Ознака: маркет
Економија 21.06.22 | 15:24

Бектеши: Цените не се намалени согласно нашите очекување, следната недела дополнително ќе се прошири одлуката

Цените не се намалени согласно нашите очекувања со одлуката за замрзнување на маржите и најверојатно во текот на наредната недела ќе се прошири одлуката и ќе се менува...

Црна хроника 23.04.22 | 18:04

Нејќел корпата да ја врати: Дедо натепан од вработен во маркет

МВР информира дека дошло до тепачка во супермаркет во скопски Карпош. Според полицијата, во текот на вчерашниот ден во 15.45 часот К.П.(81) од Скопје, пријавил дека на 21.04.2022...

Економија 15.04.22 | 16:02

Скопјанец со краставици мавал по продавачка зошто не му давале да купи пет литри масло

Непријатна случка имало вчера во маркет „Стокомак“ во Тафталиџе кога нервозен купувач протестно почнал да фрла со краставици низ продавницата затоа што му требале...

Свет 20.03.22 | 16:53

Oграничена продажбата на брашно, масло и конзерви во повеќе маркети низ Белгија

Синџирите супермаркети „Колорајт“ и „Лидл“ во Белгија ја ограничија продажбата на брашно, масло и конзервиран зеленчук поради големата побарувачка. Додека двете...

Црна хроника 15.12.21 | 12:37

Ограбил маркет на Илинденска, по 20 минути го фатиле, пленот вратен на сопственикот

Полициски службвеници уапсиле скопјанец, кој се сомничи дека со уште едно лице со употреба на сила одзел повеќе предмети од маркет на бул. „Илинден“. Од Министерството...

Економија 01.12.21 | 17:17

Високата цена има за цел граѓаните да не купуваат кеси, вели министерот Нуредини

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, вели дека целта на воведувањето на цената од 15 денари за кесите за пазарење не е да се собираат пари од граѓаните, туку...

Економија 05.10.21 | 14:43

Влегол ли премиерот во продавница? Заев не верува дека прехранбените производи се поскапени

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција рече дека тврдењето на прехранбениот сектор дека производите ќе поскапат за 50 отсто –  е претерано. По ваквата...

Црна хроника 09.08.21 | 10:46

Teпачка во маркет во Неготино

Физичка пресметка во маркет е пријавена вчера во 10.40 часот во Полициската станица Неготино, информираше денеска портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски. Дваесет...

Македонија 08.08.21 | 10:08

Има еден маркет таму сред село Будинарци…

Новинарот на ТВ24, Сунаи Сабриоски, кој изминатите денови е постојано на терен и известува од пожарите ширум Македонија, сподели што доживеал во беровско Будинарци. Има...

Свет 23.03.21 | 14:31

Отказ за наставници што одбивале маски во Австрија, забрана за влез во маркет за муштерија во Швајцарија

Тројца учители од Австрија се отпушени зошто одбивале да носат ФФП2 маски за време на наставата, пренесе „Кронен цајтунг“, додавајќи дека со секој од нив имало доста...

Црна хроника 20.02.21 | 09:07

Teшко повреден млад работник во маркет

Млад работник од Скопје е тешко повреден на работното место. Како што соопшти МВР, во четвртокот во 18.00 часот во Полициската станица Гази Баба, од Градска општа болница...

Црна хроника 19.01.21 | 13:28

Го фатиле среде кражба во маркет, производите вратени на сопственикот

Вчера во 13:20 часот во маркет во с.Марино, скопско, полициски службеници го лишиле од слобода З.П.(60) од с.Миладиновци, скопско, затоа што бил затекнат при извршување кражба...

Калеидоскоп 17.01.21 | 15:29

Родители си го заборавиле бебето во количка од маркет: Полицијата нема да ги гони зашто претрпеле голем стрес

Четиримесечно бебе било пронајдено само оставено во количка од маркет на паркинг во Бразил, откако родителите го заборавиле и си заминале дома без него. Луѓето кои го...

Здравје 26.12.20 | 08:37

Колку време може да се помине во продавница без да се заразите

Здравствените експерти нудат совети како да се заштитите од коронавирус кога сте во маркет или трговски центар, а откриваат и колку време треба да потрошите во продавницата...

Македонија 11.11.20 | 12:59

Рафтови се тресат, производи паѓаат на земја: Како изгледаше земјотресот во маркет во Челопек

Силниот земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтер рано утрово во 04:54 часот ја стресе Македонија и вознемири голем дел од граѓаните. Епицентарот на земјотресот...

Економија 09.11.20 | 17:58

За 11 месеци потрошувачката кошница поскапа за 1.000 денари

Од јануари до денес, според Сојузот на Синдикатите на Македонија, минималната потрошувачка кошничка поскапела за 1000 денари, додека просечната плата останала речиси...

Твитови 17.10.20 | 10:11

„Шо е бе, шо ми можеш“ општество – полицаец во маркет без маска

Не е прашање дали треба да се носат маски или не, не е ни прашање каде се казнува, каде не. Ова е прашање на „шо е бе, шо ми можеш“ општество и неговиот ќорсокак потенцијал. *Тинекс,...

Црна хроника 03.07.20 | 15:55

Го замолиле да стави маска: Муштерија нападнал вработени во маркет во Кочани

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(32) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 20.04.20 | 14:34

За време на полициски час ограбен маркет во Скопје

Маркет на улицата „Кузман Шапкарев“ во Скопје е ограбен за време на полициски час. Вчера во 08.50 часот било пријавено дека во периодот 18/19.04.2020 на ул.„Кузман Шапкарев“...

Здравје 13.04.20 | 09:09

Срѓан се заразил од корона во маркет, сега порачува: Имунитетот е најважниот фактор

Меѓу заразените со вирусот, кој се подложува на болничко лекување во Крагуевац, е и Срѓан Тошиќ (44). Тој не бил во директен контакт со заразените и се сомнева дека се заразил...