Ознака: МАН
Македонија 26.09.19 | 13:24

Апсете ги новинарите за корупцијата да ја терате на раат

Поради сè поголемиот и силен политички притисок врз новинарите и медиумите, што власта го спроведува преку правосудниот систем, Македонската асоцијација на новинари...

Македонија 25.09.19 | 16:25

МАН утре ќе протестира пред Јавното обвинителство

По вонредна седница на управните органи, врз основа на член 9 и член 28 од Статутот на организацијата, Македонската асоцијација на новинари (МАН) донела одлука да се одржи...

Македонија 24.09.19 | 15:18

МАН: Обвинителот на Заев, Јовески, и официјално гони новинари

Денеска до МАН стигна сознание за обвинителен акт против Александар Митовски, новинар – уредник на порталот Инфомакс.мк кој ги објави изводи или дел од сведочења и...

Македонија 27.08.19 | 10:20

МАН: Премиерот не е добар пример

Во врска со насловот кој го емитуваше ТВ Алфа „Зошто Владата на Заев се однесува ‘педерски’ кон Србија”, Македонската асоцијација на новинари (МАН) смета дека...

Македонија 24.08.19 | 15:49

МАН: Нема повлекување текстови, тужете го премиерот Зоран Заев и Боки 13

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од своите членови да не подлегнуваат на притисоци и закани, и да не ги повлекуваат текстовите кои се однесуваат на аферата...

Македонија 13.08.19 | 21:43

МАН: Премиерот Зоран Заев да се извини

Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја аферата „Рекет“ рече дека нема да дозволи некој да го инволвира него, ниту пак, како што рече „неколку криминалци, еден суетен...

Македонија 25.07.19 | 18:15

МАН бара Владата да се откаже од планот за цензура

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја повика Владата веднаш и без одложување да се откаже од својата намера таа да оценува која вест е добра, вистинита, лажна...

Македонија 24.07.19 | 17:51

МАН: Обвинителите да ги бркаат сторителите, а не новинарите и медиумите

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од Основното јавно обвинителство (ОЈО) да не ги притиска новинарите да ги откриваат своите извори, бидејќи тоа е спротивно...

Македонија 22.06.19 | 16:21

МАН: Осуда за заканите на Дудуш, МВР и Обвинителството да преземат мерки

Македонската асоцијација на новинари МАН најостро ги осудува заканите на градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш кон новинарот Љупчо Златев, кој објави случај...

Македонија 18.06.19 | 15:33

МАН: Героски има целосна поддршка да продолжи да ја врши својата работа професионално и одговорно

Новинарот и уредник на порталот Плусинфо Бранко Героски, последниве денови објави неколку текстови во кои се посочува на крупен криминал во кој учествуваат сопственик...

Македонија 03.06.19 | 00:04

МАН до РК ВАРДАР: Браво момци, се гордееме со вас! Ние навиваме за ВАС КОГА ДРУГИТЕ ГИ НЕМА

Македонската асоцијација на новинари (МАН) им го честита историскиот успех на ракометарите на РК Вардар за натчовечките напори во полуфиналето и финалето во Лигата...

Македонија 27.05.19 | 16:08

МАН со осуда: Премиерот го нападна новинарот на Инфомакс

Македонската асоцијација на новинари (МАН) го осудува вербалниот напад на премиерот Зоран Заев врз новинар на Инфомакс за време на изјавите по извршниот одбор на СДСМ вчеравечер. Премиерот...