Ознака: мандат
Македонија 31.08.20 | 10:37

Заев официјално ја презеде функцијата премиер од Спасовски

Новиот премиер Зоран Заев официјално ја презеде функцијата. Рано утрово тој во Владата се сретна со досегашниот премиер кој ја предводеше техничката Влада Оливер Спасовски. Заблагодарувајќи...

Балкан 25.08.20 | 09:29

Тачи ги повика пратениците да го продолжат мандатот на Специјалниот суд за злосторства на ОВК

Косовскиот претседател Хашим Тачи ги повика членовите на косовското собрание да го продолжат мандатот на Специјалниот суд во Хаг за гонење на кривични дела извршени...

Македонија 15.08.20 | 11:51

ВМРО-ДПМНЕ ќе го оспори пред Уставниот суд доделувањето мандат на Зоран Заев

ВМРО ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката со која Претседателот Стево Пендаровски, на Зоран Заев му го додели мандатот...

Македонија 13.08.20 | 19:13

Мандатот доделен на жими мајка: Заев му јавил на Пендаровски дека е на пат да обезбеди мнозинство, а овој му поверувал

До овој момент 61 пратеник нема ниту една политичка страна, ниту еден политички субјект од оние кои влегоа во новиот парламент, изјави претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 13.08.20 | 19:01

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 13.08.20 | 18:14

Пендаровски: Ако никој не формира влада, а Собранието не се самораспушти, Спасовски ќе биде технички премиер

Претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција порача дека доколку никој не формира Влада, а Собранието не се самораспушти Оливер Спасовски...

Македонија 13.08.20 | 17:32

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со претседателот Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со претседателот, Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките кон Кабинетот на претседателот, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 13.08.20 | 17:14

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски по средбата со Пендаровски

Во Вила Водно заврши средбата на претседателот на државата Стево Пендаровски со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Gepostet von Kurir am Donnerstag, 13. August 2020

Македонија 13.08.20 | 16:19

Амбасадорката Брнз му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за состав на нова влада, кој претходно му го додели...

Македонија 13.08.20 | 16:14

Милошоски: Пендаровски наместо Уставот го одбра Заев кој нема 61 потпис од пратеници

Претседателот Пендаровски пред две недели тврдеше дека согласно Уставот ќе го додели мандатот само на оној кој ќе му предочи 61 потпис од пратениците. Денес Пендаровски...

Македонија 13.08.20 | 13:52

Уставниот суд вели дека не застанале зад Пендаровски за доделување на мандатот

Уставниот суд е независен и самостоен орган на Републиката кој никогаш не зазема страни во ниту еден политички спор. Судот, единствено може во рамките на своите надлежности,...

Македонија 13.08.20 | 12:44

Пендаровски се повика на член на Уставот во кој стои дека оној што го добива мандатот треба да има обезбедено парламентарно мнозинство

Претседателот Пендаровски пред да го довери мандатот се обрати кусо и објасни зошто му го даде мандатот на Заев. -Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот...

Македонија 12.08.20 | 22:05

Џафери: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада на Зоран Заев, се огласи и претседавачот на...

Македонија 12.08.20 | 20:02

Каракамишева: Пендаровски директно ќе го прекpши Уcтaвoт ако му го додели мандатот на Заев без утврдено мнозинство

Професорката Тања Каракамишева вели дека доколку претседателот, Стево Пендаровски утре му го додели мандатот на Зоран Заев за формирање Влада директно ќе го прекрши...

Македонија 10.08.20 | 18:38

Има или не конституирано собрание: Пендаровски и Џафери со спротивни ставови

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. Уставот пропишува...

Македонија 09.08.20 | 09:55

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички...

Македонија 04.08.20 | 15:15

Најмладиот и највозрасниот пратеник се со средно образование, а тројца пратеници ќе го почнат седмиот мандат

Највозрасниот пратеник, 72-годишниот Илија Николовски, е пензиониран генерал, а најмладиот, 23-годишната Артина Ќазими е студентка. Двајца пратеници се со средно образование. Просечната...

Македонија 30.07.20 | 22:10

Пендаровски: Мандатот ќе му го дадам на оној што ќе ме увери дека има 61 пратеник

Претседателот Стево Пендаровски вели дека ќе го додели мандатот за формирање Влада на кој било претставник на која било од изборните листи што освоија пратеници во...

Македонија 24.07.20 | 08:45

Што вели Уставот: Мандатот му се дава на оној кој ќе обезбеди мнозинство во Собранието

Според Уставот, Парламентот треба да се конституира најдоцна 20 дена по одржувањето на изборите, a рокот за тоа веќе тече. Претседателот на државата е должен во рок од...

Македонија 22.07.20 | 16:51

Пендаровски: Конституирање Собрание, па консултации со партиите, потоа мандат

Ќе имаме консултации со политичките партии пред доверувањето на мандатот, а консултациите ќе се одржат по конституирањето на Собранието, вели претседателот на државата,...