Ознака: Македонија
Македонија 09.04.20 | 13:44

Потврдени 46 нови случаи на Ковид-19, вкупно 663 дијагностицирани пациенти

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп...

Здравје 08.04.20 | 16:19

Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на  Македонија помош во медицински материјали за справување...

Здравје 07.04.20 | 14:44

Во изминатите 24 часа, регистрирани се 29 нови случаи: Скопје – 15, Куманово -7, Прилеп – 1, Струга 3 и Кочани – 3

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка...

Македонија 05.04.20 | 18:09

Петер Сијарто утре во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе оствари работна посета на Република Македонија, за време на која...

Здравје 05.04.20 | 15:54

Филипче: Се наоѓаме во критичниот момент со очекуван раст на бројот на заболени од Ковид-19

Филипче денеска најави дека од денеска и болницата „8 Септември“ е подготвена за дијагностицирање и лечење на заболени од Ковид-19 и дека на располагање ќе бидат нови...

Здравје 05.04.20 | 14:24

Расте бројот на новозаразени во Македонија: Потврдени нови 72 случаи со коронавирус, почина еден пациент

Потврдени 72 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 555 лица Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни...

Македонија 05.04.20 | 09:29

Мапа на заболени со коронавирусот по градови во Македонија: 483 заразени, 17 починати, 20 излекувани

Вчера беа дијагностицирани 53 нови случаи со коронавирус, што е најголем број досега по регистрирањето на првиот случај во државава, на 26 февруари. Досега 17 лица починаа...

Здравје 04.04.20 | 16:09

Нови 53 позитивни на коронавирус, 5 починати

Потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, информраш Министерството за здравство. Во последните 24 часа на...

Македонија 02.04.20 | 20:09

Заладувањето на пријателството со Турција може скапо да ја чини Македонија

Најавата на европскиот висок дипломатски претставник Жосеп Борел дека Македонија ќе се приклучи на санкциите против Турција ја изненади македонската јавност. Санкциите...

Македонија 01.04.20 | 14:17

Почина 65-годишна пациентка од ковид 19 на Инфективна, 25 новозаболени, петмина излекувани

Починала 65-годишна пациентка од ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје. Со тоа бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на десет. Во изминатото деноноќие...

Македонија 30.03.20 | 15:24

Македонското знаме кренато пред седиштето на НАТО во Брисел

Знамето на Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската...

Македонија 27.03.20 | 12:01

Денеска пак ќе влеземе во НАТО

Се очекува  Македонија денеска до американскиот Стејт Департмант да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане 30-та...

Колумни 26.03.20 | 16:38

Македонија е како „фиќо” – се пали со туркање

Алдо Климан Компромисите секогаш скапо се плаќаат. ЕУ веќе одамна јавно признава дека го плаќа цехот на својот политички компромис направен со приемот во своето членство...

Македонија 22.03.20 | 18:46

Починатата кумановка од КОВИД-19 седум дена ја лечеле по телефон, била хоспитализирана дури пред три дена!

За бројни системски грешки при третманот на починатата 57-годишна жена од коронавирусот, сведочат нејзини блиски за порталот „Лидер”. Лекарската помош за неа, дошла...

Здравје 22.03.20 | 12:42

До 12 часот: 114 e бројката на пациенти со КОВИД-19 во Македонија

Во изминатото дено-ноќие се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува...

Здравје 22.03.20 | 11:56

Драстично зголемен бројот на заболени од коронавирус во Македонија

Бројот на заболени во Македонија од коронавирусот се искачи на 114 лица, информира министерството за здравство. Ова се нови 29 нови случаи, а повеќето се од Скопје. За прв...

Македонија 20.03.20 | 14:39

Следната недела Македонија и официјално 30. членка на НАТО

Македонија денеска пристапува кон испраќање на документот за ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО, откако тоа претходно го сторија сите земји-членки,...

Здравје 20.03.20 | 10:37

19 новозаболени од коронавирус во Македонија, вкупно потврдени 67 случаи

Министерството за здравство информира дека состојбата со коронавирусот во земјата до 10 часот е 19 новозаболени на коронавирус. Со тоа  бројката на дијагностицирани...

Македонија 17.03.20 | 13:28

Со ниту еден глас против, Шпанија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со ниту еден глас против, Шпанскиот Сенат пред малку го ратификувше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Шпанија е 29-та последна земја-членка на НАТО што...

Македонија 17.03.20 | 10:11

Шпанскиот сенат денеска ќе гласа за членството на Македонија во НАТО

За денеска е закажана специјалната пленарна седница на шпанскиот Сенат на кој ќе се гласа за ратификација на пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО,...