото здравје. Хари се обиде да биде искрен...

Балкан 18.02.21 | 10:02

Што објавија грчките медиуми за почетокот на вакцинацијата во Македонија

„Македонија: Почна програмата на имунизација благодарение на вакцините што ги доби од Србија“; „Корона вирус: Почна вакцинацијата во Македонија“; „Македонија:...

Македонија 31.01.21 | 15:59

СДСМ сакаат да го поништат на законот за медиуми чие донесување жолчно го бараа кога беа во опозиција

СДСМ оди против предлозите на меѓународни експерти, кои партијата сама ги повикуваше, се во обид да ја зајакне контролата врз медиумите. Во собраниска процедура е влезен...

Македонија 09.01.21 | 10:39

СДСМ и нивните „девствени проститутки“ од новинарството

Пред да Ви ги доловам Девствениве Проститутки од новинарството инаку другари и другарки на СДСМ морам вака да почнам, ја започнува својата колумна за „Нетпрес“ медиумскиот...

Македонија 24.12.20 | 14:07

Заев: Толку е дигната транспарентноста, што никој не може да каже дека власта има влијание во медиуми

Владата е подготвена за промена на членот 102 од постоечкиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, бидејќи на таков начин од една страна ќе им се помогне на...

Балкан 24.12.20 | 10:55

Короната не е од врвен интерес за српските граѓани: Повеќе се информираат за други работи

Според податоците од истражувањето на српската агенција за истражување на јавното мислење „CeSID“ на тема „Медиумите и дигиталната писменост во Србија“, темата за...

Македонија 24.12.20 | 09:24

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Медиумите...

Македонија 16.12.20 | 14:12

Забрчанец: Владата нема намера да се рекламира себеси, но кампањa за вакцините мора да има

Националниот координатор за стратегиски комуникации, Марјан Забрчанец, за „Студио 10“ на ТВ24, одговари на реакциите во јавноста за измените во Законот за аудио и аудио-визуелни...

Македонија 17.09.20 | 13:01

Мицевски со барање: Да се овозможи редовно, физичко присуство на медиумите на собраниските комисии

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“, Никола Мицевски денеска се обрати на собраниската седница. Мицевски при своето...

Македонија 12.08.20 | 18:25

Новинарскиот синдикат бара државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на пандемијата на корона вирусот. До...