Ознака: македонски
Македонија 08.07.21 | 12:54

Оффнет: Цивил да не ни ја огадуваат салатата, оти допрва претстојат главните јадења

Менито на еден беровски ресторан повод Цивил медија „сериозно“ да истражува по кафанскиот речник. На тапет се најде порталот Офнет, секако обвинет дека жири лажни...

Македонија 24.06.21 | 11:26

Николовски на 37 години „згреши“ за македонските фудбалери

Премиерот Зоран Заев вчера за време на Економскиот форум во Скопје се извини до Грција што напишал „македонска фубалска репрезентација“, зошто, според него, тоа било...

Фудбал 14.06.21 | 19:25

Не сум растист: Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик

Австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска се извини поради вербалниот инцидент што го предизвика на вчерашниот дуел од ЕУРО2020 против македонската репрезентација,...

Македонија 24.01.21 | 16:40

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем

Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката мултидисциплинарна експертска историска комисија помеѓу...

Македонија 23.01.21 | 18:32

Се брише придавката „македонски“ од официјалните записници на комисиите, ќе се користи „на Република Cеверна Македонија“

Уставното име „Република Cеверна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата македонско-бугарска комисија. Ова е компромисот...

Македонија 14.12.20 | 11:07

Чашуле: Бугарија бара нов Преспански, со кој ќе се избрише придавката „македонски“

Бугарија бара целосно Македонија да се откаже од историјата сè до 1944 година. Да се откажеме ние како Македонци од Св. Кирил и Методиј, од Цар Самуил, од Илинденците, од...

Македонија 10.12.20 | 11:12

Мицкоски: Заев сам призна дека се преговара за придавката „македонски”, поточно за идентитетот, што е голема катастрофа

Во денешното издание на дебатната емисија “Студио 10” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за погрешните одлуки на Зоран Заев и...

Македонија 08.12.20 | 23:35

Ѓорѓиев: По шестата средба на Комисијата Бугарите почнаа да прават проблем за придавката „македонски“

Копретседавачот со историската комисија меѓу Македонија и Бугарија Драги Ѓорѓиев рече дека на средбите со бугарските историчари не се разговара за македонскиот идентитет...

Македонија 05.12.20 | 14:33

Владата демантира дека е спорна „македонска историја“, а што вели Заев?

По објавувањето на текстот „Заев: Се преговара за придавката „македонски“, нема „македонска историја“, туку „историја на Македонија“ од Владата пристигна демант...

Македонија 05.12.20 | 13:20

Заев: Се преговара за придавката „македонски“, нема „македонска историја“, туку „историја на Македонија“

Премиерот Зоран Заев во своето гостување за Радио 77 призна дека со Бугарија се преговара за придавката македонски и дека бугарската страна инсистира таа да не се користи...

Македонија 09.07.20 | 12:46

Падна вредноста на македонскиот пасош во најновото рангирање

Македонија е на 47-то место на листата земји чии пасоши овозможуваат најлесно патување, покажува рангирањето што го направи „Хенли паспорт индекс„ (Henley Passport Index) за 2020...

Култура 14.02.20 | 12:39

ДФРМ: Македонскиот филм мора да се потпира врз стабилни и одржливи извори на финансирање

На редовното собрание на Друштвото на филмски работници на Македонија беше усвоена одлука за покревање иницијатива за потребите за редефинирање на моделите на македонскиот...

Македонија 13.10.19 | 10:09

„Ла Верита“: Заев сакаше да го замени македонскиот јазик, Европа го откри и го стопира!

Италијанскиот весник „Ла Верита“, кој ги објави бомбите за власта, излезе со анализа за владеењето на Зоран Заев. Како што пишува весникот, последниот удар на Зоран...

Македонија 22.07.19 | 13:09

Новиот министер за животна средина не зборува ниту македонски, ниту албански

Новиот министер за животна средина Насер Нуредини, кој дојде на местото на Садула Дураку, во интервју за „Алсат“ не одговараше ниту на македонски, ниту на албански,...

Балкан 19.03.19 | 13:07

Кина не ѝ дозволила на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Кина, на 23 минатиот месец, одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско”, со образложение дека потребна е дозвола за употреба од соседната...

Твитови 06.03.19 | 10:31

За М̶а̶к̶е̶д̶о̶н̶ц̶к̶и̶т̶е̶ НационаЉните работи

Театарот ќе остане македонски бидејќи трагедијата сѐ уште не е доиграна. — IdjO (@idj_o) March 5, 2019 Придавката македонски станува национални, луѓето македонски стануваат...

Македонија 15.02.19 | 08:48

Бојкотирам: Димитров и Заев се откажале од придавката „македонски – Macedonian“

Министерството за надворешни работи испрати соопштение до медиумите во кое информира дека земјава испратила три дипломатски ноти со кои ги информира членките на ОН...

Македонија 13.01.19 | 12:24

„Јутјуб“ брише профили со песни означени како „македонски” (macedonian)

Најпополарниот видео сервис на интернет започна да брише профили кои објавуваат песни во кои што во насловот или во таговите го има зборот македонски или macedonian. Според...