Ознака: мајки
Македонија 30.10.20 | 09:04

Во болницата во Козле лежат девет деца и девет мајки позитивни на Ковид-19

Откако во последниот дневен извештај на министерството за здарвство се регистрани, најмногу за еден од почетокот на епидемијата, 862 нови позитивни на Ковид-19, во 2699...

Македонија 24.10.20 | 10:09

Пет деца и шест мајки хоспитализирани во болницата во Козле

Во последниот извештај на Министерството за здравство се регистрирани 518 новозаразени луѓе со Ковид-19, со што во моментов бројот на активни случаи со корона вирус во...

Македонија 19.10.20 | 10:07

Во болницата во Кoзле се хоспитализирани шест деца и шест мајки позитивни на Ковид-19

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника...

Естрада 03.10.20 | 10:18

Велков со порака до мајките на првачињата: Ако направи торта и ако објави секаде дека имаш учениче дома

На социјалните мрежи изминатите денови, по повод почетокот на учебната година, многу мајки сподели фотографии од своите деца првачиња, прославувајќи го тој момент на...

Македонија 20.09.20 | 22:56

Мајките на породилно повторно ќе излезат на протест

Мајките кои се на породилно утре ќе излезат на нов, втор по ред, протест пред Владата, во обид да издејствуваат укинување на одлуката во среда да се вратат на работа. Викендов...

Македонија 17.09.20 | 18:30

За нашите деца ли ги спремавте монтажните болници: Протест на мајките пред Влада

Пред владата се одржува најавениот протест на родилки и мајки на деца до шест годишна возраст против одлуката која ги обврзува да го прекинат продолженото породилно...

Македонија 16.09.20 | 14:50

Мајките на породилно утре на протест пред Владата, Шахпаска ги повикува да се вратат на работа

Родилките и мајки на деца до шест години утре излегуваат на протест пред Владата поради одлуката да им се прекине породилното отсуство и да се вратат на своите работни...

Македонија 15.09.20 | 11:23

Во четврток протест на мајките кои се на породилно отсуство

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца...

Македонија 19.08.20 | 15:14

Двајца кумановци починаа од Ковид-19, во Козле хоспитализирани две мајки со деца суспектни на вирусот

Како што информира Министерството за здравство, во изминатото деноночие во Македонија починале двајца пациенти болни од Ковид-19. Станува збор за двајца пациенти од...

Свет 11.08.20 | 21:23

Ако има онлајн настава од септември, третина од мајките во Италија ќе дадат отказ

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека...

Калеидоскоп 08.08.20 | 09:48

Две сестри се породиле во ист ден, но во случајов има уште поневеројатно нешто

Сестрите Невена Ковачевиќ и Бојана Пантовиќ Џуриќ неделава се породија во ист ден, но тоа не е најневеројатната работа во овој случај, велат од болницата во Чачак, Србија, Имено,...

Економија 07.08.20 | 15:12

Газди исплаќале само пола плата на мајки со деца до 10-годишна возраст

Голем број фирми не ја почитувале мерката за ослободувањето од работни обврски на родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст и на мајките им исплаќале само 50 отсто...

Македонија 01.04.20 | 15:47

Се разгледува прашањето за продолжување на породилното отсуство на мајките бидејќи не можат да ги запишат бебињата во градинки

На владина седница ќе се разгледува и прашањето за продолжување на породилното отсуство на мајките бидејќи не можат да ги запишат бебињата во градинки, изјави денеска...

Балкан 17.01.20 | 18:03

Мајките на мали деца во Истанбул ќе добијат бесплатни билети за градски сообраќај

Мајките на мали деца во Истанбул ќе имаат право да добијат бесплатни билети за користење на градскиот транспорт. Тоа го соопшти денеска градоначалникот на Истанбул,...