Ознака: локални избори
Македонија 28.04.22 | 22:23

Kасами најави вонредни избори во Тетово

Тетовскиот градоначалник Биљал Касами денеска истакна дека се можни вонредни избори за Совет на Општина Тетово откако на вчерашната седница не помина општинската...

Македонија 19.02.22 | 08:33

Почнува јавниот увид во Избирачкиот список за локалните избори во Центар Жупа и Маврово – Ростуше

Од денеска почнува јавниот увид во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) во општините Центар Жупа и Маврово –...

Балкан 13.02.22 | 12:06

Деветнаесет кандидати во трка за шест општини: Делумни локални избори во Албанија

На предвремените делумни избори за градоначалник во шест општини во Албанија во трка се 19 кандидати од три политички партии и една изборна коалиција. Според Централната...

Балкан 15.11.21 | 08:56

И во Косово опозицијата ја згази власта на локалните избори

Партијата на косовскиот премиер Албен Курти, Самоопределување победи само во четири општини на последните локални избори во Косово. Главниот град на Косово, Приштина,...

Македонија 06.11.21 | 17:27

Проф. Спасеновски: Резултатите од локалните, сугерираат на предвремени парламентарни избори

Резултатите од локалните избори повеќе сугерираат дека постои подготвеност на партиите да се оди на предвремени парламентарни избори, отколку да се создаде влада на...

Македонија 05.11.21 | 08:26

Беса денеска одлучува дали ќе ја напушти коалицијата со СДСМ

По вчерашната одлука на ДИК дасе прегласува во Желино, каде во вториот круг со минимално победи кандидатот за градоначалник на БЕСА,  партијата денеска на централното...

Македонија 04.11.21 | 09:23

ВМРО-ДПМНЕ со понуда: Ако Заев освоил многу гласови, ајде на избори

Губитникот Заев ја зема во заложништво цела држава за да се спаси од одговорност.Денес е 04.11.2021 година, четврти ден откако Заев кажа дека поднел оставка, а таа не е ниту...

Македонија 02.11.21 | 14:16

Зошто излезноста од локални на локални се намалува?

Со 51,44 проценти во првиот круг Локалните избори 2021 имаат рекордно најниска излезност од сите гласања за избор на градоначалници и советници на општини од независноста...

Македонија 02.11.21 | 10:12

Mицкоски до новите градоначалници: Јас ќе бидам вашиот најдобар пријател, но и најостриот критичар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им се обрати на новите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија“, порачувајќи им – немојте...

Македонија 01.11.21 | 07:41

Дали ќе проговорат за поткупот: OБСЕ денека ќе даде оценка за изборите

Набљудувачката мисија на ОДИХР денеска ќе ги презентира своите наоди по вториот круг од Локалните избори 2021 во Македонија. На прес-конференцијата ќе се обрати...

Македонија 31.10.21 | 19:53

Најнова вест: Битола, Охрид и Радовиш добија градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ

Ацо Ристов од Радовиш, Тони Коњановски од Битола и Кирил Пецаков од Охрид се нов градоначалници дознава „Репубика“ од партски извори. И во останатите градови како...

Македонија 31.10.21 | 15:26

Изборниот молк трае до 19 часот

Изборниот молк што почна на 30 октомври во 00:00 часот трае до затворањето на гласачките места вечер во 19 часот. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги соопшти...

Македонија 27.10.21 | 14:37

Мицкоски за црната кампања на СДСМ: Колку пониско удира власта, ние повисоко ќе се креваме

Не сакам да коментирам луѓе кои што се заглавени во едно политичко мочуриште, тоа е очекувано од структурата која што е во заминување. Не очекувам дека ќе зборуваат за...

Македонија 27.10.21 | 10:46

Мицкоски денеска во Кочани и во Злетово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со кандидатот за градоначалник на општина Кочани, Љупчо Папазов денес во 12:30 часот ќе дадат изјави за медиуми...

Македонија 26.10.21 | 13:54

Атанасовски: Имаме мнозинство во Советот во Македонска Каменица, на 31 октомври масовно излезете и дајте поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и број 7

Би сакал да ве известам дека од вчера и официјално го добивме мнозинството советници, ова денеска преку изјава го потенцира кандидатот за градоначалник на Македонска...

Македонија 25.10.21 | 21:10

Димитриевски: Проектот „Занаетот моја сигурна иднина“ директно влијае на вработување и развој на претприемништво

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска присуствуваше на завршен настан на проектот „Занаетот моја сигурна иднина“ кој се реализираше...

Македонија 23.10.21 | 16:25

Тодоровска: Дали Христо Кондовски е лице осудено за тешка кражба?

Вчера Христо Кондовски го падна интернетот. Вчера, речиси и да немаше битолчанец кој на социјалните мрежи, не ја објави информацијата за Христо Кондовски – со прашањето,...

Македонија 23.10.21 | 10:35

Во живо: ДИК ги соопштува официјалните резултати од првиот круг од изборите

Државната изборна комисија на јавна седница во моментот ги соопштува официјалните резултати од првиот круг од гласањето на локалните избори. Прелиминарните резултати...

Македонија 22.10.21 | 22:59

Арсовска без коментар за изјавите на Заев дека ќе поднесе оставка, ако неговата партија го изгуби Скопје

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје Данела Арсовска која е поддржана од ВМРО-ДПМНЕ одби да ги коментира изјавите на премиерот Зоран Заев дека ќе поднесе...

Македонија 22.10.21 | 12:06

Трајанов: СДСМ мора да си ги среди редовите и односите во коалицијата

Анкетите целосно потфрлија со проценките, но, гласањето е реален одраз на определбата на граѓаните, рече Павле Трајанов од Демократски сојуз во „Утрински брифинг“ Причините...