Ознака: маски
Естрада 02.07.20 | 09:35

Носете ги проклетите маски, порача и Анистон

Разбирам дека маските се незгодни и непријатни. Но, не мислите ли дека е полошо што компаниите се затвораат, луѓето ги губат работните места, а здравствените работници...

Свет 01.07.20 | 14:36

ЕУ повлече седум милиони маски бидејќи не се безбедни

Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус,...

Црна хроника 30.06.20 | 09:38

МВР со казни за 361 лицe поради неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на цела држава, полицијата изрекла 361 прекршочна казна за неносење маски. Од Министерството за внатрешни работи апелираат...

Црна хроника 30.06.20 | 09:34

Вкупно 24.155 лица се фатени без маска досега

Полициските службеници се во првите редови во справување со пандемијата од ковид-19 и тие во континуитет преземаат мерки за контрола на почитување на одлуките на владата,...

Македонија 29.06.20 | 12:42

Збиени и без маски: Поддржувачи на ДУИ пред Влада

ДУИ денеска одржа собир пред Владата на кој беше промовиран нивниот кандидат за премиер. Насер Зибери. Но, она што беше забележително е што симпатизерите на ДУИ не се...

Здравје 29.06.20 | 12:03

Докорите предупредуваат: Покривајте го и носот со маските, не само устата

Со доаѓањето на вториот бран од корона, докторите повторно предупредуваат на потребата за носење маски. Но, не само за носење туку и за нивна правилна употреба. Доктор...

Црна хроника 29.06.20 | 11:30

Казнети 475 граѓани оти не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република  Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 475 прекршоци. Министерството...

Црна хроника 28.06.20 | 10:36

Не носеле маски: Казнети 557лица

Во текот на изминатото деноноќие (27/28.06.2020 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 557 прекршоци. Министерството...

Црна хроника 27.06.20 | 10:33

Изминатото деноноќие 576 прекршоци за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (26-27 јуни) на територијата на Република Северна Македонија, регистрирани се 576 прекршоци за непочитување на мерката за носење лична...

Црна хроника 26.06.20 | 09:47

Регистрирани 672 прекршоци за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 672 прекршоци. Министерството...

Балкан 25.06.20 | 11:59

Во Словенија од денес повторно е задолжително носење маска во затворени простории и верски објекти

Словенечката Влада одлучи од денес повторно да бидат воведени некои рестриктивни мерки за граѓаните по појавата на новозаразени со коронавирусот. По препорака на епидемиолозите,...

Црна хроника 25.06.20 | 09:52

Казнети 643 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие казнети се 643 лица за неносење маска, соопшти МВР. Во истиот период на територијата на државата на 366 лица им се издадени решенија за...

Црна хроника 21.06.20 | 10:25

Регистрирани 805 прекршоци за неносење маски, еден објект не ги почитувал владините одлуки

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата им се издадени решенија за изолација на 213 лица, а 299 други потпишале изјави за самоизолација, соопшти Министерството...

Црна хроника 20.06.20 | 10:27

Казни за 659 лица за неносење маски, 4 лица не почитувале изолација и самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на цела држава изречени се 659 прекршочни казни за неносење лична заштита на лице, соопшти МВР. Во изминатите 24 часа на...

Свет 19.06.20 | 12:05

Казна од 100 евра за неносење на маска во Турција

Во 48 турски провинции задолжително е носење заштитни маски, а за оние кои не ги почитуваат тие одредби, предвидена е казна од 900 турски лири или околу 100 евра, пренесува...

Калеидоскоп Балкан 17.06.20 | 17:48

Секс под маски до 15 минути: Борделите во Грција отворени под специјални протоколи

Услуги до 15 минути и употреба на маска, како за клиентите, така и за вработените, се дел од новите правила и мерки под кои борделите во Грција, од понеделникот, по тримесечна...

Црна хроника 16.06.20 | 09:25

МВР регистрирало 15 494 прекршоци за неносење маска, од нив 559 во последното деноноќие

Министерството за внатрешни работи информира дека од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 15 494 прекршоци за неносење лична заштита на лицето...

Македонија 14.06.20 | 11:21

Издадени 217 решенија за изолација, 845 граѓани казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на 217 лице им се издадени решенија за изолација, а 63 лице потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени...

Македонија 13.06.20 | 21:02

Полицијата и Црвен крст ги едуцираат охриѓани да носат маски

Службеници од Одделението за превенција на СВР – Охрид денеска спроведоа акција со цел подигнување на свеста кај граѓаните за потребата од доследна примена на мерките...

Црна хроника 13.06.20 | 10:47

Над илјада лица пратени во самоизолација последните 24 часа, санкции за 1.071 граѓанин без маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија на 790 лицa им се издадени решенија за изолација, а 214 лицa потпишале изјави за самоизолација, соопшти МВР. Од...