Ознака: магла
Сервиси 19.01.20 | 18:50

Магла на патот од село Лисец кон Попова Шапка, видливост до 50 метри

На патниот правец од село Лисец кон Попова Шапка попладнево има магла поради што видливоста е намалена до 50 метри, информира јавното претпријатие „Македонијапат“. На...

Сервиси 17.01.20 | 21:09

Внимавајте зад воланот: Поради магла намалена видливоста на повеќе патни правци

Намалена видливост поради појава на магла од 40 – 50м. има на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар и Тетово – Јажинце, од 50 – 100м. на патниот правец Велес – Катланово,...

Сервиси 17.01.20 | 19:06

Возете внимателно, по патиштата низ Македонија има магла и коловозите се влажни

Намалена видливост поради појава на магла од 40 – 50м. има на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар и Тетово – Јажинце, од 50 – 100м. на патниот правец Велес – Катланово,...

Сервиси 17.01.20 | 09:30

Магла во Тетово и Охрид

Намалена видливост поради магла утринава има во Тетово и Охрид. Од ЈП Македонијапат соопштија дека видливоста на патниот правец од Тетово кон село Гајре е 20 метри додека...

Сервиси 14.01.20 | 09:21

Магливо и облачно со температура до 13 степени

По котлините во поголем дел од денот ќе има магла или значителна облачност, а во останатите делови ќе преовладува сончево време. Максималната температура ќе биде во...

Свет 29.12.19 | 08:49

Поради густа магла камион влета во толпа луѓе

Густа магла се спушти во Тексас во петокот, што предизвика многу проблеми за луѓето, особено во сообраќајот, а најлошото сценарио се случи на Рутата 84, каде судир меѓу...

Вести 20.12.19 | 19:29

Внимавајте како возите на патот Куманово – Страцин и на превоите Стража, Ѓавато и Купа

Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри има на патниот правец Куманово – Страцин, од 100 -150 метри, на планинскиот превој Стража и до 100 метри на планинските...

Сервиси 19.12.19 | 18:34

Возете внимателно, магла има овие патни правци

Намалена видливост поради магла вечерва има на неколку патни правци низ државата. Според информациите од јавното претпријатие „Македонија пат”, до 50 метри е намалена...

Сервиси 18.12.19 | 14:51

Магла низ цела Македонија

Намалена видливост на патните правци поради магла до 150 метри има кај Страцин, Тетово, Гостивар, Битола, Прилеп, Охрид, Струга и Ресен, до 40 метри видливоста е кај Штип...

Сервиси 18.12.19 | 09:01

Поради магла намалена видливост во одредени делови од земјава

Поради магла намалена видливост од 50 до 100 метри има во Тетово, Гостивар, Битола, Прилеп, Охрид, Ресен, Македонски Брод, Страцин, а до 30 метри кај Павлешници, информира...

Здравје 16.12.19 | 23:14

Маглата и загадувањето го вжештеа бројот во Брза помош

За дваесет отсто е зголемен е бројот на повици во Итната медицинска помош. Во текот на денешниот ден кога беше малку поинтензивна маглата најмногу има мозочни удари,...

Црна хроника 16.12.19 | 21:34

Тешка сообраќајна несреќа кај „Хемиско“, маглата го отежнува сообраќајот во Скопје

Вечерва се случи тешка сообраќајна несреќа на улицата „Трета македонска бригада“, кај средното хемиско училиште, и тоа во правец од Лисиче кон Центар, пишува „Вечер“. Причина...

Сервиси 16.12.19 | 18:34

Намалена видливост на повеќе патни правци поради маглата

Поради појава на магла видливоста во сообраќајот на патните правци Скопје – Куманово, Куманово – Скопје, Скопје – Катланово – Велес, Велес – Катланово – Скопје и Тетово...

Скопје 16.12.19 | 18:15

Откажани нови летови од скопскиот аеродром поради густата магла

Нови откажани летови попладнево и од скопскиот аеродром. По откажаните 8 утрински лета, густата магла повторно се спушти над главниот град и околината и спречени да...

Економија 16.12.19 | 08:35

Поради магла реализирани само четири лета на скопскиот аеродром

Маглата која утринава ја има по котлините и планинските превои го отежнува сообраќајот низ државата. Намалена видливост има на неколку патни правци, а на скопскиот...

Сервиси 13.12.19 | 08:35

Магла на Стража и на патот Лисец-Попова Шапка

Намалена видливост поради појава на магла до 40 метри, утрово има на патниот правец од село Лисец кон Попова Шапка и на планинскиот превој Стража каде видливоста е до...

Сервиси 24.11.19 | 15:05

Понесете си чадор: Утре ќе биде врнежливо

Времето утре ќе биде променливо облачно. По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност, а во јужните подрачја ќе има повремен локален дожд, кој во текот...

Сервиси 17.11.19 | 12:06

Внимателно возење низ котлините, речните долини и клисурите поради појава на магла

Прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните...

Сервиси 08.02.19 | 18:45

Магла на Попова Шапка, видливоста намалена од 80 до 100 метри

Намалена видливост од 80 до 100 метри поради магла вечерва има на Попова Шапка, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа...

Сервиси 28.01.19 | 18:04

Намалена видливост на Шапка и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Намалена видливост поради магла до100 метри...