Ознака: масакр
Свет 23.11.22 | 11:50

Видов како напаѓачот застрела девојче во глава: Исповед на жена која го преживеа масакрот во Вирџинија

Еден од вработените кој го преживеал нападот што се случи синоќа во Волмарт во Вирџинија, вели дека напаѓачот излегол од канцеларијата и наеднаш почнал да пука. Тој...

Свет 06.10.22 | 13:29

Бројот на жртви во масакрот во градинката во Тајланд се искачи на 36, од нив 24 се деца

Најмалку 36 луѓе се убиени, од кои 24 се деца во масакрот кој во четвртокот го извел поранешен полициски службеник на североистокот на Тајланд, објави весникот Khaosod, според...

Балкан 28.08.22 | 18:11

Влегол на местото на маскрот во Цетиње и нашол делови од телата на неговите најблиски: Човек кој ги загуби двете деца и сопругата се сомнева во истрагата

Милош Мартиновиќ, кој во масакрот во Цетиње ги загуби двата малолетни сина и сопругата, четири дена по трагедијата морал да влезе во станот за да ги земе семејните работи....

Балкан 17.08.22 | 22:16

88-годишната Даринка го преживеа нападот во Цетиње, скокнала од прозор откако Вук ја застрелал

Неверојатната 88-годишна Даринка Челебиќ во петокот го преживеа масакрот на соседот Вук Бориловиќ (34), откако ранета успеала да скокне од прозорецот на својата куќа и...

Балкан 14.08.22 | 22:13

Ново сведоштво од масакрот во Цетиње: Човекот одеше од куќа во куќа и убиваше секого кој ќе сретне, се слушаше лелекање…

Црногорските медиуми објавија нови детали за извршителот на незапаметениот масакр во Цетиње, којшто се случи во петокот попладне, кога 34-годишнот Вук Бориловиќ уби...

Балкан 13.08.22 | 21:07

Објавен идентитетот на сите жртви од масакрот во Цетиње: Најстарата има 81, најмладата само осум години

Во масакрот кој вчера се случи во Цетиње, Вук Бориловиќ усмрти 10 лица, по што е убиен. Убиените се членови на пет семејства, а меѓу нив се и две деца. Денеска е објавен идентитетот...

Балкан 13.08.22 | 16:30

Нено Калуѓеровиќ го уби Бориловиќ и го спаси Цетиње: Полицијата преговара со него да се предаде

Вук Бориловиќ, човекот кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње немал криминално минато, а бил вработен како келнер во Националниот парк Ловќен и имал три деца. Наводно,...

Балкан 13.08.22 | 11:01

Детали за масакрот во Цетиње: Го убил целото семејство па почнал да пука на улица – тоа траело еден час, било страшно, не застанувал

Масакрот во Цетиње во кој загинаа 11, а се ранети пест луѓе го шокира регионот. Медиумите во сите балкански земји со големо внимание го следат случајот и објавуваат детали...

Свет 30.07.22 | 22:01

ОН сака да испрати инспекција на местото на масакрот на воените заробеници од Азов

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е подготвена да испрати група експерти за да го истражат вчерашното гранатирање на затворот во селото Оленивка, во област...

Македонија 16.06.22 | 11:24

Стрелани, па бодени, на крај обезочени и распарчени – 79 години од бугарскиот масакр на 12 ваташки младинци

Денеска се навршуваат 79 години од стрелањето на 12 ваташки младинци. Историчарот Петре Камчевски потсетува на овој настан. Во 1943 година беше извршен Ваташкиот масакр,...

Свет 26.05.22 | 21:38

Сопругот на учителката-херој почина од срцев удар два дена по масакрот во Тексас

Сопругот на Ирма Гарсија, една од двете учителки убиени во масакрот во училиштето во Тексас, два дена по трагедијата почина од срцев удар. Информацијата на „Твитер“...

Свет 26.05.22 | 12:05

Полицаец дозна дека ќерка му е убиена кога дојде да помогне во училиштето: Тажна снимка што го потресе светот

Заменикот шериф дошол да помогне во истрагата за масакрот во училиштето во Тексас, во кој тинејџерот Салвадор Рамос уби 19 деца и две учителки, за таму на лице место да...

Свет 25.05.22 | 11:24

Сопругот на улителката-херој бил СВАТ-специјалец кој правел обуки за вакви случаи

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученици во основното училиште Роб во Јувалде, Тексас. Ева Миралес, наставничка во училиштето,...

Свет 25.05.22 | 11:08

Убиените деца се на возраст од 7 до 11 години, штитејќи ги загинаа и две нивни учителки

Вкупниот број на жртви во масакрот во основно училиште во Увалде, Тексас, се искачи на 21, а загинаа 19 ученици и две учителки. Станува збор за Ева Мирелес (44), која таму работела...

Свет 25.05.22 | 09:29

Бајден: Кога побогу ќе му застанеме на патот на лобито за оружје?

Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се обрати на нацијата од Белата куќа, по вчерашниот масакр во училиште во Тексас во кој, според последните информации, се убиени...

Свет 05.04.22 | 23:15

Русите објавија: Ова се вистински докази за масакрот во Буча, нема никаква врска со руската војска

Амбасадорот на Русија во Советот за безбедност на ОН Василиј Небензја одржа прес-конференција на која изрази незадоволство поради тоа што на барање на Русија не е свикан...

Свет 04.04.22 | 09:07

Захарова тврди дека во Буча немало масакр од Русија, а снимките се „нарачка“ од САД и НАТО

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека снимките од загинатите цивили во Буча биле „нарачани“ од САД како дел од заговорот да се обвини Русија, јавува...

Свет 03.04.22 | 18:40

Кулеба: Русите убиваат од бес, полоши се од ИСИС

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба побара од светот да одговори на „масакрот“ што се случи во Буча, во близина на Киев. Русите сакаат да елиминираат...

Свет 01.03.22 | 08:44

Хорор во црква: Си ги убил трите деца и сопругата, па си пресудил

Во црква во Сакраменто, Калифорнија, маж пукал и ги убил своите три деца и сопругата, по што се самоубил. Според Си-Ен-Ен, тој влегол во црквата и ги убил своите три деца,...

Свет 03.10.21 | 09:32

Француски средношколец планирал масакр во џамија и гимназија

Деветнаесетгодишен ученик во Франција имал намера да застрела што поголем број луѓе во џамија и во образовна институција во депарманот Сена-Приморје (Seine-Maritime), објави...