Ознака: мечка
Црна хроника 18.11.21 | 09:11

Мечка нападнала човек во гостиварското село Бродец, го фатила за нога и го влечела

Мечка нападнала и повредила човек на возраст од 55 години во гостиварското село Бродец, пишува локалниот портал Гостивар Прес. Немилиот настан се случил вчера околу...

Црна хроника 06.10.21 | 12:42

Kичевец удри и усмрти мечка на автопатот Тетово-Скопје

Четириесет и три годишен возач од Кичево со својот автомобил удрил во мечка ноќеска на автопатот Тетово-Скопје, а при инцидентот нема повредени луѓе. Поради ударот мечка...

Калеидоскоп 03.06.21 | 22:52

Мечка се спушти над селото Побожје

На социјалната мрежа „Фејсбук“, планинари од ПК Македон од Скопје е објавија снимка во која мечка во близина над селото Побожје. Мечката била забележана кај областа...

Балкан 20.02.21 | 11:11

По убиството на мечка, 60 невладини организации бараат забрана за лов во следните пет години во Црна Гора

Полицијата во црногорскиот град Беране вчера уапси две лица, кои се товарат дека пред два дена на територијата на таа општина убиле мечка. Со цел да се расветли кривичното...

Калеидоскоп 15.02.21 | 11:58

Зимата губи здив, ни доаѓа пролет: Урош излезе од пештерата и не ја здогледа својата сенка

Мечката Урош од Белградската зоолошка градина ја даде својата „прогноза“ за времето. Имено тој денеска уживал на утринското сонце и на тој начин предвидел колку ќе...

Балкан 26.01.21 | 15:20

Мечка бркала скијачи по скијачка патека

Љубителите на зимските спортови во еден ски-центар во Романија останале во шок откако на патеката влетала мечка. Неверојатната сцена, снимена од еден од скијачите кој...

Калеидоскоп 14.08.20 | 09:30

Момче снима како напаѓа мечка од зад грб, епилогот е стравичен

На социјалните мрежи се појави видео од еден млад човек кој снима како шета низ шумите на Камчатка и налетува на мечка. Иако животното продолжува да си ја гледа својата...

Калеидоскоп 26.05.20 | 09:00

Пијан Полјак влегол во кафез во зоолошка и сакал да ја удави мечката

Млад маж под дејство на алкохол се обидел да удави мечка во зоолошката градина во Варшава откако провалил во кафезот. Откако 23-годишниот Полјак се пробил во кафезот...

Балкан 22.05.20 | 09:02

Босна: Мечка паднала во бунар, мештаните ја извлекле со трактор

Во Босна и Херцеговина, во близина на градот Козо, недалеку од езерото Рамско, мечка доживеала вистинска несреќа – откако се изгубила, паднала во бунар. За нејзина среќа,...

Калеидоскоп 14.05.20 | 08:53

Гладна мечка „посети“ ресторан во Италија

Гладна мечка е снимена пред неколку дена во близина на градот Каведаго, во близина на Тренто во Италија, кога дошла во блискиот ресторан во потрага по храна. Сопственикот...

Калеидоскоп 27.03.20 | 11:43

Додека луѓето се дома, мечките прошетаа низ Пелистер

Порталот „Бабам Битола“ објави фотографија на која може да се види мечка која слободно шета низ Пелистер. Фото Марјан Елена Талевски

Црна хроника 10.08.19 | 12:24

Усмртена мечка на патот Гостивар-Кичево

Усмртена мечка била најдена утрово во близина на коловозот од магистралниот патен правец Гостивар-Кичево. Според првичните сознанија од увидот, мечката најверојатно...

Црна хроника 01.08.19 | 14:39

Ужас во Шипковица: Мечка двапати ископала гроб, ги јадела остатоците

Вистински хорор на локалните гробишта дочекале жителите на селото Шипковица, на падините на Шара. Деновиве нашле отворени гробови и човечки коски расфрлани низ гробиштата,...

Калеидоскоп 27.07.19 | 10:57

Погледнете како изгледа блиска средба со мечки: Двајца велосипедисти на Шар планина вешто се извлекле

Овие двајца момци доживеале едно необично искуство на Шар Планина. Имено, додека ги возеле своите велосипеди, на само неколку метри од нив се појавуваат две мечки. Тие...

Калеидоскоп 26.05.19 | 10:05

Штипската зоолошка како логор: Мечката се мачи со години

Како би ви било на вас доживотно да ве стават во кафез? Затвор, логор, смрт? Што се криви овие животни да го поминат цел живот во кафез? Да седнат тажни и да умираат на рати?...

Калеидоскоп 24.05.19 | 08:47

Мечка трча низ струшкото село Радожда

Мечка трча на патот во селото Радожда кај Струга, а случајни минувачи видео од уплашеното диво животно кое трча пред возилото испратија до порталот Скопје1.. 

Црна хроника 04.03.19 | 12:34

Додека едниот чувал стража, другиот го палел ресторанот „Мечка“

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица за кривично дело „Тешки дела против општата сигурност“. Надлежниот јавен обвинител утврди...

Калеидоскоп 15.02.19 | 12:39

Мечката Мишо не ја виде својата сенка: Еве до кога ќе трае зимата

Мечката Мишо во белградската зоолошка градина утринава не ја здогледала својата сенка, што значи дека на зимата и се ближи крајот! Имено според старото верување, на...

Калеидоскоп 29.01.19 | 21:24

Тригодишно дете две ноќи само во шума: Ме чуваше мечка

Кеси Хатвеј, тригодишно момче кое преживеа две ноќи на студ во шума, вели дека го чувала мечка. Спасувачите го прoнашле момчето во трнлива грмушка во округот Кравен, во...

Калеидоскоп 08.01.19 | 15:20

И мечките сакаат колачиња

Возачот имаше две колачиња, но за дивото животно тоа беше малку. На интернет се појави снимка на која кафена мечка, позната по својата агресивна природа, ги моли туристите...