Ознака: Луксембург
Свет 22.09.21 | 15:56

Луксембург е најмал во Европа, но има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

Луксембург веќе 30 години бележи највисока стапка на моторизација меѓу членките на ЕУ, соопшти Евростат, на Светскиот ден без автомобили. Во 2019 година, Луксембург имаше...

Свет 04.07.21 | 18:48

Премиерот на Луксембург префрлен во болница поради корона вирусот

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, кој на 27 јуни беше позитивен на Ковид-19, утрово е примен во болница. Како што објави „Гардијан“, на Бетел му се направени дополнителни...

Свет 28.06.21 | 10:57

Премиерот на Луксембург е позитивен на ковид-19 по учеството на самитот на ЕУ

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е позитивен на тестот за Ковид-19 откако минатата недела присуствуваше на самитот на ЕУ во Брисел. Засега тој има благи симптоми,...

Свет 28.06.21 | 08:03

Корона на самитот на ЕУ: Премиерот на Луксембург позитивен на Ковид-19

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е позитивен на тестот за Ковид-19 откако минатата недела присуствуваше на самитот на ЕУ во Брисел. Засега тој има благи симптоми,...

Македонија 11.02.21 | 15:57

Она што Бугарија го прави во моментов е како Германија да бара од Луксембург да го класифицира луксембуршкиот јазик како германски дијалект

Она што Бугарија го прави во моментов со Македонија е како Германија да бара од Луксембург да го класифицира луксембуршкиот јазик како германски дијалект. А,...

Вести 10.02.21 | 15:52

Османи од Луксембург: Поддршката од пријателите е мотив да работиме посветено на реформите

Поддршката од нашите пријатели претставува мотив уште понапорно и посветено да работиме на нашето реформско досие, се до конечната цел полноправно членство во ЕУ, изјави...

Свет 26.02.20 | 09:11

Од први март јавниот превоз целосно бесплатен во Луксембург

Луксембург од први март ќе стане првата земја во светот каде јавниот превоз ќе биде целосно бесплатен.Целта е да се поттикнат луѓето да се откажат од автомобилите. Патниците...

Македонија 15.10.19 | 13:55

Финска понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето...

Македонија 15.10.19 | 11:10

Амели де Моншалан: Ќе разговараме за реформа во процесот на преговори

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање,...

Македонија 15.10.19 | 09:45

Тупураинен: Европа има обврски кон Западен Балкан

Финското претседателство со Европската унија е целосно посветено на процесот на проширување и од денешниот состанок очекуваме сигнал до регионот на Западен Балкан,...

Македонија 15.10.19 | 09:42

Блок: Македонија е поподготвена од Албанија

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите...

Македонија 15.10.19 | 09:39

Рот: Позицијата на Берлин кристално јасна, преговорите со Скопје и Тирана треба да почнат

Германската позиција e кристално јасна. Ние го поддржуваме почетокот на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, изјави денеска државниот министер...

Свет 03.01.19 | 14:11

Маж се забил во пешаци и си го убил 2-годишниот син

Маж вчера во градот Вилц во Луксембург со автомобил се забил во група пешаци и го убил својот двегодишен син, објави агенцијата ДПА. Уште четири лица се повредени во...

Свет 06.12.18 | 16:02

Бесплатен превоз низ цел Луксембург

Владата на Луксембург планира од следното лето да го укине плаќањето на превоз во возовите, трамваите и автобусите и со тоа да стане прва земја во светот со бесплатен...