Ознака: Мали
Свет 17.04.24 | 08:00

Мали ќе добие уште 50.000 тони пченица од Русија

Мали се подготвува да прими уште 50.000 тони пченица од Русија. Министерството за индустрија и трговија на оваа африканска земја одржа стратешка сесија на која разговараше...

Свет 23.01.24 | 19:18

Војската на Мали, со помош на припадници на „Вагнер“, елиминирала водач на ИСИС во Африка

Вооружените сили на Мали, поддржани од припадници на руската приватна воена компанија „Вагнер“, елиминирале еден од врвните водачи на ИСИС во Сахел (регионот на Сахарска...

Свет 02.12.23 | 09:01

Се формира проруски блок во Африка: Мали, Нигер и Буркина Фасо предлагаат формирање конфедерација

Министрите за надворешни работи на Мали, Нигер и Буркина Фасо предложија формирање конфедерација со амбиција во догледно време да прерасне во федерација. Свесни за...

Свет 23.09.23 | 18:03

Белоруски транспортен авион се урна во Мали, летал во интерес на Обединетите нации

Транспортен авион Илјушин Ил-76, кој наводно припаѓал на белоруската карго авиокомпанија „Рубистар Ервејс“ се урнал на аеродромот во Гао во Мали. Според првичните непотврдени...

Свет 20.08.23 | 20:26

Најмалку 23 лица убиени во напад на село во Мали

Вооружени напаѓачи убиле најмалку 23 лица, а раниле 12 во напад на село во регионот Бандиагара во централниот дел на Мали, соопштија денеска локалните власти. Гувернерот...