Ознака: локални избори
Македонија 23.06.21 | 08:42

Работната група за подготовка на измените на Изборниот законик блиску до договор

Работната група за подготовка на измените на Изборниот законик формирана од Министерството за правда е блиску до договор во однос на препораките на ОБСЕ/ОДИХР, информираат...

Македонија 11.06.21 | 13:17

Мали се шансите за промена на Изборниот модел за Локалните избори

Очекувам најдоцна наредната недела да имаме финален текст на Изборниот законик поврзан со имплементацијата на препораките на ОБСЕ/ОДИХР, изјави денеска министерот...

Македонија 07.06.21 | 14:44

ДУИ планира на локалните избори да излезе со кандидати и во општините со македонско мнозинство

Врз основа на резултатите од последните парламентарни избори од минатата година, кога ДУИ имаше значителен број гласови во општините со мнозиство од другите етнички...

Македонија 02.06.21 | 14:36

ДИК почна да ги бира членовите на општинските изборни комисии за локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го почна случајниот избор на претседател, заменик, членови и заменици на општинските изборни комисии за локалните...

Балкан 01.06.21 | 15:38

Хрватите гласаа за промени: Загреб и Сплит добија нови градоначалници

Според податоците на хрватската Државна изборна комисија, по пребројаните 99,17 отсто од гласовите во вториот круг на локалните избори, кандидатот на партијата „Можеме!“,...

Македонија 31.05.21 | 23:01

Касами: На локалните избори ќе одиме сами, но можна е соработка со други партии

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, при гостување во „Клик Плус“ на ТВ21најави дека неговата партија локалните избори ќе оди сама, иако не исклучи и соработка со други партии. Касами...

Македонија 27.05.21 | 14:06

Министрите на ДУИ нема да се кандидираат за градоначалници

Ниту еден од сегашниот состав на министрите на ДУИ нема да биде кандидат за градоначалник на следните редовни локални избори, информира Артан Груби висок функционер...

Скопје 23.05.21 | 18:21

Доктор Пановски демантира: Не ми паѓа на памет да се кандидирам за градоначалник на Скопје

Како наближуваат локалните избори се повеќе имиња излегуваат во јавноста како можни кандидати за позициите градоначалник. Посебно интересна е ситуацијата за градот...

Македонија 20.05.21 | 15:42

Мицкоски: Oчекувам ВМРО-ДПМНЕ на следните локални избори жестоко да го порази СДСМ

ВМРО ДПМНЕ во моментов анкетираат и мерен рејтинг на кандидати за градоначалници на ниво на држава, а претседателот на партијата, Христијан Мицковски порача јавноста...

Македонија 29.04.21 | 22:12

Почнува постапката за набавка на фингерпринт терминали за локалните избори

Владата издвоила 720 милиони денари дополнителни средства за ДИК за набавка на терминали за читање на отпечаток од прст, кои ќе се користат за локалните избори. Во мај...

Македонија 28.04.21 | 10:29

Прв е Охрид: Луѓе блиски до Црвенковски формираат независни листи за локалните избори

Денеска во Општина Охрид е формиран Иницијативен одбор за подготовка и поднесување на листа на независни кандидати за членови и на општинскиот Совет за претстојните...

Македонија 10.04.21 | 16:15

ВМРО ДПМНЕ го назначи Сајкоски за претседател на Изборниот штаб за претстојните локални избори

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци. Извршниот комитет го...

Македонија 28.03.21 | 11:35

ЛДП на локалните избори ќе настапува самостојно

Централниот одбор на Либерално-демократската партија донесе одлука партијата на следните локални избори, кои треба да се одржат оваа година, да настапи самостојно. Синоќа...

Македонија 27.03.21 | 12:00

Мисајловски: Се чувствува енергијата дека ќе победиме на локалните избори, а ќе бараме и предвремени парламентарни

ВМРО-ДПМНЕ интензивно се подтотвува за локаните избори и постојано сме на терен и со граѓаните, вели Владо Мисајловски. Тој објаснува дека во моментов се прават мерења...

Македонија 18.03.21 | 11:33

Предизборни вработувања во Охрид, по архивар се бара и соработник

На само неколку месеци пред локалните избори продолжуваат партиските вработувања и вдомувања на СДСМ. Неодамна, ЈП Градски пазар Охрид  имаше објавено оглас за вработување...

Македонија 13.03.21 | 09:32

Во јуни ќе се проценува дали гласањето за локалните избори ќе се спроведе со отпечаток од прст

Мислам дека треба да го тераме овој процес за гласање со отпечаток од прст и да направиме некаде во јуни месец некоја проценка дали реално ќе стасаме, а во секој случај...

Македонија 12.03.21 | 20:28

Павле Трајанов најави самостоен настап на ДС на локалните избори

Претседателот на Демократскиот сојуз и коалициски партнер на СДСМ, во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, рече дека на локалните избори...

Македонија 22.02.21 | 23:37

Коалицијата на стаклени нозе: Касами вели дека не одат со СДСМ на локални избори

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека нема да настапат заедно со СДСМ на локалните избори. Коалицијата со СДСМ беше предизборна....

Македонија 18.02.21 | 13:24

За пописот не сакаше, но Заев сега апелира ДИК брзо да почне постапка за набавка на апарати со отпечаток од прстот за локалните избори

Апелирам Државната изборна комисија (ДИК) брзо да влезе во постапката за набавка на апарати за гласање со отпечаток од прстот, за да може да се исполни ова законски вградено...

Македонија 15.02.21 | 15:10

Пари за локални избори има

За локалните избори ќе нема финансиска пречка, а во Буџетот има средства за која било фаза во процесот како што е предвидено во Законот, изјави министерот за финансии...