Ознака: МАНУ
Македонија 22.01.21 | 11:21

Царовска се сретна со претставници од МАНУ

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените реформи во основно...

Македонија 16.01.21 | 21:12

Филипче: Неделава ќе знаеме дали има дополнителна мутација на последните новодијагностицирани случаи

Од анализите што се прават во МАНУ дали има дополнителни мутации на вирусот кај последните новодијагностицирани ковид случаи, како и целосната епидемиолошка состојба,...

Македонија 04.01.21 | 23:41

Во една од најсиромашните држави во Европа се предлага концепт кој ќе има несогледливи последици врз македонската економија

Македонскиот јазик има повеќедневна традиција, формиран е пред формирањето на државата Македонија, а се зборува надвор од границите на денешна Македонија. За посебноста...

Македонија 10.12.20 | 14:56

Филипче и претседателот на МАНУ Коцарев разговарале за зголемување на капацитетите на лабораторијата за ковид-19

Венко Филипче, министерот за здравство и академик Љупчо Коцарев денеска во Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) разговарале за зголемување на капацитетите...

Македонија 04.12.20 | 10:52

Нашата црвена линија се науката, традицијата, културната меморија

Нашата црвена линија се науката, традицијата, културната меморија, велат од Глас за Македонија, од каде даваат целосна поддршка на „Македонскиот манифест“ на МАНУ,...

Македонија 03.12.20 | 11:29

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен „Македонски манифест” трите столба на македонската државност и национална посебност, Македонската академија на науките и уметностите, Универзитетот...

Македонија 01.12.20 | 21:31

Не треба да се премолчат бугарските окупаторски години, „Никогаш и од никој“

Бугарија, која во периодот од април 1941 година до септември 1944 година била сојузник на Третиот Рајх (дел од нацистичко-фашистичката оска), е окупатор на територијата на...

Македонија 01.12.20 | 21:21

Претседателот на МАНУ: Македонија е заробена држава со целосна партизација на општеството

Македонија се наоѓа во групата хибридни режими, истакна во вечерашното гостување академик и претседател на МАНУ Љупчо Коцарев во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија...

Македонија 15.11.20 | 20:21

Се јави МАНУ: Правото на самоопределување на народите е неразделно од државниот и национален идентитет

По подолго време се јави и МАНУ со Промеморија за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ. Оттаму велат имајќи ги предвид Повелбата на ОН и универзалните...

Македонија 15.11.20 | 18:20

Промеморија на МАНУ: „Да“ за EУ, но не по цена на македонскиот идентитет и достоинство

Македонската академија на науките и уметностите објави документ под наслов „Промеморија за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ“, документ кој ви...

Македонија 04.11.20 | 12:53

Втора библија на Македонците: Mатеријалите на Цепенков во целост сведочат за македонскиот идентитет, јазик и култура

Македонската академија на науките и уметностите и Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ денеска организираат научен собир за 190 години од раѓањето и 100 години од...

Култура 27.10.20 | 10:29

МАНУ: Свечен собир во чест на Димитрија Чуповски

Во организација на Одделението на лингвистика и литературна наука, во среда во 11 часот во Македонската академија на науките и уметностите ќе се одржи свечен собир посветен...

Култура 08.10.20 | 11:26

Отворање на изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“ во МАНУ

Денеска на пладне, во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе биде отворена изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“....

Култура 06.10.20 | 10:34

Изложба „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“ во МАНУ

В четврток, на пладне, во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите, ќе биде отворена изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“....

Култура 07.07.20 | 15:42

Македонско – бугарскиoт јазичен спор, не е спор, туку апсурд, рече претседателот на МАНУ, академик Коцарев на промоцијата на четирите капителни дела за македонскиот јазик

Да се дадат вистински аргументирани и научни одговори за континуитетот и еволуцијата на македонскиот јазик и за неговото место во меѓународната славистика и лингвистика...

Македонија 07.07.20 | 14:36

Силјановска Давкова: Конески не учеше дека јазикот е нашата татковина, се обврзуваме на поддршка на македонските лингвисти

Носителот на изборната единица 1 на ВМРО -ДПМНЕ и Коалицијата „За Обнова на Македонија“ проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, денес присуствуваше на промоција на книга...

Култура 27.05.20 | 09:32

МАНУ објави Лингвистички атлас на македонските дијалекти

Во издание на Македонска академија на науките и уметностите (МАНУ) од печат излезе Лингвистичкиот атлас на македонските дијалекти (според материјалите на ОЛА), каде...

Колумни 09.05.20 | 12:27

Апологетството во МАНУ

Ламбе Арнаудов Вистинските луѓе своите човекови вредности ги потврдуваат тогаш кога принципите што ги поседуваат ги практикуваат и кога истите се непријатни за нив. Токму...

Македонија 06.05.20 | 18:25

Јаневски: Стојанче Англов за претседател на МАНУ

Големата анализа на Академијата на Северна која некогаш ја викавме МАНУ, за да се подлизуваат на интелектуалецот Зоран Заев, а за повторно свикување на распуштеното...

Култура 06.05.20 | 12:49

МАНУ бара споменикот на Крсте Мисирков од плоштадот „Пела“ да се премести во нејзиниот двор

Иницијатива споменикот на Крсте Петков Мисирков кој сега се наоѓа на плоштадот „Пела“ до Триумфалната порта да се премести пред нејзиниот свечен влез, до градоначалникот...