Ознака: македонец
Балкан 16.10.22 | 22:55

Додека тепале маж тој стоел и гледал: Македонски државјанин во Хрватска ќе одговара за неукажување помош

Државјанин на Македонија е осомничен од хрватската полиција за „неукажување помош“. Според Јутарни лист 43-годишниот маж не сторил ништо за да му помогне на 51-годишен...

Црна хроника 09.08.22 | 10:05

Македонец тешко повреден кај Бујановац, откако грчки камион удрил во неговата „тојота“

На автопатот, во атарот на село Самољица, српскиот град Бујановац во општина Прешево, товарно возило со приколка, управувано од грчки државјанин, удрило во патничко...

Балкан 12.07.22 | 09:32

Четврти ден се трага по исчезнатиот Македонец на Халкидики

Четврти ден во Грција се трага по Македонецот кој исчезна во саботата кога силните морски струи го извлекоа на море заедно со двајца негови пријатели на плажата Мити,...

Црна хроника 11.07.22 | 11:15

Потрагата по 28-годишниот Македонец продолжува, неговата мајка и брат денеска од Америка пристигнуваат во Грција

Двајца млади момчиња од Македонија, кои исчезнаа во морето на Халкидики, се пронајдени, додека потрагата по нивниот другар се уште е во тек. Потрагата по 28-годишниот...

Балкан 10.07.22 | 19:58

Македонец кој возел пребрзо предизвикал тешка сообраќајка во Србија

Припадници на МВР во Лесковац ќе поднесат кривична пријава против 26-годишен државјанин на Македонија поради сомнение дека сторил кривично дело против безбедноста...

Балкан 10.07.22 | 08:30

Ова е момчето од Македонија кое е спасено во последен момент на Халкидики!

Тројца пријатели од Македонија сакале да се забавуваат и да пливаат на познатата плажа „Мити“, пркосејќи им на многу силниот ветер и големите бранови. 25 годишникот...

Балкан 15.06.22 | 13:24

Македонец со „Audi Q7“ влезе во река: Полицајци го извлекувале со чамец

Македонецот З.Љ. (48) кој утрово со скапо „Audi Q7“ слета во реката Босна во Добој, не е повреден, потврдија за Српскаинфо во Полициската управа во Добој. Портпаролот на оваа...

Балкан 03.05.22 | 10:48

Македонец избол пет лица во Хрватска, му се заканува затворска казна од пет години

Вараждинското Жупаниско државно обвинителство донесе решение за спроведување истрага против 23-годишен државјанин на Македонија, кој пред неколку вечери се обиде да...

Калеидоскоп 30.04.22 | 08:57

Македонец победи во бугарскиот „Survivor“, освои 77.000 евра

Македонскиот режисер Зоран Петровски е победник на шестата сезона на бугарското шоу „Survivor“, пренесуваат бугарските медиуми. До финалето стигнаа само тројца учесници...

Балкан 06.04.22 | 15:02

Српската полиција трага по Македонец: Неговата девојка е пронајдена мртва, а тој исчезнал откако го пријавил случајот

Саманта В.(31) е пронајдена мртва во стан во Власотинце, а полицијата се уште интензивно трага по нејзиното момче, државјанин на Македонија. Смртта на несреќната девојка...

Свет 06.03.22 | 17:51

„Ризикуваат да загинат висејќи по вагонитe, сè за да се избега од Киев“, раскажува Сашо Андонов кој сè уште бара начин да стигне дома

По многу непреспиени ноќи во засолништво, страв и неизвесност, семејството на Сашо Андонов конечно се извлече од Киев. Преполни возови до кои не може да се стигне, денови...

Македонија 06.03.22 | 16:33

Луѓето по пат им дале гориво, храна, кревет, само на граница од Македонија му побарале 50 евра за зелен картон

Одлуката да ја напуштиме Украина беше тешка, но следејќи ја ситуацијата имав претчувство дека нешто ќе се случи и бев решен доколку пукне, ведаш да заминеме, ја почнува...

Црна хроника 11.02.22 | 20:04

Не пријавил 17.000 евра: Македонски државјанин приведен на албанско-косовската граница

На граничниот премин Морина, на албанско-косовската граница e приведен 42-годишен жител на Македонија при обид да ја мине границата со 16.950 евра. Лицето А.С. патувало со...

Фудбал 11.02.22 | 14:37

И јас сум еден од вас: Немања Матиќ од Манчестер јунајтед со поздрав до фамилија Ристовски од Волковија

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Немања Матиќ преку видеопорака ипсрати поздрав до семејството Ристовски од село Волковија, Тетово, семејство на кое припаѓала и неговата...

Здравје 12.01.22 | 19:28

Македонец од Англија одбил да се вакцинира и покрај молбите на сопругата, починал и неговата петгодишна ќерка останала без татко

Глигор Кедиоски, Македонец кој живеел во Англија и покрај молбите на сопругата не сакал да се вакцинира. Откако се заразил со ковид-19, тој поминал околу три недели во...

Црна хроника 23.12.21 | 08:51

Македонец загина на работа во Италија, го згмечила порта тешка неколку тона

Иселеник од Македонија загина во несреќа при работа, во саботата во провинцијата Пјаченца во Северна Италија – објави порталот 24инфо. Трагедијата длабоко го потресе...

Црна хроника 26.09.21 | 17:37

Македонец со „Ауди А8“ возел 252,8 км/ч на автопатот Ниш-Белград!

Летечки Македонец“ фатен како вози 252,8 км/ч на место каде е дозволено 130 км/ч Белград, 26 септември 2021 (МИА) – Припадниците на српската сообраќајна полиција околу 12:30 часот...

Македонија 05.05.21 | 23:36

Поранешен пратеник на ДУИ се пишал Македонец за да се вработи

Поранешен пратеник на ДУИ за да се вработи во државна институција се претставил како Македонец, пишува Expres.mk. Пратеникот кој бил дел од Собранието до јули минатата година...

Свет 10.04.21 | 21:11

Уапсен малолетник со македонско потекло, се заканувал со терористчки напад во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло поради закана за терористички напад во Виена. Малолетникот, наводно не добил одговор од разговор...

Македонија 29.03.21 | 13:48

Македонец во кома откако вчера му се слошило во Ниш

Македонец на седумдесет и тригодишна возраст е во кома откако вчера му се слошило по примена вакцина против ковид-19 во салата „Чаир“ во Ниш, Србија, потврдува директорот...