Ознака: МакеДокс
Култура 29.09.22 | 10:10

„МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино во регионот на Преспа

Екипата на „МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино, која се одвиваше во регионот на Преспа. Патувачкото кино е нераздвоен дел...

Култура 27.09.22 | 20:53

„МакеДокс“ одржа обука за користење на документарни филмови како алатка во образовните процеси

Минатиот викенд, од 23 до 25 септемри, во НВО Инфоцентарот и во џебното кино на МКЦ, се одржа обука за користење на документарни филмови како алатка во образовните процеси....

Култура 31.08.22 | 15:05

Втората етапа на Патувачкото кино на „МакеДокс“ е од 12 до 19 септември во Преспанскиот регион

По завршување на 13. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, следи втората етапа на Патувачкото кино кое ќе се одржи од 12 до 19 септември во Преспанскиот...

Култура 25.08.22 | 17:15

Норвешкиот документарец „Затемнување“ на Наташа Урбан победи на 13. МакеДокс

„Затемнување“, норвешкиот документарец на Наташа Урбан, освои Кромид за најдобар филм во главната програма на 13. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс...

Култура 24.08.22 | 14:45

Денеска ќе бидат доделени наградите на „МакеДокс“

Доделувањето на наградите на 13. Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи на 24 август (среда), во Куршумли-ан, во 20 часот. На фестивалот „МакеДокс“...

Култура 23.08.22 | 11:56

Четврто издание на МакеКоПроДокс форумот на 13. „МакеДокс“

Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот на 13. „МакеДокс“ на 22 август почна со затворена сесија на Балканската мрежа, а веднаш потоа почнаа јавните презентации на...

Култура 18.08.22 | 11:10

Почнува Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

Со проекција на документарниот филм „Сѐ што дише“ на режисерот Шаун Аксин вечерва во 21 часот во Куршумли ан во Скопје почнува 13. издание на Фестивалот на креативен...

Култура 17.08.22 | 14:16

Четврти копродукциски форум во рамки на „МакеДокс“ од 22 до 24 август

Од 22 до 24 август ќе се одржува четвртиот МакеКоПроДокс форум, централен настан во индустрискиот сегмент на 13. Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“. Главна...

Култура 16.08.22 | 11:40

Чешка е земја во фокусот на 13. издание на МакеДокс

Чешка е земја во Фокусот на 13. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ кој ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Почесен гостин на фестивалот...

Култура 12.08.22 | 16:07

Бесплатна филмска проекција на документарниот филм „Рене“ во МСУ за загревање за „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ вечерва, на 12 август (петок) организира дружба за загревање за тринаесеттиот „МакеДокс“ во дворот на Музејот...

Скопје 09.08.22 | 13:08

Општина Кисела Вода во партнерство со „Македокс“ организира „Кино на отворено“ од денеска до 14-ти август

Општина Кисела Вода во партнерство со Македокс организира „Кино на отворено“ кое ќе се одвива во периодот од 09 до 14-ти август. „Бесплатните филмски проекции ќе се...

Филм 07.08.22 | 20:24

Шест дена летно “Кино на отворено” во Кисела Вода

Општина Кисела Вода во партнерство со Македокс организира „Кино на отворено“ кое ќе се одвива во периодот од 09 до 14-ти август. Бесплатните филмски проекции ќе се прикажуваат...

Култура 26.07.22 | 11:50

Заврши првиот дел од Патувачкото кино на МакеДокс

Заврши првиот дел од тринаесеттото Патувачко кино на „МакеДокс“ низ струмичкиот регион. Магаренцето посети пет села во струмичкиот регион. Првата проекција беше на...

Култура 22.07.22 | 10:24

Патувачкото кино на „МакеДокс“ низ струмичкиот регион: Проекции во селата Василево, Вељуса, Босилово и Габрово

Почна првиот дел од тринаесеттото Патувачко кино на „МакеДокс“ низ струмичкиот регион. Наместо во Моноспитово, како што претходно беше планирано, првата проекција...

Култура 16.07.22 | 23:48

Патувачко кино на „МакеДокс“ стартува в понеделник

Патувачкото кино на „МакеДокс“ в понеделник го започнува тринаесеттото патување кое ќе се одржи во два дела. Првиот дел од 18 до 24 јули ќе се реализира во Струмичкиот...

Култура 13.07.22 | 12:16

„МакеДокс“ семејството е отворено за стари и нови љубители на кромид и кино под ѕвездите

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, што ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје, објави отворен повик за волонтери. Свежо августовско утро, турско чајче...

Култура 07.07.22 | 11:15

„МакеДокс“ објави отворен повик за учество на работилница и на МакеКоПроДокс форумот

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, што ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје, објави отворен повик за учество на работилница за развој на идеи со...

Култура 15.06.22 | 09:44

Фестивалот „МакеДокс“ повторно организира Школа за млади документаристи

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е во потрага по четвртата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од...

Култура 07.09.21 | 14:28

Со проекциите на документарни филмови во Виница и село Пекљани заврши годинашното Патувачко кино на „МакеДокс“

Со проекциите на документарни филмови на 3 и 4 септември во Виница и Пекљани заврши годинашното Патувачко кино на „МакеДокс“, кое се одвиваше во викенд-формат во текот...

Култура 27.08.21 | 17:17

„Рентгенска снимка на едно семејство“ награден за најдобар филм на „МакеДокс“

Филмот „Рентгенска снимка на едно семејство“ на Фирузе Хосрованис, ја доби наградата „Кромид“ за најдобар филм на овогодинешното 12. издание на фестивалот „МакеДокс“. Жирито...