Ознака: маски
Македонија 31.03.22 | 09:37

Д-р Даниловски: Маски да носат само повозрасните, за останатите да се укинат уште одма

Епидемиологот Драган Даниловски во изјава за „Фактор“ посочува дека епидемиолошката состојба во Македонија дозволува маските да се симнат веднаш и тоа да важи за...

Македонија 30.03.22 | 14:05

И средношколците да не носат маски, училиштата може да организираат екскурзии, препорачува Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести предлага да се укине носењето заштитни маски во средните училишта. Портпаролот на КЗБ д-р Злате Мехмедовиќ истакна дека епидемиолошката...

Македонија 30.03.22 | 08:14

Основците ги фрлија маските

Основците од денеска ќе можат да посетуваат настава со физичко присуство без задолжително носење заштитна маска, откако Владата на вчерашната седница го прифати предлогот...

Македонија 29.03.22 | 15:35

Од утре основците нема потреба да носат маски на училиште

Учениците од прво до деветто одделение во Македонија од утре, 30 март, нема потреба да носат маски во училиште. Владата ја пригфати препораката на комисијата за заразни...

Македонија 25.03.22 | 18:31

Усвоен предлогот да се укине носењето маски во основните училишта

Главниот координативен кризен штаб за справување со Ковид-19 (ГККШ) на седница одлучи да ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести и на Владата да ѝ предложи...

Македонија 23.03.22 | 13:43

На наредната владина седница ќе се одлучува дали децата на училиште ќе носат маски

Се очекува Владата на наредната седница да донесе одлука за препораките во однос на ковид мерките што ги предложи Комисијата за заразни болести на последниот состанок,...

Македонија 22.03.22 | 21:45

Учениците во основните училишта ќе продолжат да носат маски, Владата не ја укина обврската

Учениците од основните училишта и во следниот период ќе мораат да носат заштитни маски за време на настава – Владата на денешната седница не ја донесе очекуваната одлука...

Македонија 21.03.22 | 18:00

Сали: На седница на Влада очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата за заразни болести

Чекаме да биде закажан состанок на Генералниот кризен штаб, и ако тој се одржи, на утрешната седница на Владата очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата...

Македонија 16.03.22 | 13:39

Носењето на маски во основните училишта да не биде задолжително, препорачува Комисијата за заразни болести

Носењето на маски во основните училишта да не биде задолжително, препорачува Комисијата за заразни болести. Ова е предлог на Комисијата за кој треба да се изјасни Владата. Во...

Македонија 15.03.22 | 14:43

Шаќири: Кога Комисијата ќе процени да не се носат маски, тогаш ќе се тргнат

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири одговарајќи на новинарско прашање кога учениците ќе престанат да носат маски во училишта, рече дека тоа зависи од проценката...

Македонија 14.03.22 | 14:00

Сали: Би сакал да ги тргнеме маските, но бројките тоа не го дозволуваат

Министерот за здравство Беким Сали рече дека сегашните бројки не дозволуваат олеснување на мерките, вклучително и тргањето на маските. Малиот број вакцинирани не гарантира...

Балкан 10.03.22 | 20:17

Се укинуваат ковид пропусниците и ограничениот број присутни во затворено, маските само препорака: Србија ги олеснува мерките

Српскиот Кризени штаб за борба против корона вирусот донесе одлука за укинување на Ковид пропусниците. Министерката за труд и социјални прашања Дарија Кисиќ Тепавчевиќ,...

Македонија 09.03.22 | 15:35

Ни денес не се дискутирало за маските на учениците

Комисијата за заразни болести не дискутирала за носењето заштитни маски во училиштата на денешниот состанок, на кој предложила нова методологија за проценка и следење...

Македонија 09.03.22 | 13:43

МОН ќе прифати укинување на маските во училиштата ако така препорача Комисијата

Кога Комисијата за заразни болести ќе препорача дека учениците не треба да носат заштитни маски во училиштата, Министерството за образование и наука тоа ќе го прифати....

Македонија 09.03.22 | 13:40

Децата ќе ги фрлат маските кога Комисијата ќе препорача, порача министерот Шаќири

Кога Комисијата за заразни болести ќе препорача дека учениците не треба да носат заштитни маски во училиштата, Министерството за образование и наука тоа ќе го прифати....

Македонија 06.03.22 | 19:22

Даниловски: Маски во затворено за највозрасните и хронично болните, но не и во училиштата

Маски во затворено за највозрасните и хронично болните, но не и во училиштата, предлага епидемиологот доктор Драган Даниловски кој денеска на „Канал 5“ разговараше...

Култура 05.03.22 | 08:53

Костадинов и сопругата како гроф и грофица, еве каква порака испраќаат со нивните маски

Вечер во Струмица, кога кралот на карневалот на своите поданици ќе им соопшти дека вековната традиција на струмичани може да почне, низ улиците на градот ќе потече река...

Македонија 02.03.22 | 15:58

Останува носењето на маски во училиштата

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не дискутирала за укинувањето на мерката носење маски во училиштата со цел заштита од Ковид-19. Како што информира...

Балкан 23.02.22 | 12:23

Во Словенија наскоро без маски во училиштата

Во Словенија продолжува да се смирува епидемиолошката состојба во пандемијата на коронавирус, поради што се најавува можност наскоро да се вадат маските во пониските...

Свет 11.02.22 | 22:53

Од 28 февруари Франција ги укинува маските и во затворено

Од 28 февруари носењето маска за лице во Франција повеќе нема да биде задолжително во затворени простории, каде што се бара сертификат за вакцинација, освен во јавниот...