Ознака: Макрон
Свет 25.10.20 | 21:37

Ердоган продолжи со критиките за Макрон: „Тој треба да биде подложен на испитувања“

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска повторно изрази сомнеж за менталното здравје на Емануел Макрон, еден ден откако изнесе сличен став кон францускиот...

Свет 24.10.20 | 22:24

Франција поради изјавата на Ердоган го повлекува амбасадорот од Турција

Франција ја осуди изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој претходно денеска го доведе во прашање „менталното здравје“ на неговиот француски колега,...

Свет 27.05.20 | 08:49

Maкрон ќе им даде осум милијарди евра на француските автомобилски компании

Францускиот претседател Емануел Макрон претстави „историски план“ за помош од осум милијарди евра на производителите на автомобили, значително погодени од последиците...

Свет 10.03.20 | 17:17

Шефот на кабинетот на Макрон ќе се тестира на коронавирус, бил во контакт со заразенo лице

Шефот на кабинетот на Емануел Макрон, Патрик Строзда, ќе биде тестиран за коронавирус во вторник или среда, откако беше во контакт со заразено лице минатата недела, изјави...

Свет 25.01.20 | 19:48

Се заостри реториката во Франција: На протестите се извикува „Смрт на кралот“, „гилотина“

За време на протестите против пензиската реформа во петокот на 24 јануари, Претседателот на Франција беше мета на сè поголеми навреди, јавува дописникот на МИА. „Луј...

Свет 13.12.19 | 17:14

Макрон: Пензиската реформа е „историска за земјата“

Шефот на француската држава Емануел Макрон ја оцени реформата на пензискиот систем како „историска за земјата“, јави дописникот на МИА. Францускиот претседател својата...