Ознака: лотарија
Калеидоскоп Свет 26.04.22 | 09:03

Американец подели лото-добивка со хуманиот мајстор за гитари на син му

Ерик Кокрејн од американската сојузна држава Масачусетс ја поделил огромната добивка на лотарија со мајстор за гитари, поради претходен негов благороден гест. Кокрејн...

Калеидоскоп 07.02.22 | 10:38

Британец освоил 130 милиони евра на европска лотарија

Британец освоил 130 милиони евра од лотаријата „ЕуроМилионс“ објави, „Дејли Стар“. Името на среќниот добитник се уште не е откриено, но познато е дека тој ги погодил...

Свет 21.12.21 | 23:05

Главна награда кошница кокаин: Божиќна лотарија во Шпанија

Шпански дилери се уапсени бидејќи имале намера да организираат божиќна лотарија, нудејќи кошница со кокаин, хашиш, алкохол, но и според традицијата и со дури осум килограми...

Македонија 09.12.21 | 09:54

Од февруари термини за визи за Германија ќе се добиваат и преку лотарија

Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн објави дека од февруари Амбасадата ќе го подобри системот за доделување термини за т.н. визи за Западен Балкан. Поради...

Свет 01.06.21 | 12:54

Девојка на 22 години стана милионерка со вакцинацијата против Ковид-19

Со цел да се промовира вакцинацијата и да се мотивираат младите да се имунизираат, американските власти стартуваа серија активности за да ги убедат нерешителните, како...

Свет 29.05.21 | 09:58

Стан и 100 илјади долари – дел од наградите на лотаријата за вакцинираните во Хонг Конг

Властите во Хонг Конг организираат лотарија за да ги охрабрат жителите на метрополата да се вакцинираат против коронавирусот. На лотаријата ќе има награди во вкупна...

Свет 23.01.21 | 20:13

Добитното ливче од милијарда долари е купено во Детроит

Добитниот тикет на американската лотарија кој изнесува награда од 1,05 милијарди долари е купен во една продавница на компанијата „Крогер“ во предградие на Детроит,...

Свет 02.01.21 | 18:28

Британец освои 39 милиони фунти на лотарија

Еден среќен добитник во Велика Британија освои џек пот на лотаријата „Јуромилионс“ и влезе во Новата година побогат за 39 милиони фунти. Уште десет играчи освоија по...

Калеидоскоп 21.05.20 | 10:50

Италијанка на лотарија освои слика на Пикасо вредна еден милион евра

Италијанката Клаудија Боргоњо на хуманитарна лотарија доби слика на Пабло Пикасо, вредна еден милион евра. Нејзиното добитно ливче беше извлечено на електронска ждрепка...

Калеидоскоп 01.01.20 | 15:22

Добитникот на 11 милиони долари остана без парите, не се јави на време

Националната лотарија на Турција ја поништи премијата на специјалната новогодишна лотарија од 2018 година во вредност од 70 милиони турски лири (11,7 милиони долари) откако...

Калеидоскоп 02.10.19 | 10:21

Стартува аплицирањето за лотаријата за Зелена карта

Стартува електронската регистрација за Лотартијата за зелена карта 2021. Доколку сакате да си ја пробате среќата и да учествувате во излекувањето за овој доста атрактивен...

Калеидоскоп 06.08.19 | 10:58

На лотарија добил 200.000 евра, но не може да ги земе само поради една причина

Во хрватско гратче со 14.500 жители се зборува дека еден од нив станал милионер, но никој не знае кој. Добитното ливче било уплатено во единственото уплатно место во гратчето...

Македонија 16.04.19 | 08:00

Пендаровски го добил југото на лотарија

Пендаровски откри дека „југото“ го добил на лото, односно на лотарија, и затоа веројатно му е толку драго. Во емисијата Топ тема на Телма на прашање на новинарката „дали...

Калеидоскоп 04.01.19 | 10:53

Почна лотаријата за билети за Виенскиот концерт: Аплицирајте до 28 февруари може да добиете 2 билети

На најпопуларниот и најпознатиот новогодишен концерт кој секоја година се одржува на 1 јануари во Виена може да присуствувате доколку учестувавате во лотарија. За да...