Ознака: мандат
Македонија 26.01.24 | 15:26

Пендаровски му го врачи мандатот на Талат Џафери за преодна Влада

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на преодната Влада која ќе функционира до изборот на новата влада која ќе се...

Македонија 29.11.23 | 11:47

На Јовески му истекува мандатот идниот месец: Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Огласот за нов државен јавен обвинител, Собранието го објави денеска во Службен весник и во два дневни весника, откако во понеделникот пратениците ја изгласаа одлуката...

Македонија 01.11.23 | 22:08

Пендаровски: Оценка за мојот мандат ќе дадат граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју за ТВ Шења беше запрашан за неговите намери за кандидатура за втор мандат, при што тој истакна дека му е важна...

Македонија 26.07.23 | 15:24

Бислимоски доби нов мандат за претседател на Регулаторната комисија за енергетика

Марко Бислимоски доби поддршка од пратениците за втор мандат за претседател на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален...

Балкан 04.01.23 | 18:52

Румен Радев ѝ го врачи вториот мандат за формирање влада на Продолжуваме со промената

Четири месеци по парламентарните избори во Бугарија, претседателот Румен Радев му го врачи вториот мандат за формирање влада на академик Николај Денков, номиниран...

Балкан 17.07.22 | 18:55

Радев одлучи да го додели третиот мандат за нова влада на Бугарија на БСП

Бугарскиот претседател Румен Радев утре во 17 часот по локално време ќе го врачи мандатот за предлагање кандидат за премиер од пратеничката група на „БСП за Бугарија“,...

Балкан 14.07.22 | 11:57

ГЕРБ го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

ГЕРБ-СДС му го врати мандатот на претседателот на Бугарија, Румен Радев Претседателката на пратеничката група на ГЕРБ-СДС, Десислава Атанасова, прочита писмен став...

Македонија 01.01.22 | 18:57

Мицкоски: Бојкотот на парламентот е најдобар начин да го продолжиме мандатот на оваа влада која треба да си замине

Не сакам да ми кажуваат дека треба да се бојкотира Парламентот, дека треба да бидеме насилни, тоа не е решение. Тоа е одлична можност да им ја продолжиме кариерата на...