Ознака: МАНУ
Култура 11.04.24 | 09:44

Во МАНУ се отвора изложбата „Три генерации Ташковски“

Во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Три генерации Ташковски“. Поздравен говор...

Македонија 01.04.24 | 17:49

Синдикатот при МАНУ реагира за фијаското на Предлог-законот за МАНУ во Собранието

Синдикалната организација на МАНУ остро реагира поради доживеано фијаско на Предлог-законот за МАНУ во Собранието. Во продолжение рракцијата на Синдикатот на МАНУ...

Култура 21.03.24 | 08:55

Прогласување на добитниците на „Златен венец“ и „Мостови на Струга“ во МАНУ

Светскиот ден на поезијата ќе биде одбележан и од Струшките вечери на поезијата. Одбележувањето ќе започне со свеченото прогласување на добитниците на наградите „Златен...

Македонија 28.02.24 | 15:32

Експозето на претседателот на МАНУ кое секој треба да го прочита

Во своето експозе за раководењето на МАНУ во мандатниот период 2024-2027, новиот претседател на МАНУ Живко Попов се осврна на неколку, како што рече, „општествени аномалии“...

Култура 28.02.24 | 15:08

Нема врвна наука без финансии и нема напредно општество со маргинализирање на науката, рече претседателот на МАНУ академик Живко Попов на годишното Собрание

Нема врвна наука без финансии и нема напредно општество со маргинализирање на науката, порача новиот претседател на Македонската академија на науките и уметностите...

Култура 28.02.24 | 09:01

Редовно годишно собрание на МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ќе одржи Редовно годишно собрание. Претседателот на МАНУ, академик Живко Попов, ќе има експозе за МАНУ...

Македонија 11.12.23 | 15:15

Со новата опрема која ја доби Истражувачкиот центар за генетско инженерство при МАНУ ќе се покриваат и две нови анализи за пациенти со ретки болести

Истражувачкиот центар за генетско инженерство и биотехнологија „Георги Ефремов” доби нова опрема вредна над 580 илјади евра. Со употреба на опремата и со поддршка на...

Македонија 11.12.23 | 13:32

Последните десет години сите најдобри деца ни заминаа, ако имаат овде каде да работат и вистински да се едуцираат и со тоа пристојно да живеат, нема да си одат надвор, вели академик Димовски

Последните десетина година најдобрите деца ни одат, заминуваат од државата и тоа е нешто што не можеме да го надоместиме. Тоа државата треба да го стави како најврвен...

Култура 07.12.23 | 09:26

Пред МАНУ отворен час за Блаже Конески

Културно-едукативниот центар „Небрегово“ денеска по повод 30 години од смртта на Блаже Конески организира „Отворен час за бесмртниот Конески“ кај споменикот пред...

Култура 27.11.23 | 15:44

Академик Живко Попов е нов претседател на МАНУ

Собранието на Македонската академија на науките и уметностите, на денешната седница го избра новиот состав на Претседателството на МАНУ за мандатниот период 2024 – 2027...

Македонија 11.10.23 | 13:02

Претседателот на МАНУ: Дали раскинување на Договорот со Бугарија е единствено решение за Македонија?

Во 2017-тата и во 2018-тата година, три настани ја одредија иднината на Македонија, потенцира претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев, во интервју на ТВ Алфа во емисијата...

Македонија 09.10.23 | 13:50

Се залагам Македонија да биде дел од ЕУ, нo пристапот на Владата е грешен и срамен и веднаш треба да се напушти, рече претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев

Предизвиците со кои се соочуваме денес се од духовна и од економска сфера. На државата и е потребен фундаментален документ, којшто ќе биде изработен под водство на МАНУ,...

Култура 04.05.23 | 16:11

Бројни се аргументите кои ќе ја покажат бесцелноста на одработувачите на туѓите интереси, кажа проф. Тодороска на промоцијата на зборникот „150 години од раѓањето на Гоце Делчев“

Ангажманот на Гоце Делчев остава белег на многу полиња од нашето денешно живеење и е трајно вграден во колективната меморија на македонскиот народ, посочи денеска проф....

Македонија 19.04.23 | 19:42

Академик Коцарев: Да не дозволиме да се промени Уставот и Македонија да исчезне

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, во интервју за порталот „Експрес“ ги повикува македонските политички партии да дејствуваат против исчезнувањето, партизацијата...

Вести 22.02.23 | 10:48

Синдикална организација на МАНУ: Раководството не игнорира, штрајкот уште трае

Синдикалната организација на МАНУ информира дека штрајкот на вработените во Секретаријатот и во стручните единици на МАНУ сè уште трае и повремено ќе се штрајкува...

Култура 22.02.23 | 10:36

Сè уште трае штрајкот во МАНУ: Раководството продолжи со игнорантски однос кон решавањето на проблемот со навредливо ниските плати

Синдикалната организација на МАНУ информира дека штрајкот на вработените во Секретаријатот и во стручните единици на МАНУ сè уште трае и повремено ќе се штрајкува...

Култура 09.02.23 | 11:38

Платите 15 години ни се исти, претседателството на МАНУ е незинтересирано да ги реши проблемите, реагираат стручните служби на Академијата кои од денеска штрајкуваат

Вработените во Секретаријатот и стручните единици на Македонската академија за науки и уметности (МАНУ) информираа дека од денеска стапиле во штрајк и бараат зголемување...

Култура 01.02.23 | 10:31

Штрајк на вработените во Секретаријатот и стручните единици на МАНУ поради ниски плати

Членовите на Синдикалната организација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во која членуваат вработените во Секретаријатот и стручните единици...

Култура 28.10.22 | 10:15

Научна конференција на Одделението за лингвистика и литературна наука на МАНУ

Во рамки на научно-истражувачкиот проект „Димитрија Чуповски (1878−1940) и „Македонското научно-литературно другарство во Петроград“ (1902−1917)“ на Одделението за лингвистика...

Македонија 07.10.22 | 15:15

Академик Коцарев: Сè додека Македонија ја водат сервилни, лукративни и неуки луѓе, нема да има просперитет

Нема да има просперитет во земјава ако државата продолжат да ја водат сервилни, лукративни, манипулативни, самобендисани и неуки луѓе кои себеси се нарекуваат политичари....