Ознака: матура
Македонија 15.02.21 | 12:43

МОН: Државниот матурски одбор го прифати предлогот за два екстерни и два интерни испита и проектна задача

Државниот матурски одбор денеска на онлајн-состанок го прифати предлогот државната матура да се состои од четири испити (два екстерни и два интерни) и проектна задача....

Македонија 12.02.21 | 17:54

Зајкова: Предложени се две опции за матура, ова е пример за компромисно решавање на општествените проблеми

Двете предлог-решенија за државната матура што беа изложени пред средношколците во писмена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука (МОН) и...

Македонија 12.02.21 | 16:18

Две опции за компромис околу државната матура, решение за викендов

Матурантите да полагаат два екстерни испита, додека за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години или да се полагаат четири предмети од државната матура...

Македонија 02.02.21 | 09:19

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите парламентарни партии да им помогнат на матурантите

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите парламентарни партии да ги поддржат предлог измените на Законот за средно образование, кои ги доставиlе до Собранието, а се со цел да им се...

Македонија 01.02.21 | 11:11

Средношколскиот сојуз го продолжи бојкотот: Ќе има средби со пратенички групи

Матурантите организирани од Средношколски сојуз денеска го продолжија бојкотот, кој почна со второто полугодие, 21 јануари, со барање да полагаат два наместо четири...

Македонија 31.01.21 | 13:10

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот е неоправдан и на штета на матурантите

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат...

Македонија 29.01.21 | 11:39

Средношколците бара поддршка од Собранието: Денеска го завршуваат бојкотот, а за следните чекори ќе одлучуваат утре

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање...

Македонија 25.01.21 | 20:36

Царовска: МОН има обврска да им обезбеди матура на средношколците

Министерската за образование и наука, Мила Царовска, одговарајќи на новинарско прашање за бојкотот на наставата од дел на средношколците, изјави дека Министерството...

Македонија 22.01.21 | 15:04

Царовска не отстапува од полагање матура: Нов концепт од следната година

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска повтори дека годинава останува постоечката концепција за државна матура и оти нема да има намалување на предметите...

Македонија 21.01.21 | 14:24

Царовска: Оние што нема да продолжат во високото образование не мора да полагаат матура

Матурата значи заокружување на едно ниво на образование. И за тоа во светот постои матура, таа си се одржува. Оние што нема да продолжат во високото образование не мора...

Македонија 19.01.21 | 22:03

Матурантите најавуваат бојкот на наставата од 21 јануари, министерката Царовска „не ги ферма“

Утре завршува зимскиот распуст на учениците, а средношколците од четврток 21 јануари најавуваат бојкот на наставата. Како што велат средношколците бојкотот на наставата...

Македонија 02.11.20 | 11:07

Матурските задачи од годинава можат да бидат и на глобални теми и во вид на критичко размислување, најави МОН

Матурските задачи од годинава можат да бидат и на глобални теми и во вид на критичко размислување, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН соопштуваат...

Свет 07.08.20 | 17:32

Ново жариште во Германија, матуранти ја донеле короната по одмор во Хрватска

Германските здравствени власти откриле ново жариште на коронавирусот во округот Гепинген, северно од Штутгарт, а се работи за матуранти кои, според германските медиуми,...

Македонија 30.04.20 | 15:48

Адеми: Се укинува државната матура и завршниот испит, децата не се враќаат во училиште

Министерот за образование Арбер Адеми на својот фејсбук профил објави дека Владата на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои обезбедуваме непречено функционирање...

Македонија 29.04.20 | 13:19

Полагање на матура во јуни или укинување на обврската за оваа генерација матуранти, најави Адеми

Министерот за образовани Арбер Адеми, на денешната прес конференција најави дека следните денови ќе биде познато дали годинава ќе се полага државна матура. Полагање...

Балкан 28.04.20 | 20:50

Во Албанија училиштата ќе се отворат само за полагање државна матура

Поради пандемијата со Ковид-19 учебната 2019/2020 година во Албанија ќе заврши без можност учениците и студентите да се вратат во училишните простории. Информацијата вечерва...

Балкан 20.04.20 | 20:40

Полуматурантите во Словенија нема да полагаат државен испит

Оваа година за прв пат откако е воведен пред 20 години, полуматурантите нема да го полагаат државниот испит, соопшти министерката за образование Симона Кустец. Одлуката...

Кариера 07.04.20 | 20:19

Сојуз на средношколци: Без документот за положена Државна матура нашето школување е невалидно

Сојуз на средношколци излезе со став дека не поддржуваат откажување на полагањето на матурскиот испит, без без понудено алтернативно решение, пишува Радио моф.мк Реакцијата...

Свет 03.04.20 | 15:39

Француските ученици нема да полагаат матура, првпат во последните 200 години

Француските ученици годинава нема да полагаат матурски испит поради пандемијата на коронавирус, што е првпат од воведувањето на таква проверка на знаењето. Францускиот...

Македонија 02.04.20 | 13:45

Да се укине матурата за оваа година и да се донесат сет мерки за учениците

Ова не е време за натпревар, суета, партиски или друг вид поделби. Ова е време на војна во која што секој човечки ресурс е потребен на располагање на државата и на СИТЕ,...