Ознака: манастир
Балкан 24.02.21 | 10:11

Се верува дека се крие во српски манастир, каде стигнал преку Македонија: Европска потерница по вториот човек на Златна зора

Еден од основачите на Златна зора и вториот човек во партијата, осуден на 13 години затвор за формирање криминална организација Христос Папас, според грчката телевизија...

Балкан 08.12.20 | 22:49

Монах убиен во манастирот Глоговац: Избоден е со нож во градите

Монах со убодни рани во градите денеска бил пронајден во манастирот „Глоговац“ кај Шипово во Република Српска. Раните најверојатно настанале од нож, дознава „Независне...

Црна хроника 19.10.20 | 11:19

Oграбен манастир во Гостивар среде бел ден

J.М.(23) од Гостивар вчера попладне пријавил во полиција дека непознати сторители, во периодот од 8 до 18 часот, влегле во манастирот „Свети Преображдение Христово“ во...

Скопје 28.08.20 | 08:44

Манастирот во Матка слави Успение на пресвета Богородица, годинава со мерки за Ковид-19

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Успение на пресвета Богородица, еден од најголемите празници посветен на Мајката Божја. Скопјани традиционално...

Калеидоскоп 19.11.19 | 08:39

Чудо се случува на 3 часа возење од Скопје: Свети Роман лекува со молитва и пост

Досега се забележани случаи каде болните со редовна молитва и пост во куќите од манастирот близу Ражањ заминуваат здрави и излекувани. Прелистувајќи ги историските...

Балкан 18.11.19 | 15:42

Терорист планирал да го разнесе манастирот Високи Дечани на Косово

Приведено е лице за кое се сомнева дека сакало да го изведе нападот, објави„Вечерње новости“. Toj се обидел да присили уште две лица да му помогнат. Весникот наведува...

Калеидоскоп 28.08.19 | 16:29

Од ова место Мајката Божја им дарила пород на голем број жени: Духовно светилиште кое мора да го посетите

Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

Калеидоскоп 27.08.19 | 16:52

Илјадници дрва изгорени, а Манастирот остана недопрен

Во последнов време сведоци сме на стравични пожари ширум светов кои изгореа илјадници дрвја. Но, во Евија се случи чудо. Ова е сцена од дел од изгорената шума во Евија. Дрвјата...

Калеидоскоп 01.08.19 | 17:12

Овој манастир исцелува од сите неизлечиви болести, но и ги дарува оние кои не можат да имаат деца

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на...

Црна хроника 01.06.19 | 16:04

Украле 500 денари од манастир во Кучково

Во 18,30 часот во полицијата во Ѓорче Петров, 64-годишниот Н.Б. од Скопје пријавил дека во временски период од 20 до 30.05.2019 година непознат сторител извршил кражба во манастир...

Македонија 09.04.19 | 17:55

Силјановска Давкова го посети сестринството во манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица

Претседателскиот кандидат поддржан од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на сестринството во манастирот...

Македонија 27.03.19 | 15:35

Мицкоски денеска го посети манастирот Св. Ѓорги Победоносец и Св. Атанониј Велики во Ново Село

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше во посета на манастирот Св. Ѓорги Победоносец и Св. Атанониј Велики. Како што објави тој на својот Фејсбук...

Естрада 18.03.19 | 10:49

Што се случува со пејачката? Даниела сака да оди во манастир

Никогаш не сум била посреќна во животот, вели хрватската пејачка Даниела Мартиновиќ воп интервјуто за хрватски „Таблоид“. Ги фрлив сите маски. Тие не се лажни, но се...

Калеидоскоп 02.03.19 | 18:58

Неподвижни прооделе, слепи прогледале, неми прозбореле: Водата од овој манастир прави чуда

Чудотворната вода на манастирот Ѓунис во нишката епархија, прави чуда. Со неа немите прозборуваат, неподвижните проодуваат. Легендата со настанувањето на манастирот...