Ознака: маски
Црна хроника 22.10.20 | 10:14

Kазнети 899 граѓани за неносење маски

По однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 899 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија. Министерството за внатрешни...

Црна хроника 22.10.20 | 09:53

Луѓето не се научија: Казнети 899 граѓани за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 899 прекршоци. Министерството...

Балкан 22.10.20 | 08:59

Од денеска во Бугарија се задолжителни маските на отворено ако има повеќе лица

Од денес, носењето заштитна маска на отворено станува задолжително во Бугарија, во случај на гужва и неможност за одржување на физичка дистанца. Клиентите во рестораните...

Македонија 20.10.20 | 13:09

Вирусот е лебдечки, при движење го креваме, рече Заев за маските на отворено

Има сериозни аргументи за носењето маски на отворено, изјави денеска премиерот Зоран Заев, апелирајќи да се почитува мислењето на експертите и на институциите. За мерките...

Црна хроника 20.10.20 | 10:11

За неносење маска казнети 796 лица

Во текот на изминатото деноноќие (19/20.10.2020 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 796 прекршоци. Министерството...

Скопје 19.10.20 | 13:28

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на лани....

Здравје 19.10.20 | 10:39

Само 6 проценти од заразените коронавирусот го добиле на отворено, покажува истражување

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, бројни студии покажаа дека Ковид-19 се пренесува во затворени простории, а најновото истражување покажа дека од сите случаи,...

Црна хроника 19.10.20 | 08:54

Казни за 749 граѓани поради неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (18/19.10.2020 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 749 прекршоци. Министерството...

Македонија 19.10.20 | 08:23

Забраната за собирање на слави и носењето маски на отворено влегоа во Собрание

Предлог-мерките за заштита од Ковид-19, како што е задолжително носење маски на отворено, забрането групирање по 22 часот на јавни места за повеќе од четворица и забрана...

Калеидоскоп 18.10.20 | 21:15

Ги казнија 400 евра зошто се бакнуваа на улица во Милано

Една двојка во Милано е казнета со 400 евра бидејќи се бакнувале на улица, претходно вадејќи ги заштитните маски, со што ги прекршиле рестриктивните мерки воведени во...

Црна хроника 18.10.20 | 12:01

702 казни за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 702 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...

Црна хроника 17.10.20 | 10:39

Казни за 541 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќиe по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистриран е 541 прекршок низ Македонија. Министерството за внатрешни работи апелира...

Естрада 16.10.20 | 16:32

Владо Георгиев гневен на СЗО: Тие се сатанисти, никој не може да ве тера да носите маска

Српскиот пејач и композитор Владо Горгиев на „Твитер“ објави серија пораки во кои го искажа револтот од одлуката на српскиот Кризен штаб за задолжително носење заштитни...

Свет 15.10.20 | 14:51

Берлин им покажува среден прст на туристите што одбиваат да носат маска

Туристичката агенција „Visit Berlin“ лансираше кампања со која сака да ги потсети на правилата на градот сите туристи кои одбиваат да носат маска. На билбордите ширум Берлин...

Македонија 13.10.20 | 22:12

Докторите се убедени дека зголемените бројки на заразени се резултат на опуштеноста кај граѓаните

Непочитувањето на превентивните мерки за заштита од Ковид-19 од страна на граѓаните и нивното опуштање во однесувањето, сега го гледаме пресликано во бројките на новоинфицирани...

Свет 13.10.20 | 14:20

Преку 100.000 патници во јавниот превоз на Москва казнети за неносење маска и ракавици

За пет месеци во јавниот превоз во Москва се казнети речиси 100.000 луѓе затоа што не носеле заштитни маски. Како што информира, Владислав Султанов, од управата за транспорт...

Црна хроника 12.10.20 | 11:52

Масовно се крши обврската: Регистрирани 869 прекршоци за неносење заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 869 прекршоци. Министерството...

Македонија 10.10.20 | 13:19

Граѓаните гневни за новите мерки, изгледа Филипче воопшто не се качил во автобус

Граѓаните лути и гневни по најавите за новите рестриктивни мерки кои што завчера ги соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. На социјалните мрежи тие најмногу...

Црна хроника 09.10.20 | 09:43

Носете маски: Полицијата напиша над 600 казни за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (08/09.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 608 прекршоци. Министерството...

Црна хроника 08.10.20 | 10:18

704 лица не носеле маски, полицијата им напиша казни

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.10.2020 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 704 прекршоци. Министерството...