Ознака: локални избори
Македонија 17.10.21 | 22:46

Николоски: ВМРО ДПМНЕ прогласува победа на локалните избори

Да се заблагодарам на тие што гласааа за ВМРО ДПМНЕ, изјави Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ за Сител ТВ. ВМРО ДПМНЕ прогласува победа на локалните...

Македонија 17.10.21 | 12:34

Од обработени 94,80% избирачки места: Излезноста 10,36%, Новаци со највисока од 24,36 проценти до 11 часот

179.188 граѓани го оствариле своето гласачко право до 11 часот на локалните избори кои се одржуваат денеска. Овие податоци се објавени од Државната изборна комисија, а се...

Македонија 17.10.21 | 10:02

Даштевски: Гласањето тече непречено, во некои гласачки места има потешкотии околу уредите за отпечаток на прст

Од вкупно 1.824.864 избирачи, до 9.30 часот до ДИК пристигнале податоци од 1.325 избирачки места или 38,07 отсто. Вкупен број на запишани избирачи во избирачки места од кои пристигнале...

Македонија 17.10.21 | 08:59

Гласањето почна навреме во Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани

Точно во 7 часот изутринава е отворено 141-то избирачко место во Прилеп и гласањето почна непречено, потврдуваат од прилепската општинска изборна комисија. Денеска своето...

Балкан 17.10.21 | 08:37

И Косово денеска бира локална власт

Повеќе од 1,8 милиони гласачи во Косово имаат право да гласаат на денешните локални избори кои ќе бидат првиот тест за премиерот Албин Курти. Движењето на Курти, Самоопределување,...

Македонија 17.10.21 | 08:34

Акредитирани се 1.045 набљудувачи

За годинешниве локални избори, акредитирани се вкупно 1.045 домашни и странски набљудувачи и преведувачи. Според податоците од Државната изборна комисија, изборите ќе...

Македонија 15.10.21 | 09:26

ВМРО-ДПМНЕ: Време е да создадеме нова иднина, заокружувањето на бројот 7 носи нова иднина за сите луѓе

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека време е да создадеме нова иднина, а Македонија има неопходно потреба од промени, проекти и победи. Народот, тивкото мнозинство на оваа држава...

Скопје 13.10.21 | 11:34

Петровска: Од еколошко жариште, фабриката „Купрум“ ќе ја направиме зелен младински центар

Зелен хуман град, Ана Петровска и Хајди Секвенц, советничката во Виена од Австриските зелени, на изложба на мурали во Купрум – напуштена фабрика за бакар, кајшто купивме...

Македонија 12.10.21 | 23:42

Заев верува во победа на локалните избори

Победа на локалните избори е чиста победа по сите основи, поголем број градоначалници, вклучително и градот Скопје, каде живее  една третина од граѓаните, вториот основ...

Скопје 11.10.21 | 15:40

Николоски: Власта во Центар за осум години при мораториум за градба издаде 479 дозволи за урбанистички хаос и огромни згради

СДСМ е на власт осум години во општина Центар, ова е веќе трет кандидат кој го вадат на избори што само покажува дека не се сигурни во изборот кој го прават, во 2013-та беше...

Скопје 11.10.21 | 15:20

Арсовска: Шилегов го направи ЈСП Скопје загубар, се потсмева на интелигенцијата на скопјани, прашајте го каде ги потроши парите

На денешната прес конференција на независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, во врска со финансирањето на јавниот превоз, Арсовска посочи...

Скопје 11.10.21 | 14:35

Јаневски: Нашата општина нема да заостанува во развојот на културата, уметноста, театарот и дополнителните содржини

Доколку сакаме да присуствуваме на културни настани и уживаме во уметничките дела на повеќе локации тоа не можеме да го направиме во општината Ѓорче Петров. Културно...

Македонија 11.10.21 | 14:00

Слободарскиот дух на 11 Октомври го имаме и денес

Македонија денеска го одбележува 11 Октомври, Ден на народното востание на на македонскиот народ, почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна.11...

Скопје 10.10.21 | 12:10

Арсовска: Скопје ќе биде град на фестивали! Во секој месец ќе се организира најмалку еден фестивал

Возобновен фестивалот Златно Славејче, поголема финансиска поддршка за Скопски Џез фестивал се само дел од решенијата во програмата за култура на независната кандидатката...

Македонија 09.10.21 | 20:54

Здравевски – Создаваме нова иднина за Чашка: Две нови индустриски зони за нови работни места, јавно претпријатие за локални патишта, реконструкција на сите основни училишта

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, за општина Чашка, Зоран Здравевски, вечерва на митингот во Чашка, истакна дека општината Чашка повеќе нема да биде приватна...

Македонија 08.10.21 | 08:29

Изборни карвани: ВМРО-ДПМНЕ денеска во Аеродром, СДСМ во Арачиново

Изборниот караван „Најдоброто за мојата општина“ предводен од СДСМ денеска е меѓу граѓаните на Чешиново-Облешево, Зрновци, Кочани и Арачиново, а Коалицијата предводена...

Македонија 07.10.21 | 19:29

Меркел, Макрон, Борисов, Јанша и Заев се возеле во авион…

На вечерашниот митинг пред граѓаните во Македонски Брод, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски зборуваше за пораките од вчерашниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брдо,...

Македонија 05.10.21 | 11:13

„Јас наредив, лично!“: Градоначалникот на Кочани во живо признава дека тој наредува кој да се вработи

„Јас, јас лично наредив да му се најде работа“. Ова градоначалникот на Кочани Николчо Илијев, кој се бори за втор мандат како кандидат на коалицијата „Најдоброто за...

Скопје 04.10.21 | 20:49

Зафировски: Ќе имам нула толеранција за урбаната мафија и конечно ќе ставам крај на малверзациите со градежни парцели

Кандидатот за градоначалник од ВМРО – ДПМНЕ за општина Карпош, Оливер Зафировски, вечерва гостуваше во ,,Само вистина” на Канал 5 кадешто дебатираше со своите противкандидати...

Македонија 01.10.21 | 08:15

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Битола, СДСМ во Велес

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска  ќе ја претстави изборната кампања „Создади нова иднина!“ во повеќе населени места. (Градски плоштад „Демир Хисар“/...