Ознака: марихуана
Црна хроника 20.04.24 | 14:13

Цело Скопје дува марихуана: Апсења во Центар, Ѓорче Петров, Гази Баба, Аеродром, Карпош

Полицијата информира за голем број случаи во кои жирум Скопје биле приведени лица со марихуана. На 19.04.2024 во 18.15 часот на подрачјето на Центар во Скопје, полициски службеници...

Црна хроника 20.04.24 | 10:51

Уапсени две лица од Свети Николе, при претрес им била пронајдена марихуана

На 19.04.2024 во 12.00 часот во Свети Николе, полициски службеници од Полициската станица Свети Николе ги лишиле од слобода Д.С.(34) и Д.С.(34), двајцата од Свети Николе. При претрес...

Свет 08.04.24 | 14:48

Уапсена француска градоначалничка, дома чувала 70 килограми марихуана

Француската полиција ја уапси градоначалничката на градот Авалон откако во неделата во нејзиниот дом беа пронајдени 70 килограми канабис, објавија АФП и ТВ БФМ, повикувајќи...

Свет 23.03.24 | 20:34

Марихуаната ќе биде легална во Германија од први април

Поседувањето и одгледувањето канабис во домашни услови ќе стане легално во Германија на 1 април откако законот ја помина и последната пречка и беше усвоен во Бундесрат,...

Свет 22.03.24 | 16:48

Германија воведува делумна легализација на канабисот од 1 април: Ова се правилата

Германскиот Парламент одобри делумна легализација на канабисот за лична употреба од 1 април. Бундесратот (Горниот дом на Парламентот) на седница го усвои предлог-законот...

Црна хроника 09.03.24 | 21:46

Приведен маж, кај него најдени марихуана и куршум

На 08.03.2024 во 22:25 часот во Гостивар полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода А.К.(48) од Гостивар поради тоа што при извршен претрес со судска наредба во...

Свет 22.02.24 | 18:35

Од 1 април, возрасните Германци ќе можат да одгледуваат и поседуваат одредена количина марихуана за лична употреба

Законот за делумна легализација на канабисот ќе биде усвоен во петок во Бундестагот според планираното, изјави министерот за здравство Карл Лаутербах, пренесува германската...

Црна хроника 17.02.24 | 12:44

Приведен 19-годишен дилер од Куманово, при претрес пронајдена дрога

Полициски службеници вчера го привеле 19-годишниот Т.М. од Куманово откако при претрес на неговиот дом, пронашле марихуана. – На 16.02.2024 во Куманово, полициски службеници...

Црна хроника 10.02.24 | 15:04

Апсења кај Бит Пазар, во Карпош и Аеродром: Тројца скопјани со дрога завршија во станица

На 9 февруари во 12.45 часот на подрачјето на Бит Пазар во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, го лишиле од слобода Б.Б.(26) од...

Црна хроника 13.01.24 | 11:22

Го запрела полиција, доброволно им предал повеќе од килограм марихуана

Полицијата во Загреб уапсила 41-годишен маж кај кого во Чрномерац била пронајдена повеќе од килограм марихуана, а со кривична пријава е предаден на надзорникот на притворот,...

Црна хроника 08.01.24 | 19:11

Од фабрика за канабис во Струмичко исчезна цвет вреден шест милиони евра!

Од фабрика за марихуана во струмичкиот регион исчезнале 2 тони цвет од марихуана,дознава expres.mk од добро упатени извори во судот во Струмица. Во магацините каде се чувале...

Балкан 08.01.24 | 15:41

Албанската полиција лани запленила четири тони марихуана, а уништила над 293 илјади стебла

Албанската полиција во текот на 2023 година запленила четири тони канабис, а уништила 293 илјади стебла марихуана. – Во текот на изминатата година разбиени се 28 криминални...

Црна хроника 29.12.23 | 17:33

Уапсен 40-годишен скопјанец со марихуана

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Г.(40) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет...

Црна хроника 19.12.23 | 10:07

Фатени струмички дилери на марихуана

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица вчера ги лишиле од слобода И.Г. (41) и Т.Г. (41) од село Просениково, струмичко, бидејќи при претрес на нивниот...

Балкан 12.12.23 | 12:30

Во Валона запленети 500 кг марихуана, чија крајна дестинација требало да биде Турција

Албанската полиција во приморскиот град Валона заплени 500 килограми марихуана, која по морски пат требало да пристигне во Турција. Директорот на регионалниот комесаријат...

Црна хроника 02.12.23 | 11:39

Дома му нашле марихуана, дигитална вага и дробилка: При претрес во Радовиш уапсен дилер на дрога

Полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога при Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Н.Б. (32) од Радовиш, во чиј дом, при...

Црна хроника 27.11.23 | 22:03

Со пиштол му се заканиле на чуварот и го затвориле во шпајз: Од фабрика за марихуана во Чегарне украдени над половина тон марихуана

Три лица физички нападнале вработен во обезбедувањето во фабрика за марихуана за медицински цели во атарот на гостиварското село Чегране по што со закана со пиштол...

Црна хроника 18.11.23 | 11:15

Уапсен дебранец кој чувал марихуана

Во Дебар во 08.30 часот на 17 ноември, полициски службеници од ОВР Дебар го лишиле од слобода А.П.(47) од Дебар. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била...

Црна хроника 15.11.23 | 14:12

Фатени струмичани како крадат од плантажа за марихуана

Полициски службеници вчера кај место викано „Сушичко стопанство“, на магистралниот пат Ново Село-Струмица, ги привеле А.А.(33) и Р.Џ.(33), двајцата од Струмица. Тие се сомничат...

Свет 14.11.23 | 22:04

Германија ќе ја легализира марихуната во 2024 година

Легализацијата на канабисот во Германија, првично планирана за крајот на годината, најверојатно ќе биде одложена до 2024 година, изјавија денеска за ДПА официјални лица...