Ознака: марихуана
Црна хроника 29.09.20 | 21:36

Скопјанец си чувал дома оружје, марихуана и кокаин

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомневање дека едно лице ги сторило кривичните дела „неовластено...

Црна хроника 29.09.20 | 10:20

Плантажа со марихуана откриена во Демир Капија, двајца приведени

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес во местото Јаворица, Демир Капија,...

Црна хроника 24.09.20 | 19:28

Откриена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово

По претходно добиени оперативни сознанија денеска околу 15 часот Единицата за недозволена трговија со дрога-СВР Скопје, во скопско Визбегово извршила претреси во дом...

Македонија 24.09.20 | 17:59

Граѓански протест пред судот за поддршка на активист за декриминализација на канабисот

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот...

Црна хроника 24.09.20 | 09:30

Кривична пријава за државјанин на Албанија фатен со 5,5 килограми марихуана

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Ф.Ц.(33) од Република Албанија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање...

Македонија 17.09.20 | 15:23

Стоилковски: Скандал во Босилово, злосторничко здружување за легализација на фабрика за марихуана на СДСМ?

Јавното обвинителство мора да одговори: Дали зад легализацијата на една фабрика среде нива, во атарот на село Петралинци, општина Босилово, се крие злосторничко здружување...

Црна хроника 04.09.20 | 09:57

Прилепчанец одгледувал бавча со канабис, доби 30 дена притвор

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против Т.Н. (53) од Прилеп поради постоење основи на сомневање за сторено...

Црна хроника 31.08.20 | 10:04

Kриел марихуана кај акумулаторот – 30 дена притвор за кумановец

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против 34-годишен кумановец за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични...

Црна хроника 23.08.20 | 19:15

Eдна е мајка: На синот кој лежи во штипскиот затвор му спакувала марихуана

Вчера во 11.03 часот во СВР Штип, од Казнено-поправната установа – Затвор Штип било пријавено дека во затворот, во пакет наменет за затвореникот Х.В., кој го донела неговата...

Црна хроника 22.08.20 | 11:24

Саксии со канабис пронајдени кај Кичево

Вчера во периодот од 18.30 до 19.30 часот, по претходно преземени оперативни мерки, полициски службеници од Полициската станица Кичево, помеѓу селата Србица и Ново Село,...

Здравје 18.08.20 | 15:20

Пушењето марихуана за време на бременоста го зголемува ризикот од аутизам кај детето

Во најголемата студија направена било за употребата на марихуана за време на бременоста, истражувачите откриле дека бремените жени кои користат марихуана можат да...

Црна хроника 18.08.20 | 14:03

Приведени тројца дилери на марихуана во Скопје

На 17.08.2020 во 15.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Ѓорче Петров“, го лишиле од слобода А.Ј.(23) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена...

Балкан 17.08.20 | 18:50

26 килa марихуна во форма на чоколадо запленети во Драч

Албанската полиција во пристанишниот град Драч, запленила 26 килограми марихуна преработена во форма на чоколадо. Дрогата била открена при вторатата контрола на автобус...

Црна хроника 16.08.20 | 18:10

Државјани на Турција и Кипар со марихуана уапсени на Средно Водно

Синоќа на Средно Водно во Скопје, биле приведени И.О. и М.Ф. од Турција и М.Т. од Кипар, затоа што во возилото во кое се превезувале била пронајдена марихуана. Како што информираат...

Црна хроника 15.08.20 | 13:59

Приведен скопјанец кој чувал марихуана во приколка во Градиште

При претрес на приколка во автокампот „Градиште“ во Охрид, во сопственост на 26 годишен скопјанец, полицијата пронашла марихуана, а сопственикот го привела. Како што...

Црна хроника 10.08.20 | 17:14

Скопскта аполиција викендов со голем број апсења поради поседување и продавање дрога

– На 10.08.2020 во 03.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на бул.„АВНОЈ“ го лишиле од слобода М.Н.(21) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена...

Балкан 07.08.20 | 18:43

Случајно откриена огромна плантажа со марихуана вредна 2 милиона евра

Словенечката полиција, на границата со Хрватска открила голема плантажа со марихуана, за која се проценува дека вреди повеќе од два милиони евра на нелегалниот пазар. Од...

Црна хроника 06.08.20 | 22:40

На „Блато“ запленети 370 килограми марихуана наменети за Македонија

Албанската полиција доцна вечерва соопшти дека количината на запленетата марихуана на граничниот премин „Блато“ на албанско-македонската граница кај Дебар е многу...

Црна хроника 30.06.20 | 11:30

Рекордна количина марихуана запленета во Охридско, шверцерот избегал со кајче

Синоќа околу полноќ, на стариот пат од Охрид за Струга близу местото каде што реката Сатеска се влева во Охридското Езеро, запленети се близу 200 килограми марихуана....

Црна хроника 18.06.20 | 19:15

Жител на Порој одгледувал марихуана во саксија

Полицајци вчера извршиле претрес кај 26-годишник во тетовски Порој и нашле стебла марихуана засадени во саксија, како и остатоци од кокаин. Претресот бил извршел по судска...