Ознака: масакр
Свет 17.03.19 | 10:12

50. жртва во масакрот на Нов Зеланд

Полицискиот комесар на Нов Заланд, Мајк Буш , соопшти дека загинала 50. жртва на нападот на џамиите во Крајстчрч. Во болницата и натаму се наоѓаат 36 повредени во нападот...

Свет 15.03.19 | 19:46

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Дваесет и осумгодишниот Брентон Терант, кој во напад на две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица на „Фејсбук“ во живо го емитувал почетокот на...

Свет 15.03.19 | 16:41

Го повела песната „Remove Kebab“

Брентон Тарант, кој изврши масакр во џамија во Нов Зеланд и уби 49 лица, работел во теретана „Биг ривер џим“ во Нов Јужен Велс во Австралија, две години откако завршил...

Свет 15.03.19 | 12:00

Австралиски сенатор ги обвини муслиманските имигранти за масакрот во Нов Зеланд

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти“ се виновни...

Свет 15.03.19 | 10:24

Слушал српска музика пред да влезе, на пушката испишани имиња на кирилица

Maсовниот убиец кој утрово во Нов Зеланд масакрираше најмалку 49 лица, слуша српска песна за Радован Караџиќ додека патува до џамиите со помош на навигација. Масакр во...

Свет 15.03.19 | 08:50

Масакр во Нов Зеланд, најмалку 49 загинати во напад на џамии

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. Ова е еден од најтемните...

Свет 13.03.19 | 19:06

Масакр во училиште во Бразил: Двајца поранешни ученици убиле 9, а повредиле 17 лица

Двајца поранешни ученици денеска упаднале во училиште во бразилскиот град Сао Паоло и убиле шестмина малолетни ученици и три возрасни лица, од кои еден бил случаен...

Свет 09.03.19 | 19:26

Маскар во Мексико: Во ноќен клуб убиени 14, а ранети седуммина

Засега не се знаат причините за синоќешниот масакр во ноќен клуб во мексиканскиот крад Саламаника, пренесуваат агенциите. Вооружени мажи дошле со автомобили пред клубот...

Свет 16.02.19 | 09:01

Масакр во САД: Убил 5 колеги откако го отпуштиле

Намјалку пет луѓе беа убиени и уште шест полицајци се ранети откако напаѓач отвори оган во индустриска зграда во градот Аурора во американската држава Илиноис. Напаѓачот...